Garden Blog

Rośliny bożonarodzeniowe: najbardziej świąteczne na sezon bożonarodzeniowy

Każde dziecko powie Ci, która roślina jest symbolem Bożego Narodzenia. Oczywiście jest to choinka ozdobiona jasnymi girlandami, zabawkami i błyszczącym deszczem. Jest to pierwsza rzecz, którą kojarzymy ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Jednak jeśli zagłębisz się nieco głębiej w ten temat, zdasz sobie sprawę, że istnieją również inne tradycyjne rośliny noworoczne. Nie wiedziałeś o tym? W takim razie z podwójnym zainteresowaniem przeczytasz nasz artykuł poświęcony poszukiwaniu wyjątkowych tradycji i oryginalnych roślin, które mogą stworzyć bajeczną atmosferę w domu. Zebraliśmy dla Ciebie ciekawe rośliny bożonarodzeniowe (oczywiście załączone zdjęcia), więc po przeczytaniu tego materiału masz prawie gwarancję, że wiesz, jaki rodzaj rośliny domowej podarować na Nowy Rok. Jak to mówią, ho-ho-ho-ho!

Rośliny noworoczne i bożonarodzeniowe: trochę o tradycji

Najpopularniejszą tradycją jest szukanie prezentów pod choinką. Naprawdę każdy o tym wie, więc zwróćmy uwagę na coś bardziej niekonwencjonalnego. Na przykład jemioła! Tak, tak, to ten sam wiecznie zielony krzew, który woli rosnąć na różnych drzewach. Na Zachodzie uważa się, że jemioła przynosi szczęście domowi, jeśli jest ubrana w Wigilię i spalona w Wigilię. W Polsce jemioła była tradycyjnie wieszana jako amulet. Zwyczajowo całuje się ukochaną osobę pod jej gałęziami w Wigilię, mając nadzieję na długie i szczęśliwe życie.

Innym znanym amuletem jest ostrokrzew. Nasi przodkowie nazwali go symbolem nieśmiertelności, jest to bardzo interesująca roślina bożonarodzeniowa z czerwonymi jagodami i ciernistymi gałęziami. Historia ostrokrzewu, który nigdy nie traci swojego jasnego koloru, owiana jest legendami. Uważa się, że to właśnie z gałęzi ostrokrzewu powstał wieniec Jezusa. Mówi się również, że jeśli udekorujesz dom tą rośliną podczas Świąt Bożego Narodzenia, cały następny rok upłynie w spokoju, radości i co najważniejsze - domowe gniazdo będzie chronione przed złymi spojrzeniami i myślami.

Świąteczna roślina o czerwonych liściach, poinsecja (gwiazda betlejemska), jest również dość popularna. Często tworzy się z niej świąteczne bukiety i wręcza bliskim w Sylwestra. Jest poszukiwana dzięki oryginalnemu kształtowi liści, w których można dostrzec zarys Gwiazdy Betlejemskiej.

Bardzo często można zobaczyć amarylis jako element świątecznych bukietów w Europie Zachodniej, Ameryce i innych krajach. Są to jasno kwitnące rośliny domowe na Nowy Rok, które są symbolem czystości i udanych przedsięwzięć. W wielu krajach azjatyckich rośliny na Boże Narodzenie wyglądają tak egzotycznie, jak to tylko możliwe. Wykorzystuje się na przykład drzewa mandarynkowe, kumkwat, a nawet baobab. Polska jest bardziej tradycyjna pod tym względem, ale istnieją ciekawe ruchy.

Najbardziej uroczyste rośliny do święta Bożego Narodzenia w Polsce

Azalia 

Dzięki kreatywnym i pomysłowym ludziom wielu niepozornych mieszkańców parapetów od dawna przekształca się w świąteczne i noworoczne rośliny domowe, które mogą stać się główną ozdobą domu lub mieszkania na święta. Azalia (Rhododendron simsii) to prawdziwy hit wśród florystów i dekoratorów. Coraz bardziej kojarzy się z zimowymi świętami. Świetnie prezentuje się w designerskich skrzynkach i zgrabnych doniczkach. Podbija łagodne odcienie i harmonijnie wpisuje się w niemal każde wnętrze. Azalie łodygowe są zwykle umieszczane w pobliżu drzwi, dzięki czemu robią pierwsze jasne wrażenie na gościach domu. Co najważniejsze, pielęgnacja takiego kwiatu jest bardzo łatwa, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, jest powszechnie dostępne - specjalistyczne podłoże, nawozy itp. Jeszcze bardziej poszukiwane są miniaturowe odmiany azalii. Są one wykorzystywane do świątecznych kompozycji stołowych, oryginalnych potpourri.

Amarylis 

Tak, to wspomniany wcześniej amarylis, który z bardziej zachodniej kultury dość aktywnie przenosi się do kultury polskiej i staje się częścią tradycji noworocznych. Przyciąga wzrok absolutnie niezwykłymi i dość dużymi kwiatami, które pod względem jasności i skuteczności można porównać do gwiazdy bożonarodzeniowej na choince. Istnieją dwa najczęstsze sposoby wykorzystania hippeastrum - jako część zimowych bukietów na prezent lub jako pełnoprawna choinka. Faktem jest, że pień tej rośliny jest bardzo potężny. Można na nim zawiesić lekkie girlandy i ozdobić je wstążkami. W XXI wieku amarylis jest zwykle wręczany przyjaciołom, którzy zapraszają ich do odwiedzenia w święta, a także do zaprezentowania kolegom w pracy. Ta roślina wygląda bardzo pięknie w biurze - tak bardzo, że nie potrzebujesz nawet choinki. Opcja na niespodziankę - hippeastrum w opakowaniu prezentowym.

Ciemiernik

Nawet jego alternatywna nazwa - róża Bożego Narodzenia - mówi, że jest to prawdziwa bożonarodzeniowa roślina doniczkowa. Roślina ta jest związana z wierzeniami powszechnymi w różnych miastach w Polsce i pojawia się w wielu legendach. Najpopularniejsza z nich brzmi następująco: betlejemscy pasterze, dowiedziawszy się o narodzinach Zbawiciela, postanowili przynieść dary. Jeden z nich, z powodu swojego ubóstwa, nie mógł znaleźć nic godnego i odpowiedniego do tego wydarzenia. Siedział i ronił gorzkie łzy, gdy nagle na ziemi zwilżonej łzami wyrósł szron, czyli róża bożonarodzeniowa (drugie imię). Jeśli podarujesz komuś tak wspaniały kwiat i dodatkowo opowiesz o nim legendę, to efekt wow gwarantowany. Ciemiernik w warunkach pokojowych kwitnie od około grudnia. Może być uprawiany w doniczce, wykorzystywany jako świąteczny symbol i dekoracja jednocześnie, a wraz z nadejściem ciepłej pory roku - sadzony na działce.

Ostrokrzew

Rośliny sylwestrowe powinny przede wszystkim tworzyć zimową, świąteczną atmosferę, a ostrokrzew właśnie taki jest! Dzięki swoim czerwonym jagodom, które dojrzewają jesienią i wyglądają jak małe kule noworoczne, doskonale wpisuje się w noworoczny nastrój. Ma wyjątkową właściwość przekształcania wnętrza pokoju. Przestrzeń natychmiast zaczyna bawić się świątecznymi kolorami, pojawiają się nowe odcienie i długo oczekiwany efekt przebrania. A jeśli udekorujesz cały obraz błyszczącymi światłami - szczęście nie ma granic. Bardzo interesującą różnicą między ostrokrzewem a większością innych roślin z naszej listy są jego kłujące liście, a także zdolność do wytrzymania całkiem przyzwoitego zimna. To od każdej osoby zależy, czy ostrokrzew będzie używany jako amulet, czy wyłącznie jako dekoracja. Ale w każdym razie jest stylowy i piękny!

Poinsecja

To jasna gwiazda bożonarodzeniowa ze świata roślin. Oparte na niej kompozycje kwiatowe, wykonane przez zręczne ręce, zamieniają się w dzieła sztuki florystycznej. Poinsecja jest najbardziej czczona na Zachodzie. W USA obchodzony jest nawet Dzień Poinsecji. Moda na tak niezwykłe piękno, choć nie na tak dużą skalę, ale wciąż nieodłączna w Polsce. Roślina ma całkiem ładne kwiaty, ale główną cechą są niezwykłe przylistki. Poinsecja wygląda bardzo świątecznie w noworocznej doniczce, ozdobionej wstążkami i wszelkiego rodzaju tematycznymi świecidełkami. Jeśli obok mistrzowsko skomponowanego bukietu umieścisz zapalone aromatyczne świece i dodasz girlandę do całej sprawy, urządzenia mierzące świąteczną atmosferę będą poza skalą.

Iglaki w doniczkach

Większość ludzi na Sylwestra stawia albo sztuczną choinkę, albo kupioną żywą (czasem sosnę). W pierwszym przypadku brakuje jej charakterystycznego aromatu, w drugim - po prostu szkoda ścinać młode drzewko. Dlatego czas na nowe trendy - iglaki w doniczce. Otrzymujesz nie tylko znany z dzieciństwa magiczny i nieporównywalny zapach igieł sosnowych, ale także możliwość zdobycia nowej rośliny w ogrodzie, ponieważ jeśli istnieje pragnienie - życie iglastego piękna można przedłużyć. Zalety można prześledzić z punktu widzenia dekoracji - jest to klasyk, który nadaje się zarówno do kompozycji do stołu, jak i podłogowych.

Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy są znudzeni zwykłym świerkiem lub sosną i chcą czegoś nowego. Do wyboru jest tuja, cyprys lub jałowiec. Podobnie jak tradycyjne choinki, można je udekorować w stylu bożonarodzeniowym.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023