Garden Blog

Ogród japoński: jak nadać ogrodowi styl i kolor, podstawowe zasady, wybór roślin

Ogród japoński jest wspaniały i piękny! Urok takiego ogrodu tkwi w jego prostocie, elegancji i naturalnych liniach. Uważa się, że taki ogród musi koniecznie być miniaturowy, ale tak nie jest. Właściciele skromnych działek będą mogli równie harmonijnie ucieleśnić istotę ogrodu w stylu japońskim, jak właściciele przestronnych działek. Ogrody japońskie są oazą spokoju, są stworzone dla relaksu i uspokojenia, a nie dla nadmiernego przepychu i ostentacyjnej popisowości. Podstawą krajobrazu jest naturalność, organiczność połączona z uporządkowaniem i świadomością.

Ogród w stylu japońskim to koncepcja wielowymiarowa i złożona. Nowoczesna interpretacja stylu nie polega na kopiowaniu elementów dekoracyjnych, ale na stworzeniu ogrodu harmonii, prostoty i skromnej pielęgnacji. Prawdziwy japoński ogród na całe życie to koniecznie piękny ogród warzywny.

Rośliny do ogrodu japońskiego

Kompozycje w ogrodzie japońskim wyglądają prosto i całkowicie harmonijnie, na tym polega jego atrakcyjność. Jest to połączenie trawników, mieszanych rabat, drzew i dużych krzewów. Ten ogród jest łatwy w pielęgnacji. Wezwij na pomoc całe swoje poczucie umiaru i umiarkowany powściągliwy gust. Elementy ogrodu japońskiego to prawdziwy cud sztuki krajobrazu. W nowoczesnej interpretacji taki ogród nie jest formalną kopią japońskiego, ale wyrazem jego filozofii i podstawowych zasad za pomocą lokalnych roślin i materiałów. Kopiowanie naszego tradycyjnego japońskiego projektu byłoby błędem. Wykorzystaj podstawowe zasady, techniki, symbolikę, naturalne walory roślin, krajobrazu i materiałów dekoracyjnych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Podstawowe zasady urządzania ogrodu japońskieg

Zacznijmy od tego, że podstawą filozofii takiego ogrodu jest to, że jest on właściwie modelowym elementem środowiska naturalnego. Aby to zrobić, musisz wyrazić w swoim ogrodzie obraz zbliżony do natury w Twojej okolicy. Nadaj swojemu ogrodowi swoją interpretację. Przypomnijmy, że nowoczesny ogród japoński to nie kopiowanie czy naśladownictwo, to zrozumienie własnego ogrodu w kontekście podstawowych zasad i podejść.

  • Podstawą ogrodu jest symbolika. Jeśli wszystkie elementy są w równowadze i harmonii, nawet najdrobniejszy szczegół będzie „zagrał”. Każda roślina, kształt i wielkość kamieni, linie ścieżek, kształt zbiornika - ma wewnętrzne znaczenie.
  • Kształt twojej działki nie ma znaczenia. Styl japoński jest bezwymiarowy. Można go łatwo skalować do wymaganych wymiarów. Wielu uważa, że ​​jest to koniecznie miniaturowy ogród. Nie, tutaj jest szybciej - możliwość zrobienia ogrodu nawet na maleńkiej działce. Jednak duże, wręcz pałacowe ogrody w stylu japońskim nie są rzadkością. Każda działka jest odpowiednia, podłużna, kwadratowa, wąska, duża, malutka, na skarpie, tarasowo itp.
  • Asymetria jest podstawą decyzji planistycznej. Dosłownie we wszystkim panuje kompletna asymetria i brak linii prostych i kątów prostych w planowaniu ogrodu.
  • Różnorodność – wielkość i faktura elementów wystroju ogrodu nigdy się nie powtarzają. Brak absolutnie identycznych elementów. Na przykład są 3 kamienie obok siebie, są wykonane z tego samego materiału, ale różnych kształtów i rozmiarów, czyli są bardzo podobne - ale nie takie same.
  • Podstawą ogrodu japońskiego jest język symboli. Wybór materiałów zawsze ma znaczenie. Rośliny symbolizują lasy i łąki. Kamienie, otoczaki - skały, góry. Duże głazy to wyspy. A piasek i drobny żwir mogą symbolizować wodę lub morze, jeśli nie chcesz robić stawu, możesz ograniczyć się do suchego strumienia. Japoński ogród, nawet w miniaturze, stwarza wrażenie lasu, morza, skały, rzeki, całego świata.
  • Schronienie, miejsce pacyfikacji i pokoju. W japońskim ogrodzie nie ma nic ekscytującego, jasnego, wulgarnego, ostentacyjnego luksusu. Stwórz przytulne kąciki do medytacji i relaksu. W Japonii takie miejsca są ogrodzone bambusowymi ekranami, ale w naszych ogrodach bardziej odpowiednie będą żywopłoty z ozdobnych krzewów, kraty, kraty z roślinami poskręcanymi - powojnikami, bluszczem, wiciokrzewem itp. W takich przegrodach pozostawia się małe dziury, ale tak, żeby były jakby zasłonięte przez posadzone przed nimi krzaki, żeby nie rzucały się w oczy, są na wpół ukryte. W pobliżu takiego otworu można umieścić latarkę lub roślinę, na przykład czerwonolistną formę ozdobnego krzewu - beresklet lub dereń ozdobiony owocami.
  • Pustka. Najważniejszą częścią ogrodu japońskiego jest wolna przestrzeń. Wielu ogrodników jest tak przyzwyczajonych do wypełniania ogrodu roślinami, zapychania go elementami dekoracyjnymi, gęstego sadzenia drzew, że nie ma już miejsca na „oddychanie”. Ogród w stylu japońskim jest pełen przestrzeni, powietrza, nieformalności i wyrafinowania. Zawsze znajdzie się w nim miejsce dla jego właścicieli, dla ich myśli, uczuć, odpoczynku i wypoczynku.

Podstawowe elementy i elementy składowe nowoczesnego ogrodu japońskiego 

Przy realizacji takiego ogrodu szczególnie ważne jest maksymalne wykorzystanie materiałów i charakterystycznych dla danego terenu roślin. Bez przymusu. Jeśli nie chcesz używać niektórych elementów stylu na dużą skalę, dość łatwo jest oznaczyć je drobnym szczegółem. Na przykład zamiast oczka wodnego można zrobić suchy strumyk, postawić małą japońską fontannę lub zaprojektować mały pojemnik, tak aby był dźwięk kapiącej wody i kawałka tafli wody. Rośliny, woda, kamienie są w harmonii i równowadze. Żaden element nie dominuje, nie obciąża innych. Poszukaj w ogrodzie harmonijnej proporcji żywej i nieożywionej natury. Żadnej dekoracji dla samej dekoracji - wszystko ma sens i cel.

  • Woda w ogrodzie japońskim.Wyposażenie zbiorników często sprawia amatorom wiele trudności i pytań. Nawet jeśli nie jesteś gotowy, aby zaprosić specjalistów do stworzenia pełnoprawnego zbiornika, wodospadu lub strumienia, możesz uczynić wodę symboliczną. Wymień na suchy kanał, włóż mały pojemnik z wodą. Może to być po prostu kamienna miska, która zbiera wodę deszczową. Uwaga: baseny i fontanny z ozdobnymi bujnymi strumieniami nie powstają w ogrodzie japońskim. Woda powinna delikatnie płynąć, kapać, wprowadzać do ogrodu stan kontemplacyjnego spokoju. Brak wyraźnych geometrycznych linii kątów prostych - tylko gładkie krzywoliniowe kontury zbiorników wodnych. Linia brzegowa zostanie złagodzona przez nasadzenia roślin, różnego rodzaju irysów – brodatych, syberyjskich, bulwiastych siatkowatych i holenderskich, hosty, tawułki itp. Tradycyjny jest mały mostek przecinający prawdziwy lub symulowany staw w ogrodzie japońskim. Może to być skomplikowana konstrukcja lub po prostu surowy kawałek drewna.
  • Kamienie. Jakie kamienie do ogrodu japońskiego? Japońskie ogrody skalne są wyjątkowe. Wykonanie tak klasycznego elementu japońskiego projektowania krajobrazu w amatorskim ogrodzie jest dość trudne i nie jest konieczne. Postępuj zgodnie z główną zasadą - symboliką. Kamienie działają jako wysokie i niskie pionowe akcenty. Są one umieszczone w grupach i zawsze mają nieparzystą liczbę. Możesz zrobić prawdziwy ogród skalny, suchy strumień itp. I możesz zaimplementować kamienie jako element projektu - tworząc gładko zakrzywione ścieżki, układaj kamienie w nieregularnych odstępach, czasem w grupach, czasem z przerwami. Płyty chodnikowe łączone są ze żwirowymi częściami ścieżek i placów.
  • Rośliny w ogrodzie japońskim – koniecznie podkreślają zmianę pór roku, uzupełniają „grę” wody i kamienia. Taki ogród jest koniecznie całoroczny, przyjemny dla oka przez cały rok. Dlatego rośliny zimozielone odgrywają w nim ważną rolę. Wykorzystaj drzewa iglaste – wysokie tuje do stworzenia pionowych akcentów, rozłożyste jałowce – na rabaty mieszane, pachnące jodły i sosny – w miejscach do medytacji i relaksu. Rośliny okrywowe badan i barwinek stworzą zielone masywy nawet podczas topniejącego zimą śniegu. Zmiana pór roku powinna być wyraźnie odzwierciedlona w kompozycjach. Wiosną dominują rośliny kwitnące typowe dla tego okresu - rośliny sadownicze: śliwki, wiśnie, morele itp., rośliny ozdobne - rododendrony, magnolie, forsycje, bzy o delikatnych kwiatach itp. Cebulki wczesnowiosenne - naturalne niepozorne formy tulipanów - botaniczne, Kaufmanna, Greiga, żonkile - zwykłe, miniaturowe, krokusy, przebiśniegi, szafirek, hiacynty, allium, konwalie itp. Późną wiosną i latem doskonale prezentują się piwonie, irysy brodate, liliowce, paprocie, trawy, hortensje w naturalnych odcieniach. Jesienią – chryzantemy, zimowit, astry wieloletnie, wrzosy itp. Szczególną rolę w ogrodzie japońskim odgrywają akcenty jaskrawo kolorowych jesiennych liści, zwróć uwagę na berberys. Mały ogródek warzywny jest integralną częścią ogrodu japońskiego, pielęgnacja jest taką samą formą medytacji, jak każdy czas spędzony w takim ogrodzie.

Cechy planowania kompozycji kwiatowej w ogrodzie – podstawowe zalecenia

Na etapie planowania terenu podziel go na kilka stref funkcjonalnych, części o nieregularnych kształtach. W każdym budują własną zrównoważoną, wyważoną kompozycję. Przejścia między strefami realizowane są gładkimi liniami, trawnikami, roślinami, materiałami wykończeniowymi i dodatkami. W kompleksie cały ogród wygląda na kompletny, zrównoważony, zunifikowany. Analizując swój ogród, może się okazać, że zasadniczo spełnia on już podstawowe zasady ogrodu japońskiego i wystarczy go tylko trochę dostosować.

Gama kolorów ogrodowych jest bardzo miękka, umiarkowana, powściągliwa, spokojna. Płynne przejścia formy i kolorów - w półtonach. Dla miłośników jednobarwnych kompozycji ogród japoński to po prostu raj. Specjalną umiejętnością jest wykonanie wzoru w odcieniach jednego głównego koloru, białego, różowego, liliowego, niebieskiego itp. Jednak to nie jest konieczne. Wystarczy ograniczyć się do kilku podstawowych stonowanych kolorów – zielonego, białego, szaro-srebrnego, kremowego, brązowego i wszystkich ich odcieni. W każdej części ogrodu będzie dosłownie kilka jasnych akcentów, może to być zarówno roślina kwitnąca, jak i dodatek.

I wreszcie - wskazówki i sekrety

Ogród japoński jest w swej istocie łatwy w utrzymaniu. Dlatego nie należy sadzić roślin egzotycznych, trudnych w pielęgnacji, najlepiej lokalnych, dobrze rosnących w Twoich warunkach.

Możesz zaaranżować mono-ogród lub grupę mono-ogrodów. Na przykład w jednej strefie używaj tylko mchów, w innej tylko hosty, w trzeciej tylko kamienie. Lub nawet ogranicz się tylko do jednej strefy. A najbardziej przyjemną rzeczą dla letnich mieszkańców jest „dzień wolny”. Idealny ogród japoński to taki, w którym każda roślina wymaga tylko jednego poważnego podejścia do pielęgnacji o sezon, w przeciwnym razie można ją pielęgnować bez pośpiechu i wielkiego wysiłku. To ogród spokoju i relaksu.


Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023