Garden Blog

Pielęgnacja tui wiosną: ściągawka dla ogrodnika

Tuja to słowo składające się tylko z czterych liter, ale ile w nim piękna! To iglaste, wiecznie zielone drzewo jest integralną częścią projektowania krajobrazu i coraz bardziej zakochuje się w ogrodnikach-amatorach, którzy chcą ulepszyć swoje wiejskie podwórko lub działkę w pobliżu domku letniskowego. Jeśli zaczynasz uprawiać tuję, prawdopodobnie masz pytania. Jak dbać o tuję wiosną po zimie? Czym ją karmić dla szybkiego wzrostu? Kiedy ją podlewać? Ten artykuł został stworzony, aby znaleźć wszystkie odpowiedzi, których szukasz!
W rzeczywistości sadzenie i pielęgnowanie ich na zewnątrz wiosną nie wymaga zbyt dużej wiedzy, doświadczenia ani umiejętności. Początkujący z pewnością poradzą sobie z uprawą tak wspaniałych iglaków! Ale nadal istnieją pewne robocze niuanse, które należy wziąć pod uwagę. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy swego rodzaju ściągawkę mającą na celu ułatwienie życia miłośnikom tui w ogrodzie. Podzielmy się więc naszymi sekretami!
Och, jakie to interesujące: małe sekrety uprawy dużej tui
1. Jak prawidłowo dbać o tuję wiosną?

Pielęgnacja młodej tui z listy odmian TOP-5 lub jakiejkolwiek innej rozpoczyna się od usunięcia zimowej osłony. Nawiasem mówiąc, służy nie tyle do ochrony przed silnymi mrozami, ile przed przywieraniem mokrego śniegu i negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego w lutym i marcu. Drzewo jest dokładnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń i chorób. Oceniając stan drzewa iglastego, należy zacząć od charakterystyki odmiany. 

Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przejść do podstawowych procedur: podlewania w razie potrzeby, pielenia obszaru, usuwania gruzu. Czy mulczowałeś przed zimowaniem? W takim razie możesz zgrabić ściółkę na wiosnę. W ten sposób gleba szybciej się nagrzeje i zostanie nasycona tlenem. Nieco później (co oznacza pielęgnację tui w kwietniu-maju), gdy dni są naprawdę ciepłe, można ponownie ściółkować. Jak przycinać tuję wiosną? Drzewo powinno mieć co najmniej 2-3 lata. Wybierz silne pędy w górnej części pnia. Następnie należy je ukorzenić.

2. Dlaczego tuja żółknie wiosną?

Początkujący ogrodnicy często się poddają: moja tuja zżółkła wiosną, jest prawie brązowa.... Oznacza to, że użyto słabego materiału ochronnego na zimę, przez który przeniknęły agresywne promienie ultrafioletowe, a roślina doznała oparzeń słonecznych. Aby uniknąć takich niefortunnych kłopotów, należy preferować wysokiej jakości agrofibrę i najlepiej uciekać się do jesiennego nawożenia.

Jeśli ty i twoje drzewo zostaliście już spaleni zarówno dosłownie, jak i w przenośni, to jako opcję można zastosować biostymulanty na wiosnę. Procedurę reanimacji iglastego piękna należy przeprowadzić kilka razy (od 2 do 4), aż zobaczysz, że wiecznie zielona roślina znów stanie się naprawdę zielona. Należy również zwrócić uwagę na okrąg pnia. Gdy zima jest skąpa w śnieg, gleba często wysycha. W takim przypadku należy ją dobrze podlać.

3. Czym spryskać tuję wczesną wiosną?

To pytanie wynika z poprzedniej odpowiedzi. Tuja jest często atakowana przez fuzarium, rdzę i inne choroby. Ważne jest, aby zrozumieć, że leczenie jest zawsze trudniejsze niż zapobieganie, więc nie czekaj na godzinę X. Najlepiej jest być proaktywnym. Tak więc, czym spryskać tuję wczesną wiosną: aby zapobiec grzybom i rozwojowi różnych infekcji, a także zmniejszyć objawy, użyj fungicydów.

Alternatywą są inne płyny. Są bardzo popularne wśród ogrodników ze względu na swoją wszechstronność i wysoką skuteczność. Lub roztwór siarczanu miedzi o stężeniu nieco ponad 1%. Jeśli weźmiesz 10-litrowe wiadro, potrzebujesz 100 gramów produktu. Nie więcej, w przeciwnym razie można spalić igły. Trzeba walczyć z przędziorkami. Robi się to później, gdy temperatura wzrasta i budzą się główne szkodniki.

4. Jaki jest najlepszy sposób dokarmiania tui wiosną?

Możesz mieć tuję kulistą lub piramidalną, zachodnią lub nawet wschodnią - nie ma to znaczenia, ponieważ wszystkie są niesamowicie piękne na swój sposób, a opis jest ogólnie podobny. Sadzenie i pielęgnacja są również w dużej mierze takie same, ponieważ nawożenie jest koniecznością na wiosnę po zimie! Istnieje nawet osobny rodzaj nawozu zaprojektowanego specjalnie dla drzew iglastych. Wielu ogrodników preferuje produkty długo działające. Po jednorazowym nawożeniu na wiosnę roślina ma wystarczającą ilość składników odżywczych na cały nadchodzący sezon. Czyż nie jest to wygodne?

Nawiasem mówiąc, zaleca się aktywne karmienie tui w ciągu 2-3 lat uprawy. Pamiętaj, że nie możesz wykonać tych procedur wcześniej! Ważne jest, aby robić to wiosną, promując w ten sposób bardziej aktywny wzrost zimującego drzewa. Jeśli chcesz, aby Twój iglak miał bogaty szmaragdowy kolor, postaw na preparaty zawierające magnez. Wtedy nie będziesz już musiał zastanawiać się, jaki jest najlepszy sposób karmienia tui na wiosnę.

5. Jak przycina się tuję wiosną?

Pielęgnacja tego ozdobnego drzewa w domu obejmuje wiosenną wycieczkę do fryzjera. Suche, uszkodzone i chore gałęzie podlegają lustracji. Czasami dosłownie same odpadają, ale w większości przypadków nadal trzeba je usuwać ręcznie.

Aby przycinanie było wygodne zarówno dla rośliny, jak i dla Ciebie, załóż rękawiczki i weź parę zaufanych nożyczek lub sekatorów. Ostrożnie odsuń pożądane gałęzie i odetnij te, których nie potrzebujesz. To bardzo proste! Następnie przytnij nieco tuję, aby jej korona wyglądała schludniej. Możesz eksperymentować z kształtami i wzorami.

Nawiasem mówiąc, strzyżenie powinno odbywać się w niskiej temperaturze powietrza (nie więcej niż 25 stopni Celsjusza), więc wiosna jest idealna do zorganizowania maratonu. Upewnij się, że strzyżenie tui na wiosnę jest bardzo interesującym i kreatywnym procesem!

6. Jak sadzić tuję w otwartym terenie wiosną?

Wiosenne dni są przeznaczone na takie prace ogrodnicze. Wiosną można posadzić lub nawet przesadzić ją w inne miejsce. Najlepszą lokalizacją jest obszar w pobliżu ogrodzenia (lekko zacieniony, chroniony przed silnymi podmuchami wiatru i gwarantujący komfort w zimnych porach roku). Ważne jest, aby zapewnić wystarczającą ilość światła słonecznego. Wtedy drzewo będzie bujne. Jeśli chcesz zbudować pełnoprawną żywą ścianę, zachowaj takie same odstępy między roślinami (około 1 m). Z reguły drzewa sadzi się w szachownicę w dwóch rzędach, w tym odstępie dobrze się rozwijają. Innym niuansem jest to, że pożądane jest, aby wody gruntowe nie znajdowały się blisko powierzchni ziemi, ponieważ tuja nie toleruje stojącej wilgoci.

Wykop otwór o wymiarach około 50 na 50 cm. Zacznij od wielkości glinianej bryły. Jeśli gleba jest ciężka, nie należy się lenić, aby wykonać wysokiej jakości drenaż na dnie wnęki (warstwa o grubości co najmniej 10-15 cm). Ponownie, ze względu na ubóstwo gleby, należy użyć nawozów mineralnych i przygotować własną lub kupić specjalną mieszankę gleby. Gleba powinna być przykryta i dobrze ubita. Do podlewania potrzeba około półtora wiadra wody.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023