Garden Blog

Najpopularniejsze wieloletnie kwiaty ogrodowe: od klasyki po nowości. Co sadzić dla początkujących?

Piękne kwiaty wieloletnie nigdy nie tracą swojego znaczenia. Takie kwiaty w ogrodzie to zawsze dobry pomysł. Najlepsze z nich zawsze można zobaczyć w parkach miejskich, na podwórkach prywatnych domów i na działkach wiejskich. Chcesz udekorować swoje podwórko lub ogród czymś oryginalnym? W takim razie jesteś we właściwym miejscu i we właściwym czasie, ponieważ w tym artykule ujawniamy czytelnikom najpopularniejsze byliny wieloletnie, które są również łatwe w uprawie. Te najpiękniejsze byliny wieloletnie ozdobią każdy ogród.


Sugerujemy zapoznanie się z listą roślin ogrodowych, które są poszukiwane na naszej stronie, a jednocześnie są łatwe w uprawie. Obejmuje najlepsze wieloletnie kwiaty na rabaty, do ogrodu i na wieś. Możesz nie tylko cieszyć się kolorowym wyborem. To oczywiście przede wszystkim, ale dowiesz się również, które wieloletnie kwiaty dobrze ze sobą współgrają. Najważniejsze jest to, że rośliny na liście są w pełni odpowiednie dla początkujących.


Bezpretensjonalne kwiaty ogrodowe

Tawułka

Ktoś nazywa to klasyczną opcją do ogrodu. Inni są w stanie z każdym rokiem kultywacji odnajdywać w nim nowe znaczenia. W każdym razie roślina jest warta uwagi. Słynie z luksusowych kwiatostanów wiechowatych, które zachwycają swoją kolorystyką. Kolor zależy od wybranej odmiany. Oczywiste jest, że najlepsze wieloletnie kwiaty rosną tylko wtedy, gdy kupuje się najlepsze wieloletnie nasiona i sadzonki. Astilbe uwielbia glebę bogatą w próchnicę o stabilnej średniej wilgotności i najlepiej czuje się w półcieniu. Czy chcesz uprawiać te niewymagające byliny na lato w słonecznym miejscu? Żaden problem. Po prostu zwróć trochę więcej uwagi na podlewanie w razie potrzeby.

 • sadzenie tawułki: na otwartym terenie – od marca do maja;
 • kwitnienie: czerwiec-sierpień;
 • najlepsze kompozycje wychodzą z różnokolorowych host, irysów, górskich kwiatów.

 

Anemon

Znany jest również pod alternatywną nazwą – zawilec. Może być postrzępiony lub pełny. Są kwiaty na pojedynczych szypułkach lub eleganckie parasole, które wyróżniają się niezwykłym wyglądem. Wielu projektantów krajobrazu uważa, że nie  będzie ładnego ogrodu bez tego kwiatku. Anemon pełny zmienia przestrzeń wokół siebie, nadając jej nuty kwiatowego romantyzmu. Miłośnicy roślin nie mają nic do powiedzenia: jakie piękne wieloletnie kwiaty! W końcu są naprawdę piękne! Są to jasne, a jednocześnie piękne bezpretensjonalne wieloletnie kwiaty do ogrodu. Idealny na kwietnik. Są bardzo odpowiednie w zacienionych zakątkach obszarów, gdzie niektóre inne byliny giną lub cierpią z powodu braku słońca.

 • sadzenie: wiosną, w glebie już rozgrzanej;
 • kwitnienie: w zależności od gatunku, może być wczesne (pierwsza połowa sezonu) lub późne (druga połowa, w tym początek jesieni);
 • w połączeniu z takimi roślinami: wiesiołek, ozdobne zboża wieloletnie.

 

Pierwiosnek

Czy uważasz, że nisko rosnące byliny nie są tak spektakularne, jak wysokie? Pierwiosnek oferuje zmianę zdania, co swoim wyglądem sugeruje, że jest w stanie przewyższyć najpopularniejsze kwiaty wieloletnie. Urzeka różnorodnością kształtów i odcieni. Początkujących w ogrodnictwie z pewnością zaskoczy ogromny wybór gatunków i odmian. Roślina zachwyca wzrok eleganckimi, lekko owłosionymi liśćmi. Przekupuje receptory węchowe subtelnym ziołowo-korzennym aromatem. Ale głównym atutem wiesiołka są jego najdelikatniejsze kwiaty. Prawdziwa rozkosz! Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że są to kwiaty wieloletnie, które dobrze zimują i nie wymagają wiele uwagi. Jeśli szukasz mrozoodpornych bylin, zdecydowanie powinieneś kupić wiesiołek!

 • sadzenie: w otwartym terenie - w połowie wiosny;
 • kwitnienie: trwa 1-3 miesiące (wiele odmian kwitnie dwukrotnie w jednym sezonie);
 • dobrze wyglądają wspólne nasadzenia z fiołkami, jeżynami i paprociami.

 

Lawenda

Jeśli zapytasz, które wieloletnie kwiaty są bezpretensjonalne, wielu doświadczonych ogrodników udzieli odpowiedzi: lawenda wąskolistna! Jest nie tylko łatwa w uprawie, ale także piękna. Kiedy jej kwiatostany kłosków są zabarwione na fioletowo-niebieskie tony, powstaje efekt fali kwiatowej. I jak atrakcyjny jest jej aromat! Taka przyjemność może rosnąć na stosunkowo ubogich glebach, doskonale rozwija się normalnie na glebach piaszczystych, a nawet gliniastych. A najlepsze okazy z punktu widzenia dekoracyjności pojawiają się w obszarze otwartym na promienie słoneczne. Tak, palące słońce nie stanowi żadnego problemu. Dlatego lawenda zajmuje godne miejsce w rankingu, który obejmuje mało wymagające wieloletnie kwiaty do ogrodu, najpopularniejsze i najbardziej lubiane.

 • sadzenie: optymalne – koniec kwietnia/początek maja (rozsadę można sadzić w otwartym terenie na początku jesieni);
 • kwitnienie: od połowy czerwca do jesieni;
 • najlepiej łączy się: z makiem, szałwią, rozchodnikiem.

 

Weronika

Weronika to delikatność i wyrafinowanie, potrafi znieść niemal każde warunki życia. Możesz kupić każdą odmianę i będziesz zadowolony w każdym przypadku. Może być długolistna, kolczasta, mieszańcowa – każdy ogrodnik odnajduje w niej odrębny kwiatowy świat, w którym trudno się nie zakochać. Idealne kwiaty do ogrodu: bezpretensjonalne, długo kwitnące, byliny! Veronica dobrze reaguje na częste podlewanie, lubi wilgotną glebę, ale większość odmian nadal potrzebuje drenażu. Nie jest dla niej ważne: rosnąć w półcieniu lub codziennie kąpać się w słońcu. Weronika charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością i odpornością na wszelkiego rodzaju infekcje kwiatowe, które często dokuczają innym mieszkańcom ogrodu. Szkodniki też rzadko jej przeszkadzają.

 • sadzenie: wczesną wiosną lub jesienią;
 • kwitnienie: latem, na początku jesieni (terminowe przycinanie stymuluje kwitnienie);
 • łączy się z: liliowcem, krwawnikiem.

 

Róża pnąca

Jeśli interesują Cię przede wszystkim wieloletnie kwiaty, które się zwijają, to bezpretensjonalne róże pnące są do Twojej dyspozycji. Żółty, różowy, czerwony i inne odcienie czarują oko. To prawdziwa królowa ogrodu, która powinna rosnąć w widocznym miejscu. Jest liderem sprzedaży. Uwielbiają go zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i początkujący, którzy pytają: jakie kwiaty sadzić w ogrodzie, gdzie znaleźć mało wymagające byliny? Odpowiedź jest oczywista: róże! Wiele odmian jest w stanie zakwitnąć 2 razy w sezonie, zachowując dekoracyjność na najwyższym poziomie przez wiele miesięcy. Jednocześnie pielęgnacja roślin nie różni się: podlewanie, przycinanie, okresowe karmienie itp. Żywe łuki można tworzyć z róż pnących. Wygląda bardzo pięknie w pobliżu altany. Istnieje naprawdę wiele opcji! A najważniejsze jest to, że jest to prawdziwy bestseller, który oferuje nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One.

 • sadzenie róż: druga połowa kwietnia/maja (jeśli jesienią to wrzesień/październik);
 • kwitnienie: w ciągu półtora miesiąca, głównie latem;
 • w połączeniu z kwiatami: łyszczec, jarzmianka, tawułka (głównie niskie byliny).
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023