Garden Blog

Sad: jak założyć nowy, uzupełnić i zaktualizować istniejący?

Stworzenie produktywnego i pięknego ogrodu nie jest tak trudne, jak się czasem wydaje. Jednak na wielu działkach ogrodniczych widzimy głównie niezbyt piękne sady. Dlaczego? Z kilku powodów - nieprzemyślanego planowania, niewłaściwego sadzenia, złego doboru odmian. Ale Twój ogród będzie wspaniały. Nauczymy Cię, jak uniknąć błędów i stworzyć wymarzony ogród własnymi rękami, jak prawidłowo założyć nowy sad i zaktualizować stary, który już przeżył swoją użyteczność. I możesz być pewien wysokiej jakości naszych sadzonek.

Jak zaplanować sad, wybierając odmiany sadzonek owoców?

Zacznijmy od możliwych opcji koncepcyjnych. Oznacza to, że przede wszystkim musisz zdecydować, jakie miejsce i rolę zdecydujesz się nadać sadowi i drzewom w projekcie ogrodu. Główne opcje dotyczące miejsca sadzenia:

  • Sad jest planowany jako oddzielny obszar działki, w specjalnie wyznaczonym miejscu.

  • Drzewa owocowe znajdują się w różnych częściach ogrodu i organicznie pasują do podziału na strefy i projektu.

Wybór sadzonek opiera się na koncepcji:

  • Ogród monokulturowy. Czy ogród będzie monokulturowy, tj. na przykład tylko jabłonie, tylko brzoskwinie itp. Chociaż koncepcja ogrodu monokulturowego nie jest często realizowana w ogrodach amatorskich, podejście to ma szczególne znaczenie estetyczne i praktyczne. Nowoczesna hodowla produkuje tak wiele odmian, że nie jest to już rzadkością w nowoczesnych ogrodach europejskich. Na przykład w regionach północnych, na otwartych, wietrznych obszarach, najlepiej rosną jabłonie. Są one najbardziej odporne na zimę. Można wybierać odmiany od wczesnych do późnych. Wśród owoców pestkowych najbardziej odporne są wiśnie. Wystarczy pomyśleć o słynnym wiśniowym sadzie śpiewanym przez klasyka. Jeśli Twój sad jest osłonięty i chroniony przed wiatrem, możesz na przykład uprawiać tylko brzoskwinie. Tutaj będziesz mógł wybrać odmiany brzoskwiń i nektaryn, których wczesne odmiany dojrzeją pod koniec lipca, a późniejsze wydadzą soczyste owoce we wrześniu.

  • Ogród mieszany we wszystkich odmianach drzew owocowych. W polskich ogrodach dobrze rosną jabłonie, wiśnie i śliwy, następnie grusze i czereśnie, a najdelikatniejsze są morele, nektaryny i brzoskwinie.

Ważna uwaga: wszystkie nasze sadzonki są strefowe, to znaczy dobrze rosną w naszym klimacie. Przy wyborze należy pamiętać, że niektóre drzewa potrzebują bardziej wilgotnej gleby, podczas gdy inne mogą wytrzymać nawet susze. W naszych artykułach na temat techniki rolniczej szczegółowo opisujemy warunki uprawy dla każdej grupy roślin.

Planowanie sadu, schematy sadzenia, podstawowe zasady projektowania

Zamiast wyraźnie znać rozmiar korony dorosłego drzewa, ogrodnicy, którzy chętnie wybierają odmiany, zwracają uwagę tylko na kolor i kształt owoców. Dlatego większość ogrodów wiejskich jest tak problematyczna. Dla początkujących ogrodników, po posadzeniu młodych sadzonek drzew owocowych, działka wydaje się być goła. A oni sadzą drzewa żeby było gęściej. Zagęszczone nasadzenia nieodwracalnie spowalniają rozwój sadzonek, wyciągają się, korona tworzy się słaba, zagęszczona itp.

Odległość między sadzonkami

Podczas sadzenia młodych drzew odległość powinna wynosić co najmniej 3 metry. Sadzonki, które są dobrze oświetlone i otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych, rosną dość szybko i już 3-4 lata po posadzeniu mają rozwiniętą koronę i owocują. Dlatego należy zachować odległość między sadzonkami co najmniej tak dużą, jak średnica korony dorosłej rośliny. Później powiemy Ci, jak pięknie zaprojektować ogród, gdy sadzonki są jeszcze małe.

Podkładki

Wielkość dorosłych roślin w dużej mierze zależy od podkładki, na której szczepione są odmiany. Na przykład wysoka, pięciometrowa odmiana na podkładce karłowej osiągnie wysokość do 3,5 m, a drzewa staną się bardziej wytrzymałe i odporne na mróz. Większość naszych sadzonek jest szczepiona na podkładce półkarłowej i ma koronę do 3,5-4 m wysokości. Zraz to część rośliny odmianowej lub hybrydowej, która jest używana do szczepienia. Podkładka to roślina, której system korzeniowy i łodygi są wykorzystywane do szczepienia zrazu. Podkładka poprawia właściwości odmiany, na przykład zapewniając jej większą tolerancję na suszę lub mrozoodporność. W przypadku sadzonek jabłoni najlepszą podkładką jest MM 106. Pigwa jest używana jako podkładka dla gruszek i śliwek, podczas gdy wiśnie i czereśnie są szczepione na dzikiej antypce.

Najpopularniejsze wzory sadzenia to:

  • Prostokątne, kwadratowe, naprzemienne. Schematy te są odpowiednie do sadzenia sadów owocowych, które są sadzone na oddzielnym obszarze.

  • Sadzenie alejowe. Doskonała technika projektowania w przypadku, gdy pożądane jest harmonijne dopasowanie drzew owocowych do ogólnej koncepcji projektowania ogrodu. Sadzonki sadzi się po obu stronach chodnika. W pasażu zalecamy wybór na przykład śliw - zarówno wczesnych, średnich, jak i późnych. W ten sposób kwitnienie i owocowanie całej alei będzie bardziej długotrwałe.

  • Sadzenie grupowe. Jest to najwygodniejszy sposób sadzenia drzew owocowych w założonym ogrodzie. Najczęściej grupa jest sadzona po bokach trójkąta. Nie wymaga dużo miejsca, drzewa są dobrze oświetlone, minimalnie zacieniając się nawzajem.

  • Sadzenie pojedyncze (samotne). W tym podejściu każde drzewo jest organicznie dopasowane do kompozycji ogrodu, na podstawie wielkości rośliny i jej właściwości dekoracyjnych. Na przykład małe drzewa, takie jak nektaryny, śliwki wiśniowe, brzoskwinie itp. dobrze wyglądają w mixborderach i razem z krzewami ozdobnymi.

  • Uprawa na kratach (palmetto). Jeśli chcesz wykorzystać drzewa owocowe jako ekran do podziału na strefy lub potrzebujesz zaoszczędzić miejsce, to sposób uprawy drzew na mocnej kratownicy (jak uprawa winogron) będzie dla Ciebie odpowiedni. Gałęzie szkieletowe są przymocowane do kraty, a wysokość i szerokość korony jest regulowana przez przycinanie.

Weź kartkę papieru, narysuj główne drzewa, krzewy, rabaty i zaplanuj schemat sadzenia nowych sadzonek. Zidentyfikuj obszary, w których drzewa będą miały odpowiednie warunki i wystarczająco dużo miejsca. Będziesz wtedy w stanie obliczyć dokładną liczbę potrzebnych sadzonek.

Miejsce sadzenia. Idealnym miejscem na ogród jest płaski, dobrze oświetlony obszar z uprawną glebą. Unikaj nisko położonych obszarów ze stojącą wodą i wysokimi wodami gruntowymi.

Sezon sadzenia. Większość sadzonek można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Na otwartych, wietrznych obszarach sadzenie bardziej ciepłolubnych brzoskwiń i moreli należy odłożyć do wiosny.

Kompatybilność drzew owocowych

Większość rozmów na temat mitycznej niekompatybilności roślin nie ma podstaw naukowych. Z jakiegoś powodu drzewo orzecha włoskiego jest szczególnie złe, tak jakby nic pod nim nie rosło. Są to duże drzewa, które dają sporo cienia, ale jeśli wybierzesz orzech włoski do towarzystwa roślin zbierających cień, kompatybilność będzie doskonała. Korona orzecha włoskiego kwitnie później niż innych drzew, więc krzewy i rośliny, które budzą się wczesną wiosną, a ich wzrost rozpoczyna się przed rozkwitem liści orzecha włoskiego, dobrze rosną pod nim. Na przykład derenie, forsycja, cebulice wiosenne itp.

W kontekście kompatybilności bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że drzewa ciepłolubne powinny być sadzone w grupach, tak aby otrzymywały jak najwięcej południowo-zachodniego słońca, ponieważ jest ono cieplejsze niż poranne słońce wschodnie. Zalecenia dotyczące sadzenia osobno drzew nasiennych (jabłek, gruszek itp.) i drzew pestkowych wynikają z faktu, że większość odmian wiśni, śliwek, moreli - potrzebuje dodatkowych zapylaczy. Dlatego skuteczne jest sadzenie kilku różnych odmian obok siebie. Przypomnijmy, że istnieją odmiany samopłodne, które zapylają się same, a ich plony nie zależą od dodatkowych zapylaczy. Większość najlepiej uprawianych odmian drzew owocowych jest samopłodna, tj. aby uzyskać dobre plony, konieczne jest sadzenie obok siebie sadzonek innych odmian o tym samym okresie kwitnienia.

Jak sprawić, by młody ogród był piękny, wskazówki projektowe

Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu należy pozostawić okrąg podkładki o średnicy około 100 cm, czysto odchwaszczony. Jeśli ogród rośnie w oddzielnych nasadzeniach, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie całej wolnej ziemi między drzewami pod darnią, zasianie trawy. W nasadzeniach mieszanych należy stosować rośliny jednoroczne, których systemy korzeniowe nie będą konkurować z młodymi sadzonkami. Później, gdy ogród dojrzeje, można posadzić obok siebie krzewy owocowe i byliny ozdobne - będą się doskonale dogadywać. Pod drzewami owocowymi sadzimy i liściaste krzewy ozdobne i iglaste, tworząc pod nimi efektowne mixbordery.

Założenie ogrodu owocowego nie jest trudne. Poświęć trochę czasu na zaplanowanie i stworzenie schematu nasadzeń. Decydując się na podstawową koncepcję ogrodu i liczbę sadzonek, można już przejść do wyboru konkretnych odmian. Oczywiście jakość sadzonek jest decydującym czynnikiem sukcesu, a o to zadba Garden Number One.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023