Garden Blog

Piwonia drzewiasta: rozmnażanie na cztery sposoby

Koszt sadzonek tego luksusowego krzewu jest zwykle dość przystępny. Jednak wielu ogrodników-amatorów stara się samodzielnie uprawiać piwonie drzewiaste, których rozmnażanie w praktyce okazuje się interesujące, ale bardzo trudne. Istnieje kilka sposobów rozmnażania piwonii drzewiastych, ale żaden z nich nie gwarantuje stuprocentowych i szybkich rezultatów.

Rozmnażanie przez nasiona

W przypadku piwonii drzewiastych rozmnażanie nasion jest pracochłonne i nie zawsze udane, ponieważ współczynnik kiełkowania jest niski. Jest to metoda dla bardzo cierpliwych hodowców kwiatów: nasiona kiełkują długo (do kilku lat), są poddawane stratyfikacji temperaturowej przed sadzeniem, a kwitnienie następuje około piątego lub szóstego roku po wykiełkowaniu. Metoda ta jest praktykowana przez hodowców; dla zwykłych amatorów rozmnażanie nasion, choć tanie, jest zbyt trudne, nieefektywne i mało ekscytujące.

Lepiej jest sadzić świeżo zebrane nasiona, ponieważ przy długim przechowywaniu ich kiełkowanie gwałtownie spada. Przed sadzeniem są one poddawane stratyfikacji temperaturowej. Procedura ta jest powtarzana aż do pojawienia się korzeni. Następnie nasiona są ostrożnie wysiewane do pojemników z ziemią ogrodową i przechowywane w temperaturze 5-10 ° C aż do pojawienia się liści.

Podział krzewów piwonii drzewiastej

Najprostszym sposobem dla miłośników piwonii drzewiastych jest rozmnażanie ich przez podział krzewu. Odbywa się to jednak kosztem życia rośliny matecznej. Ugruntowany krzew w wieku 4-6 lat jest ostrożnie wykopywany, gleba z korzeni jest myta lub dokładnie strząsana.

W przypadku piwonii drzewiastych starszych niż osiem lat podział nie jest zalecany. Do podziału zaleca się wybrać piwonię drzewiastą z co najmniej siedmioma niezależnymi pędami. Przed wykopaniem należy je przyciąć, pozostawiając długość 10-15 centymetrów. Kłącze przycina się w taki sposób, aby długość korzenia przy podziale wynosiła co najmniej 10 centymetrów, a łodyga miała 3-5 pąków. Zbyt stare lub zgniłe kłącza są usuwane, a dolna część łodygi jest oczyszczana ze zgnilizny. Cięcia na korzeniach są traktowane manganem i pokryte węglem drzewnym, mogą być w mieszaninie 1:1 z siarką koloidalną. Powstały materiał sadzeniowy jest natychmiast sadzony w ziemi w stałym miejscu. Piwonia drzewiasta, której rozmnażanie zostało wykonane przez podzielenie krzewu, kwitnie w ciągu kilku lat.

Rozmnażanie przez sadzonki i kikuty

Ta metoda rozmnażania piwonii drzewiastych jest dość łatwa, ale nie najbardziej produktywna. Latem, pół-liściaste części pędów z pąkiem i liściem są odcinane i po kilku godzinach przetrzymywania w roztworze, sadzone w szklarni pod kątem 45 stopni. Pąki są całkowicie zakopane. Wiosną piwonie można przesadzić do gruntu, ale taka roślina będzie rozwijać się powoli i zakwitnie około piątego roku. Inną opcją rozmnażania piwonii drzewiastych jest zakopywanie gałęzi. Metoda ta jest prosta, ale bardzo nieskuteczna. Przeprowadza się ją z reguły w maju, przed rozpoczęciem kwitnienia. Wybiera się pęd, umieszczony jak najniżej nad ziemią, a na jego dnie wykonuje się cięcie, które należy potraktować substancją wzrostową. Ścięty pęd jest następnie mocno przypinany do ziemi; jeśli łodyga jest wystarczająco gruba, można włożyć przekładkę. Następnie należy przykryć go warstwą ziemi o grubości co najmniej 10 centymetrów. Upewnij się, że gleba jest wilgotna przez cały czas. Jeśli gałąź jest bezpiecznie ukorzeniona, we wrześniu zostaje odcięta od rośliny macierzystej i przesadzona na stałe miejsce.

W większości przypadków korzenie piwonii drzewiastych rozmnażanych przez przeszczepy, jeśli się pojawiają, są bardzo słabe i lepiej nie spieszyć się z ich oddzielaniem - można to zrobić za rok lub dwa. Niedoświadczeni właściciele piwonii drzewiastych mogą spróbować rozmnażania przez rozgałęzienia powietrzne - jest to dość proste, ale rzadko kończy się sukcesem. W tej metodzie rozmnażania piwonii drzewiastych ścięty pęd nie jest zakopywany, ale owijany wilgotnym mchem i folią. Teoretycznie korzenie mogą pojawić się do września, ale w praktyce zdarza się to bardzo rzadko.

 

Rozmnażanie piwonii drzewiastej przez szczepienie

Jest to pracochłonna metoda, która wymaga doświadczenia i umiejętności i jest zwykle stosowana w hodowli komercyjnej. Podkładka to korzenie piwonii zielnej, a zraz to zielone pędy piwonii drzewiastej. Zraz jest zaostrzany w klin, a w zrazie wycinany jest odpowiedni rowek. Prostszym sposobem rozmnażania piwonii drzewiastych jest szczepienie boczne. W przypadku obu metod rozmnażania piwonii drzewiastych, cięcia powinny być wyrównane i zamocowane. Można do tego użyć taśmy polietylenowej lub izolacyjnej, którą nawija się lepką warstwą na zewnątrz. Wierzch jest posmarowany lakierem ogrodniczym. Konieczne jest zapewnienie stałego nawilżania roślin, a najprostszym sposobem na to jest umieszczenie ich w mokrych trocinach. Kiełkowanie następuje w ciągu miesiąca, a następnie roślina jest uprawiana w szklarni przez dwa lata.

Samodzielne rozmnażanie piwonii drzewiastej - bardzo kłopotliwe i nie zawsze udane, a na pierwsze kwitnienie trzeba czekać kilka lat. W sklepie internetowym Garden Number One można bardzo tanio kupić trzyletnie sadzonki popularnych odmian i zamówić ich dostawę do miast w Polsce. Prawdopodobieństwo ich kwitnienia w pierwszym roku po posadzeniu wynosi 50 procent.

Kupić Sadzonki Piwonii z Holandii
  • Garden Number One prezentuje Najpiękniejsze odmiany piwonii.
  • Sadzonki Piwonii można tanio zamówić z dostawą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One