Garden Blog

Przesadzanie i dzielenie piwonii jesienią: przygotowanie do zimy

Kwitnienie piwonii zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest terminowy podział i przesadzanie. Jeśli znasz podstawy agrotechniki uprawy tych pięknych roślin, to wiesz, że ważna jest okresowa zmiana lokalizacji. Tak, przesadzanie dla samego przesadzania nie jest konieczne często, mniej więcej raz na 5-6 lat. Jednak rozmnażanie piwonii poprzez dzielenie krzewu jesienią - procedura jest prawie coroczna. Jeśli jesteś zainteresowany rozmnażaniem roślin w ten sposób, to trafiłeś na blog Garden Number One na czas. Dziś porozmawiamy o tym, jak rozmnażać piwonie jesienią, dzieląc krzew i przygotowując je do zimy.

Dlaczego należy przesadzać piwonie jesienią?

Jeśli mówimy o zaplanowanym przesadzaniu, ma ono na celu odnowienie gleby, aby nie było niedoboru składników odżywczych, a roślina miała wszystkie warunki do pięknego i bujnego kwitnienia. Ponieważ skład gleby z czasem staje się rzadki, bez terminowego przesadzania roślina traci swoją dekoracyjność, a w niektórych przypadkach nawet umiera.

Konieczne jest również uwzględnienie czynnika negatywnego wpływu różnych bakterii i patogenów, na które cierpi kultura. Patogeny mogą gromadzić się w glebie i z czasem mieć niszczycielski wpływ na roślinę, która zostaje zainfekowana, chora i umiera.

Przesadzanie piwonii jesienią w nowe miejsce pomaga uniknąć kłopotów. Ostatnim powodem przesadzania piwonii drzewiastych jesienią lub innych gatunków jest chęć zmiany projektu krajobrazu.

Czas na przesadzanie piwonii: jaki jest najlepszy moment?

Przesadzanie piwonii to dość proste wydarzenie dla ogrodnika, ale dość stresujące dla rośliny. Dlatego początkujący boją się podejmować ryzyko i często pytają, kiedy lepiej jest to zrobić jesienią czy wiosną? Zalecamy jesień i są na to 3 dobre argumenty:

 1. Jesień ma korzystniejsze warunki pogodowe, optymalną wilgotność gleby itp. Istnieje mniejsze ryzyko, że rośliny się nie ukorzenią niż wiosną, a już na pewno nie latem.

 2. Jak pokazuje praktyka, piwonia po przesadzeniu wiosną lub latem zaczyna kwitnąć w najlepszym razie w 3 sezonie. Natomiast przesadzenie piwonii jesienią w inne miejsce zakłada kwitnienie w 2 sezonie.

 3. Podział i sadzenie piwonii jesienią przyczyniają się do bezbolesnej adaptacji rośliny w nowym miejscu. Sadzone wiosną lub latem mogą spowolnić rozwój.

Najlepszym czasem na przesadzanie piwonii jest październik, kiedy nie ma obawy przed przymrozkami. Temperatura utrzymuje się na średnim plusie zarówno w dzień, jak i w nocy. W listopadzie może być trochę za późno. W zimnych regionach roślina nie ma czasu na normalną adaptację, system korzeniowy nie działa w 100%. W takim przypadku zimowanie może być bolesne, a nawet katastrofalne.

Jak wybrać miejsce do przesadzania piwonii?

Wybór powinien opierać się przede wszystkim na estetyce, jeśli chcesz mieć piękną przestrzeń. Istnieją jednak pewne wytyczne, o których należy pamiętać. Na przykład ekspozycja na światło. Piwonie lubią dobrze oświetlone miejsca. Dla nich ważne jest również, aby obszar był wentylowany, ponieważ przy braku świeżego powietrza sama roślina staje się mniej dekoracyjna, a ponadto wzrasta ryzyko chorób. 

Jeśli chcesz stworzyć pełny kwietnik, to w miarę możliwości ustaw go w odległości co najmniej 5 metrów od domu lub innej konstrukcji. Bliskość ceglanych i betonowych budynków negatywnie wpływa na żywotność piwonii. Owszem, będą żyły i najprawdopodobniej zakwitną, ale prawdopodobnie nie tak pięknie, jak na otwartej przestrzeni. 

Jeśli chodzi o sąsiedztwo, można przyjrzeć się najpopularniejszym opcjom sadzenia. Dzieląc i przesadzając piwonie jesienią, staraj się brać pod uwagę życzenia i potrzeby wszystkich roślin, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwoju.

Jaki jest właściwy sposób podziału piwonii?

Jeśli krzew jest duży i można z niego uzyskać kilka pełnoprawnych kopii, można bezpiecznie rozmnażać piwonie przez podział. Proces nie jest trudny, jeśli przestrzegasz kolejności działań i zaleceń:

 1. Konieczne jest uzbrojenie się w wysokiej jakości narzędzie. Możesz posługiwać się zwykłym nożem, jak chcesz. Najważniejsze jest, aby pamiętać o znaczeniu dezynfekcji. Pamiętaj, aby traktować ostrza, aby nie zainfekować rośliny.

 2. Pokrój roślinę bezpośrednio u podstawy na kilka kawałków, w zależności od wielkości. Zwykle otrzymuje się od 2 do 4 części. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że każda z nich powinna mieć kępę korzeni o średnicy co najmniej 8-10 cm. Należy skupić się na pozostawieniu około 4-5 korzeni przybyszowych (długość 4-6 cm). Powinna być również taka sama liczba pąków wzrostu.

 3. Namocz roślinę w specjalnym stymulancie, który przyczyni się do szybszej adaptacji piwonii. Po umieszczeniu w roztworze stymulującym roślina będzie gotowa do sadzenia. 

Czy można podzielić piwonie drzewiaste? Tak, można bezpiecznie rozmnażać piwonie drzewiaste przez podział krzewu, ale tylko wtedy, gdy roślina jest w pełni uformowana. Można ją podzielić nie wcześniej niż w 4. roku życia. Stary krzew po 8. roku życia również nie jest odpowiedni, ponieważ jego witalność jest nieco osłabiona.

Jak rozmnażać piwonie jesienią przez podział krzewu?

Aby przesadzanie dorosłych piwonii przez podział zakończyło się sukcesem, należy zachować najwyższą ostrożność podczas ich wykopywania. Nie wolno uszkadzać korzeni, niepotrzebnie przecinać ich łopatą itp. Od ich stanu zależy, czy przeszczep piwonii drzewiastej lub jakiejkolwiek innej zakończy się sukcesem. Zalecamy przestrzeganie tych zasad:

 1. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wykopanie krzewu widłami domowymi w odległości 50 cm od podstawy.

 2. Ostrożnie podnieś grudę ziemi i, jeśli to możliwe, odepchnij ją, używając szpadla bagnetowego.

 3. Nigdy nie ciągnij rośliny za gałęzie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko złamania korzeni.

 4. Odetnij łodygi, pozostawiając krótkie kikuty (około 5-10 cm).

 5. Umyć system korzeniowy.

Kiedy już wiemy, jak podzielić piwonie do przesadzenia i wykonaliśmy już wykopaliska, pozostaje tylko jedna rzecz do zrobienia. Z czysto technicznego punktu widzenia wszystko odbywa się w taki sam sposób, jak podczas sadzenia piwonii jesienią w otwartym terenie. Konieczne jest wstępne przygotowanie dołków do sadzenia. Ich głębokość i szerokość powinny odpowiadać systemowi korzeniowemu piwonii (być nieco większe).   

Jeśli gleba w ogrodzie lub na podwórku jest uboga, można usunąć wykopaną ziemię, a zamiast tego dodać mieszankę na bazie darni i torfu. Jest też trochę próchnicy i trochę piasku. Niektórzy ogrodnicy używają również popiołu drzewnego.  

Następnie zanurzamy podzielone piwonie w wykopanych dołkach. Zapewniamy obfite podlewanie. Około wiadra wody powinno trafić do 1 dołka. Wypełniamy przygotowaną mieszanką gleby. Wierzch można przykryć ziemią, która pierwotnie znajdowała się na miejscu. Zagęścić.

Czym nawozić piwonie jesienią i jak przygotować je do zimy?

Jeśli zastosowano stymulatory wzrostu i zadbano o wysoką wartość odżywczą gleby, można obejść się bez nawozów. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie kompozycji mineralnej opartej na potasie i fosforze podczas sadzenia. Azot nie powinien być stosowany. Przynajmniej jego stężenie powinno być minimalne. Przy dużej ilości azotu piwonia straci swoją wysoką mrozoodporność, trudno będzie jej przetrwać zimę.  

Zalecamy dokarmianie nie później niż w połowie października - to kolejny powód, dla którego zaleca się przesadzanie w pierwszej połowie tego miesiąca. Podczas nawożenia należy również skupić się na glebie w danym miejscu. Na przykład superfosfat powinien być stosowany tylko wtedy, gdy gleba jest lekko kwaśna lub zasadowa. Nawozy organiczne są zasadniczo opcją uniwersalną.

Czy piwonia nie przemarznie zimą? Podział jesienią oznacza przesadzanie, w którym pąki wzrostu znajdują się kilka centymetrów od poziomu wierzchniej warstwy gleby. Z tego powodu istotne jest okop, po którym wykonuje się ściółkowanie. Jako ściółkę można wykorzystać standardowe surowce. Na przykład trociny, lapnik lub suche liście. Niezwykle niepożądane jest używanie resztek ściętych piwonii do ściółkowania. Stare gałęzie rośliny mogą zawierać patogeny chorób piwonii, walce z którymi poświęciliśmy cały artykuł. Warstwa ściółki powinna wynosić 10-20 cm.  

Nie jest konieczne dodatkowe zabezpieczanie roślin materiałem okrywowym. Zimą spadnie śnieg i stworzy naturalną powłokę, która ochroni przed zimnym wiatrem. Jeśli wszystkie zalecenia będą przestrzegane, podział, przesadzanie jesienią i zimowanie piwonii powinny przebiegać pomyślnie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023