Garden Blog

Podstawowe prace ogrodowe w marcu: kładzenie fundamentów pod obfite zbiory

W pierwszym miesiącu wiosny zima wciąż próbuje zdominować Ziemię, szykując niespodzianki w postaci niespodziewanego śniegu czy mrozu. Marzec jest jednak prawdziwym panem sytuacji - nie oddaje tak łatwo swojej pozycji, broniąc prawa do życia swoich podopiecznych. Krzewy, drzewa, młode sadzonki otulone są śniegiem, który jeszcze nie odszedł i czerpią siłę z czystej, roztopionej wody. Czas zakasać rękawy i dołożyć starań, by uchronić nasze cenne skarby - ulubione rośliny - przed pogodowymi niespodziankami i wzbogacić ogród o nowych mieszkańców.

Podstawowe prace ogrodowe w marcu - od czego zacząć?

Oczywiście od sprzątania, ale we właściwy sposób:

  1. Nie należy spieszyć się z usuwaniem całego śniegu z terenu, podczas złej pogody ochroni on nasadzenia przed niszczącym działaniem niskich temperatur. Ponadto stopiona woda pomoże odżywić rośliny pozbawione wilgoci przez zimę. Nie należy jednak przesadzać, jej nadmiar może mieć negatywne konsekwencje. Najpierw usuwaj mokry śnieg tylko z gałęzi krzewów i drzew, a także ze ścieżek i rzędów. Jeśli znajdziesz pędy roślin przymarznięte do powierzchni gleby, cienka warstwa popiołu, torfu lub próchnicy pomoże jak najszybciej uwolnić je z lodowej niewoli.

  2. Usuń zimowe schronienia, usuń pozostałości podpór, jeśli śnieg już stopniał - oczyść ziemię z suchych liści i młodych chwastów. W tym okresie nie urosły one jeszcze w siłę i mogą łatwo wyrwać się z wilgotnej gleby za pomocą korzeni.

  3. Czyszczenie wymaga również procedur higienicznych na miejscu - umyj ramy i szyby szklarni i pamiętaj o dezynfekcji konstrukcji, wyczyść rynny.

  4. Jeśli część ogrodu jest przeznaczona na trawnik, należy stworzyć podstawę dla najprzytulniejszego zakątka na ziemi. Nadszedł czas, aby usunąć nagromadzone śmieci, w tym opadłe liście, i dostosować granice trawnika.

Ścieżki ogrodowe porośnięte mchem również wymagają konserwacji. Sprawdź również stan mebli. Wszystkie te punkty pomogą nie tylko stworzyć piękny, zdrowy i zadbany ogród, ale także własny kawałek raju na ziemi.

Ochrona nasadzeń przed owadami i kaprysami pogody w marcu

Deszcz, śnieg, wiatr, mróz - to nie jedyne szkodniki, których oddziaływanie w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na stan ogrodu. W marcu drzewa i krzewy również potrzebują dobrej ochrony przed jasnymi promieniami słońca. Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz, aby wybielić swoich zielonych ulubieńców. Pomaluj nasadzenia farbą na bazie wody lub mlekiem wapiennym w pierwszy słoneczny dzień, o ile oczywiście nie zrobiłeś tego jesienią lub w lutym. W przeciwnym razie po prostu popraw istniejącą warstwę wybielacza.

Rośliny należy chronić przed owadami za pomocą pasów pułapkowych, które należy umieścić na pniach drzew po stopnieniu ostatniego śniegu. W tym przypadku wybielacz również odegra znaczącą rolę. W walce ze szkodnikami pomogą również pożyteczne ptaki, dla których w marcu należy przygotować domki lęgowe.

Zasady udanego przycinania

Nie spiesz się z cięciem: formowanie i przycinanie drzew i krzewów można rozpocząć dopiero wtedy, gdy temperatura osiągnie znak plus, czyli w drugiej połowie miesiąca. A na początku marca należy tylko leczyć chore rośliny, czyszcząc uszkodzenia (rany, pęknięcia, odmrożenia) ostrym nożem, aż do znalezienia zdrowej tkanki, zdezynfekować roztworem siarczanu miedzi lub żelaza, a następnie nasmarować lakierem ogrodowym. Na kolejnym etapie przygotowania ogrodu do pojawienia się nowych mieszkańców można dokładnie popracować nad istniejącymi, a mianowicie - przed rozpoczęciem wzrostu w niskich temperaturach plusowych wykonać przycinanie drzew pestkowych oraz krzewów owocowych i jagodowych. Usunąć uschnięte, chore, rosnące do wewnątrz gałęzie, przerzedzić korony. Rośliny ozdobne również wymagają pielęgnacji. Krzewy i drzewa kwitnące latem lub jesienią należy przycinać w marcu.

Przygotowanie gleby

Byliny, rośliny cebulowe, drzewa i krzewy ozdobne i owocowe powinny być nawożone nawozami bogatymi w potas, choć odpowiedni jest również obornik kurzy. Następnie, aby zatrzymać wilgoć oraz makro- i mikroelementy w glebie, należy rozłożyć organiczną ściółkę. Ważna uwaga: jeśli zauważysz, że system korzeniowy roślin wieloletnich, a także dwuletnich, jest nieco zaniżony, natychmiast je przesadź. Następnie należy ściółkować torfem. Na działce przeznaczonej na ogród warzywny można już rozpocząć ocieplanie gleby.

Wszystkie te działania stworzą optymalne warunki do efektywnej uprawy roślin, ale nadal głównym zmartwieniem ogrodników są zawsze sadzonki. Skontaktuj się z przedstawicielami sklepu internetowego firmy Garden Number One, aby uzyskać pomoc w wyborze materiału do organizacji przyszłego rajskiego ogrodu. Nasiona wszystkich rodzajów upraw, wysokiej jakości sadzonki odporne na patogeny - wśród ogromnego asortymentu każdy znajdzie wariant produktu, który spełni wszystkie życzenia.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023