Garden Blog

Najlepsze rośliny na gliniastą glebę: co i jak sadzić

Polska jest krajem o ogromnej skali, a każdy region ma swoje własne cechy krajobrazu. Różne obszary mają różne rodzaje gleby. Chociaż nasza ziemia jest powszechnie znana z czarnej gleby, gleba nie jest wszędzie taka sama. Niektóre obszary mogą mieć zarówno glebę piaszczystą, jak i gliniastą. Czy jesteś zaznajomiony z tą sytuacją? Czy również posiadasz działkę z gliniastą glebą? W takim razie nasz artykuł z pewnością się przyda! W tym artykule przeanalizujemy, czym jest gleba gliniasta, co sadzić i co rośnie lepiej. Jeśli dążysz do sukcesu w ogrodnictwie, wiedza o tym, które rośliny dobrze rosną na glebie gliniastej, jest bardzo ważna. Dowiedzmy się tego razem!

Cechy gleby gliniastej

Istnieje wiele rodzajów gleby ogrodowej, z których każdy ma swoje własne cechy. Glebę gliniastą można rozpoznać po jej wyglądzie i teksturze, nawet bez specjalnych testów. Jeśli gleba trzyma się razem po ściśnięciu i nie kruszy się, jeśli jest lekko brązowa, a nie czarna, najprawdopodobniej mamy do czynienia z glebą gliniastą. Jej główne cechy agronomiczne są następujące:

  • ma wysoką gęstość przed przekopaniem;

  • nawet po przekopaniu zachowuje gruboziarnistą strukturę;

  • staje się lepka podczas opadów;

  • słabo wchłania wilgoć (woda jest zatrzymywana po deszczu);

  • nagrzewa się powoli nawet w ciepłe dni;

  • ma niską przepuszczalność powietrza.

Co w rezultacie otrzymujemy? Taka gleba nie jest zbyt wygodna dla ogrodników. Ze względu na swoją charakterystyczną strukturę i wysoką gęstość, zwiększa prawdopodobieństwo stagnacji wody i gnicia systemu korzeniowego roślin. Tlen jest dostarczany do korzeni powoli i w niewielkich ilościach. Dlatego też nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy na ciężkich glebach gliniastych.

Sposoby poprawy gleby gliniastej

Gdy nie jest możliwe wybranie innego miejsca do sadzenia określonej uprawy, konieczne jest podjęcie działań agronomicznych, aby rośliny rosnące na glebach gliniastych czuły się bardziej komfortowo. Co należy przez to rozumieć:

Wyrównanie terenu. Nawet kwiaty na glebach gliniastych, które dobrze je tolerują, mogą cierpieć z powodu stagnacji wody, więc jeśli to możliwe, należy maksymalnie wyrównać teren. Upewnij się, że nie ma żadnych dziur ani nierówności, w przeciwnym razie woda będzie stagnować po deszczach i uszkadzać rośliny.

Przekop stanowisko. Wiele roślin na gleby gliniaste będzie dość dekoracyjnych, jeśli przekopiesz teren przed ich posadzeniem. To samo dotyczy plonów warzyw. Wiosenne i jesienne kopanie może sprawić, że struktura gleby będzie bardziej luźna.

Dodaj materię organiczną, torf, piasek i nawozy mineralne. Jeśli rozcieńczysz gliniastą glebę nawozami organicznymi i mineralnymi, będziesz w stanie zrównoważyć jej skład. Dodanie torfu i piasku zaowocuje lżejszą teksturą. Po takich zabiegach można bezpiecznie sadzić rośliny okrywowe dla gleby gliniastej i inne rośliny.

Ale tak czy inaczej, gleba gliniasta pozostaje glebą gliniastą. Nadal jest bardzo specyficzna i nie każda uprawa (ozdobna lub owocowa) rozwija się w niej normalnie. Powstaje więc pytanie: co sadzić na glebie gliniastej? Oferujemy TOP-6 roślin z Garden Number One.

 

Liliowiec

Jest to niesamowita roślina, która wyróżnia się plastycznością agrotechniczną. Charakteryzuje się bezpretensjonalnością w uprawie - może rosnąć na każdej glebie. Jest to również świetna roślina do gleby gliniastej na słońcu. Nawiasem mówiąc, oświetlenie odgrywa ważną rolę: potrzebne jest bezpośrednie światło słoneczne padające na rabatę, na której rosną liliowce, przez co najmniej kilka godzin dziennie.

Oczywiście wskazane jest dodanie odrobiny torfu i piasku, aby warunki były jak najbardziej komfortowe, ale nawet bez tych środków liliowce będą w stanie zademonstrować cały swój efekt dekoracyjny.

Zaletą liliowców jest to, że mogą rosnąć w jednym miejscu przez 5-10 lat bez żadnych problemów. Charakteryzują się bezpretensjonalnością i luksusowym kwitnieniem. W ciągu pierwszych pięciu lat, kiedy można zaobserwować aktywną fazę wzrostu, nie trzeba ich w ogóle przesadzać. Następnie należy zwrócić uwagę na kondycję.

Nachyłek

Jakie rośliny lubią gleby gliniaste? W rzeczywistości lista ta nie jest zbyt długa, ale na pewno znajdą się na niej nachyłki. Są to wspaniałe byliny zielne na gleby gliniaste, które rosną i rozwijają się całkiem normalnie w warunkach ograniczonej lekkości gleby.

Przeciętny coreopsis to ładny kulisty krzew, który osiąga 30-50 cm wysokości i mniej więcej tyle samo szerokości. Liście są zwykle jasne, ciemnozielone, a ich kształt może się różnić w zależności od odmiany.

Kwitnienie nachyłków jest dość długie. Z reguły rozpoczyna się w połowie lata i kończy wczesną jesienią. Nawet jeśli roślina żyje na glebach piaszczystych, skalistych, gliniastych, efekt dekoracyjny będzie najlepszy. Jeśli chodzi o wybór kolorów, jest on ogromny: katalog zawiera najlepsze odmiany.

Przywrotnik zwykły lub miękki

Rośliny dobrze rosnące na glebach gliniastych mogą być różnego rodzaju. Jedną z interesujących opcji jest przywrotnik pospolity lub miękki. Tak, nie może pochwalić się nierealistycznie jasnym kwitnieniem lub super dekoracyjnym wyglądem, ale ma doskonałą wytrzymałość i spełnia zadanie kształtowania przestrzeni.

Ponieważ wybieramy rośliny, które uwielbiają gliniastą glebę, nadal powinniśmy skupić się na miękkim przywrotniku. Jest najbardziej lojalny wobec ciężkiej gleby, która jest słabo oddychająca. Łatwo go odróżnić w ogrodzie: ładny mały krzew o wysokości do 50 cm. Liście są cytrynowo-limonkowe, ażurowe.

Przywrotnik cieszy długim kwitnieniem w okresie letnim. Najczęściej używany jest do dekoracji rabat. Ogólnie rzecz biorąc, atrakcyjność rośliny trwa przez cały sezon od początku do końca. Oprócz tolerancji na gliniastą glebę, należy również zauważyć doskonałą tolerancję na cień.

Miodunka

Co sądzisz o pulmonarii? Nie spiesz się, aby powiedzieć, że nigdy o niej nie słyszałeś. Jest to oficjalna nazwa, ale ludzie mówią po prostu i wyraźnie - miodunka! Osobliwością miodunki jest jego doskonała tolerancja na ubogie gleby.

Pulmonaria może rosnąć i kwitnąć w dolinach. Nie ma problemów z negatywnymi czynnikami pogodowymi, nawet z podmokłością. Łatwo toleruje niskie temperatury, dlatego jest szeroko rozpowszechniona w Polsce. Często sadzi się ją na obszarach, gdzie gleba jest głównie gliniasto-kamienista. Jakie inne rośliny mogą pochwalić się taką bezpretensjonalnością? Bardzo niewiele...

Miodunka jest w 100% zgodna ze swoją nazwą, będąc doskonałą rośliną miododajną. Kwitnie w czasie, gdy owady zaczynają aktywnie roić się od pachnących kwiatów w ogrodzie. Niesamowita wiosenna bajka gwarantowana.

Bergenia

Jakie inne byliny nadają się na gleby gliniaste? Sugerujemy wybór bergenii! Jest to niezwykła roślina, która wyróżnia się potężnymi, grubymi korzeniami. Jednocześnie nadziemna część rośliny nie jest tak masywna.

W sprzedaży dostępnych jest wiele pięknych odmian. Każda z nich jest dobra na swój sposób (można cieszyć się doskonałą dekoracyjnością przy minimalnym wysiłku w pielęgnacji). Jeśli chodzi o tendencję do gliniastego terenu, najbardziej preferowana jest bergenia w kształcie serca.

Pomimo tolerancji na gliniastą glebę, roślina nie lubi stojącej wilgoci, więc jeśli to możliwe, należy ją sadzić na pewnym wzniesieniu, aby system korzeniowy nie został podmokły. Ponadto, małe zalecenie dotyczące oświetlenia: roślina preferuje półcień, ponieważ obfite bezpośrednie światło słoneczne może spalić piękne liście bergenii.

Płomyk wiechowaty

Miłośnicy bujnych floksów mogą z łatwością odpowiedzieć na pytanie: jakie kwiaty dobrze rosną w glinie? Te wiechowate piękności zwykle nie doświadczają żadnych problemów w ubogiej gliniastej glebie. Należy jednak spełnić tylko jeden warunek: zapewnić drenaż, w tym celu w otworze do sadzenia umieszcza się połamane cegły lub kamyki.

Przedstawiciele tej eleganckiej kultury ozdobnej wolą rosnąć w półcieniu lub cieszyć się rozproszonym światłem. Jak pokazuje praktyka, im mniej intensywnie słońce świeci na floksy, tym wyższe one rosną. Rośliny preferują również umiarkowanie wilgotną glebę.

Do oczywistych zalet płomyków wiechowatych należy różnorodność kolorów i luksusowy aromat. Podczas sadzenia nie należy obawiać się względnej bliskości drzew, krzewów ozdobnych i sztucznych stawów. Floksy dobrze czują się w grupach i w połączeniu z innymi bylinami.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023