Garden Blog

Nawóz zielony na wiosnę - jak wzbogacić glebę, kiedy i jakie rośliny najlepiej wysiać

Sideraty są coraz częściej wysiewane przez ogrodników wiosną w szklarniach i na łóżkach przed sadzeniem roślin uprawnych. Stosowanie nawozów zielonych staje się powszechną praktyką. Dzięki regularnemu stosowaniu ziemia staje się bardziej luźna, zasobna w wilgoć, lepiej nasycona tlenem i wzbogacona w pierwiastki przydatne do wzrostu roślin uprawnych. Poprawia się wzrost i kwitnienie roślin, produktywność i jakość owoców.

Nawóz zielony to grupa roślin uprawianych przed lub po uprawach głównych, na wolnych zagonach, na terenach wymagających poprawy niekorzystnych warunków glebowych. W technice rolniczej są wykorzystywane jako integralna część płodozmianu. Coraz częściej korzystają z nich również ogrodnicy-amatorzy. Dowiedz się, jak prawidłowo używać nawozów zielonych z naszymi ekspertami.

Zalety nawozów zielonych

 • Rośliny sideraty w szczelinach między uprawami głównymi - pomagają uzupełniać ubytki próchnicy i innych substancji organicznych, zmniejszają nadmiar kwasowości gleby, zwiększają warstwę żyzną. Na gruntach wzbogaconych nawozami zielonymi uprawiane rośliny lepiej wchłaniają nawozy mineralne, co pozwala nieco zmniejszyć ich ilość.

 • Struktura gleby poprawia się zauważalnie. Gleby ciężkie stają się bardziej ustrukturyzowane, przepuszczalne dla wilgoci i powietrza. Korzenie niektórych rodzajów sideratów wnikają głęboko w glebę powodując jej spulchnienie. Gleby piaszczyste stają się bardziej wilgotne, mniej wysychają i mają lepszą strukturę.

 • Wiosną, zanim zrobi się wystarczająco ciepło, aby sadzić sadzonki, możesz mieć czas na uprawę siderata w łóżkach. To nie tylko wzbogaca samą ziemię, ale także chroni ją przed erozją, wietrzeniem, wysychaniem i erozją żyznej warstwy przez deszcze. Ponadto sideraty mogą służyć jako ściółka i chronić młode sadzonki przed mrozem.

 • Nawozy pozostają w glebie i tworzą warstwę rozkładającej się materii organicznej, w której aktywnie namnażają się mikroorganizmy glebowe, wabią robaki i inne owady, które przetwarzają je w substancje humusowe, znacznie zwiększające żyzność.

 • Nawóz pomoga również w walce z chwastami. Jeśli obsiejesz gęsto zbożami, łubinem, facelią, znacznie zahamowają one wzrost chwastów.

Nawożenie gleby wiosną: jakie rośliny nadają się na nawozy zielone

Rodzaje gleby:  gliniaste, glina, czarnoziem

Ta grupa gleb jest stosunkowo bogata w materię organiczną i inne składniki pokarmowe. Dobrze zatrzymują wodę i nawozy mineralne. Problem z takimi glebami polega na tym, że są one bardzo gęste, ciężkie mechanicznie i nieustrukturyzowane. Nie przepuszczają dobrze wody i powietrza. Woda stoi w miejscu, ziemia pływa. Korzenie roślin duszą się, co prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się zgnilizny korzeni i chorób grzybiczych. Podczas wysychania gliny dosłownie zamieniają się w kamień, trudno je poluzować, pękają, odsłaniając korzenie, które wysychają.

Co powinienem zrobić? Wiosenny wysiew sideratów pomoże rozjaśnić glebę, cząstki organiczne spulchnią ją, poprawią przepuszczalność powietrza i wilgoci. Na takich glebach lepiej jest siać wiosną rośliny gwiezdne z systemem korzeniowym, co spowoduje spulchnienie gleby i uczyni ją lżejszą.

W przypadku gleb gliniastych na wiosnę odpowiednie są szybko rosnące rośliny - łubin, trawy, trawa pszeniczna, groch, owies itp.

Gleby piaszczyste i gliniaste.

Gleby tej grupy mają wiele zalet, są lekkie fizycznie, przepuszczalne dla powietrza i wilgoci. Korzenie roślin mają wystarczającą ilość tlenu, wilgoci i nawozów, które łatwo przenikają do warstwy korzeniowej. Zgniłe korzenie, cebule i kłącza gleby nie przeszkadzają szczególnie ogrodnikom. Ale gleby piaszczyste są ubogie w materię organiczną i pierwiastki mineralne, woda deszczowa i woda do nawadniania szybko przenoszą składniki odżywcze do głębszych warstw gleby.

Co powinienem zrobić? Siać sideraty wczesną wiosną, zanim nadejdzie czas sadzenia głównych upraw. Wzbogacą glebę w materię organiczną, ziemia będzie bardziej uporządkowana, cząsteczki organiczne lepiej zatrzymają wilgoć w glebie, składniki odżywcze roślin.

W tym celu dobrze wykorzystuje się szybko rosnące i odporne na zimno sideraty, takie jak musztarda, groszek, rzepak, rzodkiewka itp. Rosną szybko, a za miesiąc zielona masa będzie znacząca. Czy trzeba sadzić musztardę w ziemi? Tak, gorczycę i inne szybko rosnące rośliny boczne można sadzić wiosną płytko, aby szybciej zgniły i po kilku tygodniach można sadzić rośliny uprawne.

 

Jakie sideraty można sadzić wiosną i jakie rośliny kulturowe można sadzić po nic

Jeśli planujesz natychmiast sadzić sadzonki pomidorów, papryki, ziemniaków itp. - jedna z głównych zasad selekcji, nie powinny to być rośliny z tej samej rodziny. Bo to prowadzi do kumulacji specyficznych chorób i szkodników charakterystycznych dla jednej grupy roślin. Przestrzegaj zasad płodozmianu.

 • Jeśli gorczyca, czyli roślina z rodziny kapustowatych, została zasiana jako rozsadnik, to nie można po niej sadzić kapusty, sałaty, rzodkiewki itp. Co można sadzić po wysianiu gorczycy? Wszelkie rośliny ogrodowe innych rodzin.

 • Roślin zbożowych nie wysiewa się przed innymi zbożami.

 • Sideraty strączkowe, takich jak fasola, groch, nie wysiewa się przed innymi roślinami strączkowymi.

 • Facelia to uniwersalna roślina gwiezdna, można ją wysiewać przed wszelkimi uprawami.

Tabela sideratów do siewu wiosennego

Kultura ogrodowa
(sadzenie po nawozie zielonym)

Kultura sideratna
(poprzednik)

Ziemniaki, pomidory, bakłażany, ogórki, cukinia, dynia Żyto, owies, pszenica, życica, łubin, owies, facelia, gorczyca, rzodkiewka, groch itp.
Buraki, marchew, fasola Musztarda, facelia, rzodkiewka, groszek itp.
Kukurydza Facelia, rzepak, rzodkiewka, gorczyca itp.
 

Rodzaje gleby

Kultura sideratna

Gęste, ciężkie gleby, gliny

Groch, fasola, owies, żyto, gorczyca, lucerna, facelia itp.

Gleby lekkie, piaszczyste Groch, gorczyca, facelia, łubin, rzepak, rzodkiewka, owies itp.
Słabe gleby o niskiej zawartości azotu Groch, fasola, lucerna, koniczyna itp.
Na glebach podmokłych Łubin
Na suchych glebach Rzepak, facelia
Kwaśne gleby Większość sideratów zmniejsza kwasowość
Zasadowe gleby solankowe Gryk

Rosnące sideraty na wiosnę - podstawowe zalecenia

 • Siać gęsto. Istnieje możliwość prowadzenia tzw. siewu ciągłego lub w szerokich rzędach. Nasiona umieszczamy w ziemi, podlewamy, czyli postępujemy jak przy zwykłym siewie.

 • W przypadku suchej wiosny, braku opadów - bądź gotowy do podlewania upraw.

 • Czy trzeba kosić sideraty? Tak, konieczne jest, aby zielona masa dostała się do ziemi i zgniła. Na przykład gorczycę można po prostu trochę zaorać, pociąć kultywatorem i lekko posypać ziemią.

 • Czy trzeba kopać? Jeśli zasiałeś zboża, takie jak owies, na ciężkich glebach, lepiej skosić część nadziemną i pozostawić korzenie w ziemi, dzięki temu będą lżejsze i bardziej ustrukturyzowane.

 • Konieczne jest kopanie, koszenie i układanie sideratów w ziemi, zanim wyda nasiona - w okresie pączkowania.

 • Do wygodnego, równomiernego i szybkiego siewu - użyj siewnika.

 • Na glebach lekkich zalecamy usuwanie zielonej masy, która wyrosła - wcześniej, zanim stanie się szorstka, dzięki czemu szybciej zgnije.

 • Na ciężkich glinach taka gruboziarnista materia organiczna będzie raczej dodatkowym bonusem, twarde łodygi sprawią, że będzie luźniejsza.

 • Nasiona sideratu wysiewa się gęsto, prawie jak trawnik.

Sideraty wiosenne to rośliny pośrednie, które należy uprawiać w odpowiednim czasie. Powinny być owinięte w glebę przed sadzeniem głównych upraw. Możesz zostawić je na lato i powtórzyć siew jesienią.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One