Garden Blog

Odmiany kwiatów dalii: kształt, kolory i odcienie

Kwiat dalia ma największą różnorodność odmian wśród wszystkich roślin kwitnących. Niesamowite kształty i kolory. Podstawą ich podziału na grupy jest kształt kwiatu, jego płatków oraz wysokość rośliny.

Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją dalii w Międzynarodowym rejestrze dalii wszystkie odmiany dalii są podzielone na 12 grup. Przyjrzymy się nieco uproszczonej klasyfikacji, ale to wystarczy, aby zorientować się w różnorodności i dokonać właściwego zakupu.

Odmiany dalii w ogrodzie

W opisie grup zwracaj uwagę na skróty literowe, oznaczenia grup - takie oznaczenia znajdziesz na opakowaniach dalii.

Grupa 1. Dalie pojedyncze (Single-flowered dahlias (S))

W kwiatach tej grupy płatki znajdują się w jednym rzędzie, kwiaty nie są pełne. To małe dalie, zgrabne w swojej prostocie. Średnica kwiatów do 10 cm i 70 cm wysokości. Te dalie są łatwe w uprawie z nasion, kwitną obficie przez całe lato i opadają aż do mrozów. Piękne jako rośliny pierwszego planu, do uprawy w doniczkach, świetnie prezentują się na rabatach.

Grupa 2. Dalia anemonowe (An)

Dalie z tej grupy mają specjalną strukturę kwiatową. Płatki są ułożone w jednym do trzech rzędów, a bujny środek składa się z pionowo ułożonych rurkowatych płatków. Kolor dalii anemonowych jest najczęściej z kontrastowym środkiem. A wysokość może być niska - 20-30 cm i wysoka - do 80 cm.

Grupa 3. Dalie kołnierzykowe (Collerette Dahlias (Col))

Zewnętrzny rząd dużych płatków i wewnętrzny rząd skróconych płatków obramowują niczym kołnierz wypukły wyrazisty środek kwiatu. Kwiaty do 15 cm wielkości, wysokość rośliny około 100 cm.

Grupa 4. Dalie lilie wodne (Waterlily Dahlias)

Kwiaty tych dalii są bardzo podobne do lilii wodnych lub nimfei. Kwiaty mogą mieć od 10 cm do 25 cm średnicy. Gęste pełne płatki tworzą bujny kwiat o odpowiednim kształcie. Wysokość rośliny 90 cm - 120 cm.

Grupa 5. Dalia dekoracyjna (D) (Decorative Dahlias (D))

Kwiaty dalii z tej grupy są gęsto pełne. Płaskie duże płatki kwiatów są zaokrąglone na końcach, jakby zwrócone do łodygi. Kwiaty o średnicy od 10 do 20 cm, wysokość rośliny około 100 cm - 150 cm.

Grupa 6. Dalie kuliste (Ball Dahlias (B))

Kształt kwiatu jest bardzo podobny do kuli. Płatki są złożone w rurkę o połowę ich długości. Średnica kwiatu wynosi od 10 cm do 20 cm. Kwiat jest lekko wklęsły w kształcie kielicha. Ta grupa obejmuje zarówno odmiany miniaturowe, jak i gigantyczne.

Grupa 7. Dalia pomponowa (Pompon Dahlias (P))

Kształt kwiatostanu zmierza do idealnej kuli. Płatki są prawie tej samej długości. Kwiaty są małe, około 7 cm. Wysokość kwiatostanu wynosi od 50 cm do 120 cm.

Grupa 8. Dalia kaktusowa (Cactus Dahlias (C))

Dalie kaktusowe to jedna z najbardziej spektakularnych odmian. Kwiatostany są bujne i jasne. Płatki są mocno skręcone w długie rurki, co nadaje im wygląd jeża. Dzięki takiemu kształtowi płatków woda nie gromadzi się w kwiatku podczas deszczu i kwiat nie więdnie - co jest kolejną zaletą tego typu dalii. Kwiaty są duże do 35 cm i 120-180 cm wysokości.

Grupa 9. Półkaktusowe dalie (Semi-Cactus Dahlias (SC))

Półkaktusowe gatunki dalii, podobnie jak dziecko dalii ozdobnych i kaktusowych, wchłonęły cechy obu gatunków. Gęsto pełne, płatki są złożone w rurkę, ale nie do końca, szerszą. Średnica kwiatostanów jest od miniaturowych do gigantycznych. Wysokość do 120 cm.

Grupa 10 składa się z różnych dalii (MS)

Ta grupa obejmuje dość rzadkie odmiany, które zwykle nie są wykorzystywane komercyjnie. Jednak w ogrodach amatorskich odmiany tej grupy są dość powszechne. Wszystkie gatunki z tej grupy są dość skuteczne.

Dalie kwitnące orchideą - kształtem przypominają nieco storczyki, ale są nie mniej piękne. Kwiaty składają się z jednego rzędu płatków w kształcie języka wokół cylindrycznego rdzenia.

Podobny do chryzantemy - dalie kwitnące chryzantemami - mają płatki skręcone na całej długości płatka, które wyginają się w różnych kierunkach.

Dalie o kwiatach piwonii - typ półpełny z dwoma lub więcej rzędami prostych płatków.

Dalie gwiaździste - pełne, z długimi skręconymi, lekko zakrzywionymi płatkami.

Grupa 11. Dalie z frędzlami lub koronkami

Czubki płatków są rozwidlone lub rozcięte, czasem zagięte na końcach. Dzięki temu powstaje efekt zwiewnej koronki. Płatki można skręcić. Średnica kwiatu do 25 cm, wysokość krzewów 80-120 cm.

Grupa 12. Dalie Karłowe - (Liliput Dahlias (LL))

Ta grupa obejmuje odmiany nisko rosnących dalii do 30 cm, które tworzą zgrabne, zwarte krzewy, dlatego ta grupa stała się szczególnie popularna. Świetnie wyglądają na tle zielonych krzewów, są wykorzystywane w projektowaniu granic. A kształt kwiatu może być róźny.

O osobliwościach sadzenia dalii  różnych rodzajów - przeczytaj nasze zalecenia dotyczące ich uprawy i pielęgnacji. Dalie to bardzo wdzięczne rośliny, wystarczy kilka drobnych niuansów techniki rolniczej - a Twój ogród będzie natchniony i piękny.


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023