Garden Blog

Piwonie - przygotowanie krzewów piwonii zielnych, drzewiastych, ITOH do zimy

Piwonie to “długowieczni” ogrodnicy dekoracyjni. Rosną w jednym miejscu przez dziesięciolecia i nie sprawiają większych kłopotów. Jeśli prawidłowo przygotujesz krzewy na zimę, zachwycą Cię wspaniałym kwitnieniem z sezonu na sezon. Współcześni ogrodnicy najczęściej uprawiają piwonie wszystkich popularnych gatunków – piwonia zielna, hybrydowa piwonia ITOH i drzewiaste. Katalog, który oferuje nasza hurtownia ogrodnicza, zawiera dużo odmian. W tym artykule porozmawiamy o jesiennej pielęgnacji każdego z nich, o cechach i ogólnych metodach techniki rolniczej.

Jak podlewać piwonie jesienią?

Wszystkie gatunki i ogrodowe odmiany piwonii wymagają podlewania nawet po kwitnieniu. Dużym błędem będzie zmuszanie roślin do doświadczania suszy późnym latem i jesienią. Liście wszystkich rodzajów piwonii powinny pozostać zielone do końca sezonu i żółknąć w taki sam sposób jak liście innych roślin. Liście całkowicie żółkną i więdną bliżej października. Ważne jest, aby zrozumieć, że przez całe lato i jesień krzewy piwonii nadal tworzą pąki kwiatowe na następny sezon i do tego potrzebują wystarczającej ilości wilgoci. Dlatego kontynuuj podlewanie krzewów zgodnie z pogodą w sierpniu i jesienią, nie pozwól im wyschnąć. Optymalny reżim nawadniania jest ważnym etapem udanego zimowania piwonii.

Jak hodować piwonie jesienią

Pod koniec sierpnia i jesienią rośliny są regularnie zasilane preparatami potasowo-fosforowymi. Nawozy azotowe nie są w tym czasie stosowane, są odkładane do wiosny. Wygodne jest stosowanie granulowanych nawozów jesiennych. Przy wystarczającej wilgotności gleby stopniowo rozpuszczają się i dostarczają piwoniom niezbędnych składników odżywczych, aby przygotować się do zimy. Jeśli jesień jest sucha i nie udaje Ci się stale dbać o podlewanie – stosuj nawozy rozpuszczalne w wodzie. Możesz więc połączyć podlewanie z karmieniem. Do nawożenia bylin jesienią polecamy kompleks z przewagą potasu i fosforu.

Podział krzewów piwonii jesienią

Kiedy przesadzać piwonie? Jesienią można podzielić kłącza wszystkich rodzajów piwonii. Podczas dzielenia krzewów ważne jest, aby na każdej części pozostało co najmniej 5 zdrowych, silnych pąków. Przeczytaj artykuł o ogólnych cechach i różnicach w uprawie i podziale krzewów różnych gatunków.

Jak przyciąć piwonię na zimę?
  • Piwonie zielne są cięte, gdy wszystkie liście żółkną. Nie przycinaj zbyt wcześnie. Pozwól składnikom odżywczym z liści "spłynąć"do korzeni. Staraj się ciąć łodygi tak nisko, jak to możliwe, na poziomie gruntu. Pozostawienie "pniaków" zbyt wysoko grozi gniciem i infekcją kłączy.
  • Hybrydowe piwonie ITOH są cięte nisko, podobnie jak piwonie zielne. Ale bądź ostrożny podczas przycinania. U piwonii ITOH nowe pąki mogą wystawać nieco ponad powierzchnię ziemi, nie należy ich dotykać.
  • Piwonie drzewiaste są przycinane tylko nieznacznie jesienią. Chore lub uszkodzone pędy są usuwane na zimę. I już wiosną każdy pęd jest skracany o 10 cm, do pierwszego silnego bocznego (pachowego) zewnętrznego pąka. Te boczne pąki są znacznie silniejsze niż wierzchołkowe, a krzewy rosną szybciej.
Opryskiwanie piwonii jesienią

Jeśli liście przedwcześnie zżółkły i wyglądają na plamiste, chore, należy je wyciąć przed upływem terminu. Oznacza to, że rośliny są dotknięte chorobami. Po przycięciu zalej chore, "podejrzane" i zdrowe krzewy roztworem fungicydów z konewki w celu leczenia i zapobiegania.

Schronienie piwonii na zimę: czy trzeba to robić?

Gatunki i odmiany z naszego katalogu są wystarczająco odporne na zimę, aby dobrze zimować w warunkach Polski. Podczas normalnie śnieżnych, płaskich zim piwonie nie potrzebują schronienia. Jednak są też okresy niekorzystne, bez śniegu, z częstymi roztopami, "przejściami przez zero". Nierówne zimy powodują przemarzanie pędów piwonii drzewiastych i wczesne budzenie się pąków u wszystkich gatunków. Dlatego pożądane jest pokrycie krzewów na zimę, a młode rośliny, niedawno podzielone, sadzonki piwonii jesiennego sadzenia są obowiązkowe.

Bardzo łatwo jest zrobić schronienie dla trawy i piwonii ITOH – ściółkuj krzaki torfem, warstwą 10-15 cm, co niezawodnie ochroni kłącza piwonii i podziemne pąki przed zimnem. Piwonie drzewiaste są nie tylko ściółkowane, część nadziemna jest owinięta kilkoma warstwami agrofibry. Jeśli krzew jest szeroki, ostrożnie zbierz i zawiąż gałęzie.

Piwonie to jedne z najbardziej spektakularnych bylin w ogrodzie. Ich bujne kwitnienie zapiera dech w piersiach, a ogród piwonii późną wiosną i latem może konkurować pięknem z innymi kwiatami. Uprawa piwonii nie jest trudna, stosuj się do naszych zaleceń i ciesz się ich wspaniałym pięknem.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023