Garden Blog

Rojnik lub mistyczna kamienna róża: kompozycje do ogrodu - cechy uprawy w rabatach i doniczkach

W ogrodach europejskich wszędzie rosną kamienne róże, jest to tradycyjna roślina. Nazwę botaniczną Sempervivum można przetłumaczyć jako zawsze żywy. Nazwa odzwierciedla właściwość młodego drzewa, które pozostaje wiecznie zielone, wysoce dekoracyjne nawet zimą pod śniegiem. Jeden z naturalnych gatunków dziewanny, skromna roślina o jednolicie zielonym zabarwieniu, zasłużył sobie na miano rośliny cmentarnej, ponieważ roślina może przetrwać praktycznie bez opieki i podlewania w czasie upałów. Współczesne odmiany sempervivum wyglądają zupełnie inaczej, są duże i miniaturowe, czerwono-bordowe i ceglasto-beżowe, złoto-szmaragdowe, różne kolory liści i rozmiary rozet. Rojnik ogrodowy sadzi się w kompozycjach skalnych, klombach, tworzą wspaniałe wzorzyste nasadzenia dywanowe, stosuje się jako roślinę okrywową, uprawia się w domu i w ogrodzie.

Kamienna róża to roślina, która ma kilka nazw w życiu codziennym, co czasami powoduje zamieszanie. Można natknąć się na różne amatorskie nazwy. Roślina nazywana jest wiecznie żywą ze względu na swoją niesamowitą bezpretensjonalność i wytrzymałość i ze względu na podobieństwo do rośliny z tej samej rodziny gruboszowatych, co sempervivum.

Rojnik pospolity to sukulent, czyli roślina, która może gromadzić wilgoć w pogrubionym, mięsistym liściu, jak wielbłąd w garbach. Zwarta półkulista rozeta o średnicy od 5-7 cm do 15-20 cm - jest w stanie długo przechowywać składniki odżywcze. Dzięki temu sukulenty mogą długo obejść się bez podlewania, zachowując dekoracyjność w niesprzyjających okresach.

 Rojniki w ogrodzie mogą rosnąć w skalniakach, między kamieniami alpejskiego wzgórza, w szczelinach między płytami murowanymi itd. Młode rośliny rosną bezpiecznie tam, gdzie inne rośliny ozdobne po prostu nie mogą przetrwać. Sempervivum potrzebuje tylko 5-7 cm warstwy odpowiedniej gleby, aby dobrze rosnąć. Daje to duże możliwości wykorzystania młodości w projektowaniu. Jeśli chcesz udekorować murowaną ścianę roślinami – kup kamienne róże, stwórz spektakularne nasadzenia dywanowe na miejscu o ubogiej, luźnej glebie – posadź młode rośliny, pod pewnymi warunkami nawet pionową powierzchnię – możesz ozdobić nasadzeniem sempervivum.

Rojniki – jak sadzić i rozmnażać?

Już po roku w kątach dolnych liści rozety pojawia się kilka roślin potomnych. Początkowo są połączone z matką - cienkim rozłogiem (wyrostkiem), który wysycha i pęka, gdy dziecko zapuszcza korzenie. W ten sposób wokół jednej młodej rośliny dość szybko tworzy się mała mata gęsto rozmieszczonych młodych roślin, absolutnie identycznych z rośliną mateczną. Rozmnażanie wegetatywne kamiennej róży przypomina truskawkowe wąsy. Młode rośliny dobrze znoszą przesadzanie, mogą długo pozostawać bez ziemi, łatwo się zapuszczają, gdy tylko dostaną odpowiednie warunki.

Teraz istnieje wiele odmian o nietypowych kolorach. Oprócz tradycyjnych odmian o zielonych liściach istnieją hybrydy o kolorze fioletowym, czerwonawo-brązowym, piaskowym, różowym, szmaragdowym, złotym, marmurowym, obrzeżowym, a nawet dwukolorowym. Średnica gniazda może się różnić w zależności od odmiany i oczywiście wieku rośliny. Istnieją urocze mini odmiany o średnicy do 4-5 cm, a także duże kamienne róże olbrzyme z rozetami do 15-25 cm.

Kiedy kwitnie rojnik? 

W środku lata środek rozety wydaje się pchać i zamienia się w łodygę kwiatową. Na szczycie tworzy się kwiatostan. Kolor kwiatów jest żółty, różowy, czerwony, fioletowy. Nowoczesne odmiany hybrydowe oferują szeroki wybór sadzonek. Kwitnienie młodych rozpoczyna się za 3-4 lata, po czym roślina umiera. Jednak do czasu kwitnienia roślina mateczna jest tak ciasno otoczona dziećmi, że nie wpływa już na gęstość sadzenia, a wysoka dekoracyjność sadzenia pozostaje niezmieniona. Wysokość lekko owłosionych łodyg kwiatowych waha się od 10-15 cm do 45-50 cm. Na szczycie znajduje się złożony kwiatostan kilkudziesięciu małych kwiatów w kształcie gwiazdy.

Najpiękniejsze rojniki – rodzaje i odmiany

Nie będziemy Was zanudzać klasyfikacją botaniczną. Róże kamienne łatwo hybrydyzują, co pozwoliło hodowcom na stworzenie wielu różnych odmian, nawet kameleonów zmieniających kolor w okresie wegetacji i dwukolorowych. Zielono-różowe, brązowo-złote, czerwonawo-szmaragdowe, z białą obwódką, a nawet srebrno-szare, jak Aquila, wyglądają bardzo malowniczo posadzone w klombach. Ale gatunki roślin również pozostają popularne, dały początek większości nowoczesnych odmian.

  • Rojnik pajęczynowaty ma bardzo nietypowy wygląd, od razu rozpoznasz odmiany stworzone na jej podstawie. S. Arachnoideum ma charakterystyczną cechę - końce liści są połączone cienkimi białymi nitkami, które tworzą kapryśny wzór na powierzchni rozety. Gniazda są gęste, małe, 4-6 cm, wyraźnie ułożone. Kolor odmian jest zielony z czerwonymi i bordowymi odcieniami oraz obwódką. Kwitnie fioletowymi kwiatami. Zwróć uwagę na odmiany Shampoo, Silberring, Tomentosum, Weisse Hochzeit itd.
  • Rojnik ogrodowy jest pospolitym i popularnym gatunkiem. Urokliwe rozety S. Globiferum są kuliste, gęste, o średnicy do 7-8 cm. Łodygi kwiatowe są stosunkowo wysokie, do 15-20 cm. Kwiaty są jasne, o delikatnych piaskowo-żółtych odcieniach. Dobrze rośnie nie tylko na glebach piaszczystych i gliniastych, ale także na lekkich glinach.
  • Rojnik murowy to odmiana róży kamiennej, która budzi duże zainteresowanie wśród ogrodników. S. tectorum był tradycyjnie używany do sadzenia na krytych strzechą i innych dachach brytyjskich domów, gdzie w szczelinach mogło gromadzić się co najmniej kilka centymetrów ziemi nawiewanej przez wiatr. Wystarczyła kilkucentymetrowa warstwa ziemi, aby sadzonki dobrze rosły i chroniły dach przed przegrzaniem, zmywaniem przez deszcz i śnieg. Odmiany i mieszańce pochodzące od tego gatunku są większe od poprzednich, rozety osiągają średnicę 20 cm. Liście są zielone z czerwono-fioletowymi końcówkami i obwódkami. Łodygi kwiatowe dorastają do 35-45 cm wysokości, z fioletowymi kwiatostanami. Poszukaj wyrazistego Tectorum Rubin z fioletowymi liśćmi.

Sadzenie rojników

Uprawa rojników nie jest trudna. Rośliny potrafią być zaskakująco odporni. Nawet jeśli rozeta się zerwała i została porwana przez wiatr, to sempervivum szybko wypuści nowe korzenie, zakorzeni się w nowym miejscu, będzie rosło i rozmnażało się pomyślnie, jakby nic się nie stało. Najczęściej można kupić młode sadzonki od kolekcjonerów w ogóle bez korzeni – po prostu rozety, które szybko zakorzenią się w nowym miejscu. Ale wszystko to jest możliwe tylko w warunkach odpowiednich dla młodych sadzonek. A w niektórych ogrodach trzeba będzie je stworzyć sztucznie. Ale to nie jest trudne, wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami ekspertów, które oferuje nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One.

Jak prawidłowo sadzić kamienne róże?

Najlepsza gleba to lekka gleba piaszczysta z dobrym drenażem bez stojącej wody. Odpowiednie są gleby ogrodowe od lekko kwaśnych do lekko zasadowych. Kamienne róże słabo rosną na gęstych ciężkich glinach, miejscach, w których gromadzi się woda deszczowa lub topniejąca.

Miejsce sadzenia ma być słoneczne, im więcej światła, tym lepiej. Sempervivum może wytrzymać lekkie zacienienie, ale niektóre odmiany mogą stracić jasność koloru. W cieniu młode nie rosną dobrze. Dlaczego kamienna róża jest wyciągana? Najczęściej dzieje się tak właśnie z powodu braku oświetlenia.

Stanowisko. Jeśli masz ciężką, gęstą glebę - nie denerwuj się. Wystarczy samemu przygotować lekką glebę, nie będzie jej dużo. Najpierw stwórz dobry drenaż z warstwą piasku, żwiru itp. Następnie wymieszać torf, kompost i piasek w stosunku 1:1:4. Jest to jeden z przykładów odpowiedniego podłoża. Lub po prostu kup gotowe podłoże pod sukulenty, podłoże z ozdobnymi kamyczkami też wygląda dobrze. Nie potrzebujesz szczególnie czasochłonnych procesów - wystarczy, że warstwę drenażową wylejesz na podłoże o grubości 5-6 cm. Oczywiście lepiej, jeśli odpowiednie podłoże ma warstwę do 15 cm dla dobrego wzrostu młodych roślin. Jak sadzić młodość? Konieczne jest ostrożne wyjęcie rośliny z pojemnika z kawałkiem ziemi i opuszczenie jej do otworu. Aby uzyskać lepsze ukorzenienie się, podlej młode rośliny w pojemnikach roztworem heteroauksyny. Lekko dociśnij glebę do korzeni i dobrze podlej. Jeśli sadzisz młode rośliny, które jeszcze nie mają korzeni, po prostu lekko wciśnij ich gniazda w wilgotną glebę. Odległość między roślinami małych odmian wynosi od 7-10 cm, dla dużych od 15-20 cm.

Jak prawidłowo pielęgnować kamienną różę? W dobrych warunkach dla młodych nasadzeń cała pielęgnacja ograniczy się tylko do okresowego odchwaszczania, do momentu aż nasadzenie stanie się tak gęste, że prawie nie będzie chwastów. Okresowo po kwitnieniu suche rośliny należy usuwać. Przy odpowiedniej pielęgnacji sempervivum będzie prezentować się równie dekoracyjnie zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowe podlewanie jest wymagane tylko podczas długiego okresu suszy.

Jak sadzić róże kamienne? Przypomnijmy, że w sezonie wokół młodej rośliny tworzy się kilka młodych roślin. Już na początku kolejnego sezonu można je oddzielić i posadzić w innym miejscu. Roślinę ostrożnie przesadza się kawałkiem ziemi lub, jeśli nie ma widocznych korzeni, wystarczy lekko docisnąć rozetę do podłoża w nowym miejscu.

Rojniki zimą dobrze sobie radzą bez schronienia. W przypadku silnych mrozów wystarczy im pokrywa śnieżna.

Choroby i szkodniki. Rojniki są dość stabilni. Przy odpowiednim doborze warunków uprawy praktycznie nie choruje. Czasami jest uszkadzany przez przędziorka. Jeśli zauważysz problem, użyj specjalnych środków.

Rojnik w projektowaniu ogrodów

Róże kamienne są tak wszechstronnymi, efektownymi, a jednocześnie bezpretensjonalnymi roślinami, że projektanci krajobrazu włączają je do różnych kompozycji ogrodowych i doniczkowych. Tradycyjnie kamienne róże sadzi się wśród kamieni alpejskiej zjeżdżalni i skalniaków. Wyglądają malowniczo w niskich krawężnikach na pierwszym planie, w szczelinach między płytami murowanymi a murami oporowymi.

Różnorodność rozmiarów i kolorów liści różnych odmian młodych drzewek pozwala na tworzenie bardzo pięknych kompozycji. Czy jako dziecko grałeś w Mosaic? Projektanci wykonują również ozdobne nasadzenia dywanowe z magicznych kamiennych róż.

Na siatkach i geowłókninach można hodować sadzonki na terenach i powierzchniach o nachyleniu, a nawet tworzyć pionowe fito-ściany, fito-obrazy. Karłowe drzewa iglaste, takie jak świerk Alberta Globe, Nidiformis itd., będą dobrymi towarzyszami róż kamiennych.

Sempervivum uprawia się nie tylko na otwartym terenie. Młode rośliny dobrze rosną również w ulicznych kompozycjach w miniskalniakach, doniczkach. Według opinii rojnik w doniczce w domu można uprawiać jako roślinę doniczkową, ale często brakuje im światła i trzeba zorganizować sztuczne oświetlenie. Dlatego bardziej odpowiednie będzie uprawianie innych rodzajów sukulentów na parapecie.

 

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023