Garden Blog

Lilie po kwitnieniu: co robić?

Kwiaty lilii są zawsze ucztą dla duszy i przyjemnością dla oczu. Wystarczy raz zobaczyć tak imponujący spektakl, aby znaleźć miłość na całe życie. Jedyną wadą tej kultury ozdobnej jest to, że kwitnienie ma tendencję do kończenia się. Owszem, jest dość długie, czarujące, zapadające w pamięć i kojarzące się z latem, ale jednak bliżej jesieni dobiega końca.

Kiedy ostatnie lilie wyblakną, na pierwszy plan wysuwa się pielęgnacja po kwitnieniu w otwartym terenie. Co powinna ona obejmować? Jakie zabiegi należy wykonać koniecznie, a bez czego można się obejść? Co zrobić z liliami po kwitnieniu, aby uzyskać dobrą dekoracyjność i następny sezon? O tym wszystkim porozmawiamy teraz na blogu Garden Number One. Dołącz do nas!

Czy należy przycinać lilie po kwitnieniu?

Pielęgnacja lilii po kwitnieniu to zestaw środków mających na celu zachowanie potencjału dekoracyjnego rośliny. Środki te obejmują przycinanie lilii po kwitnieniu, ale z małym zastrzeżeniem: nie należy się z tym spieszyć. Faktem jest, że pod koniec okresu kwitnienia następuje faza gromadzenia energii życiowej. Odbywa się to bezpośrednio poprzez procedurę fotosyntezy, która wymaga zielonej, czyli nadziemnej części rośliny.

Kiedy wcześnie ścinamy lilię, cebulki w ziemi nie mają czasu na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych. Jest to jeden z 5 głównych powodów, dla których lilie nie kwitną. Twoim zadaniem jest tylko częściowe przycięcie lilii w sierpniu po kwitnieniu - tylko górnej części lilii, gdzie znajdują się kapsułki z nasionami. W ten sposób oszczędzamy roślinie wydatkowania energii na tworzenie nasion i kierujemy ją na odżywianie cebulek. Jeśli to przycinanie nie zostanie wykonane, cebulki będą prawdopodobnie całkiem normalne i zdrowe, ale niezbyt duże.

Już jesienią nadchodzi czas na pełnoprawne przycinanie. Jak przycinać lilie po kwitnieniu? Najprościej jak się da: ostrożnie nożyczkami lub nożem, pod samą ziemią, starając się nie uszkodzić cebulek. Doświadczeni ogrodnicy pozostawiają kikuty o wysokości 5-10 cm jako znacznik, aby wiosną zobaczyć, gdzie lilia jest zakopana, jak mówią.

Jak i kiedy przesadzać lilie po kwitnieniu?

Dowiedzieliśmy się już, czy lilie należy przycinać po kwitnieniu. Przejdźmy teraz do kolejnego pytania dotyczącego zasypywania, które interesuje wielu ogrodników uprawiających lilie: przesadzanie latem po kwitnieniu. Jak to się odbywa? I kiedy przesadzać lilie po kwitnieniu? Eksperci w dziedzinie ogrodnictwa zgadzają się, że dopuszczalne jest przesadzanie lilii w dowolnym okresie sezonu, nawet podczas kwitnienia. Dlatego pytanie należy postawić z nieco innej perspektywy: kiedy jest najlepszy czas na przeszczep? Z reguły jest to druga połowa sierpnia. Termin zależy od predyspozycji odmiany, ale zasadniczo to koniec lata jest uważany za najbardziej odpowiedni w tym przypadku. To właśnie wtedy roślina jest całkowicie przestawiona na stan spoczynku, aktywność procesów podtrzymujących życie jest zminimalizowana, co oznacza, że prawdopodobieństwo uszkodzenia lilii jest zredukowane prawie do zera.

Stan liści jest sygnałem, że rozpoczął się okres spoczynku. Jeśli zaczęły więdnąć, zacznijmy działać! O tak, masz całkowitą rację. Wiemy, kiedy wykopać lilie do przesadzenia po kwitnieniu, ale czy coroczne wykopywanie jest konieczne w ramach okresu postdekoracyjnego? Nie, nie wszystkie odmiany lilii wymagają corocznego wykopywania. Procedura jest ściśle indywidualna dla każdej odmiany i sytuacji. Wskazaniami do wykopywania mogą być: silny wzrost gniazd, obecność objawów chorób wirusowych, potrzeba zmiany lokalizacji lub chęć rozmnożenia kwiatu. Nie warto przechowywać wykopanych cebulek przez długi czas. Należy natychmiast przesadzić je w nowe miejsce. Jeśli nie jest możliwe szybkie przesadzenie, lepiej przechowywać je w wilgotnym podłożu. Przydatne wskazówki pomogą prawidłowo wykonać przesadzanie.

Jak podlewać i hodować lilie po kwitnieniu?

Wygląd lilii po kwitnieniu zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Dlatego ogrodnik powinien kierować się ilością naturalnych opadów i wilgotnością gleby podczas podlewania roślin. Jeśli pogoda jest upalna, a ziemia pod roślinami jest sucha, konieczne jest podlewanie w takim stopniu, aby górna warstwa gleby była zauważalnie wilgotna. Nawet po okresie kwitnienia roślina wymaga odżywiania, ponieważ, jak już powiedzieliśmy, zachodzą ważne procesy wzmacniające cebulkę.

Ponadto, niezależnie od odmiany, lilie wymagają dokarmiania. Wykonuje się je latem po kwitnieniu, ale przed rozpoczęciem aktywnej fazy więdnięcia. Ostatnia sesja powinna odbyć się nie później niż w sierpniu. Dalsze dokarmianie nie ma sensu z dwóch powodów. Po pierwsze - nie można przesadzić z odżywianiem. Po drugie - roślina jesienią po prostu traci zdolność do normalnego przyswajania składników odżywczych, więc jakiekolwiek nawożenie będzie stratą czasu i pieniędzy.

Twoim zadaniem jest zakup wysokiej jakości nawozów mineralnych. Wybieraj produkty oparte na fosforze i potasie. Wysoka zawartość azotu jest niedopuszczalna! W minimalnych ilościach - tak, ale w wysokich stężeniach azot jesienią będzie stymulował wzrost zielonej masy, uniemożliwiając w ten sposób normalny rozwój cebulki. Aby rozmnażanie lilii po kwitnieniu zakończyło się sukcesem, ich jesienne sadzenie lub uprawa w tym samym miejscu - w każdym przypadku cebulki muszą być w tonacji.

Jak pielęgnować lilie po kwitnieniu?

Podlaliśmy, nakarmiliśmy i przycięliśmy lilie po kwitnieniu: co robić dalej? Następnie rozpoczynają się zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu przygotowanie roślin do zimowania. Obejmują one środki zapobiegawcze przeciwko chorobom i szkodnikom. Jeśli istnieją powody, aby sądzić, że lilie są zainfekowane lub uszkodzone przez szkodniki, nigdy nie będzie zbyteczne traktowanie ich specjalistycznymi środkami.

Jeśli chodzi o ochronę przed nadchodzącymi mrozami, z natury większość odmian ma doskonałą odporność na mróz i nie ma problemu z zimowaniem w Polsce, czując się komfortowo pod pokrywą śnieżną. Zdarza się jednak, że zimy są mało śnieżne lub mokre. W takim przypadku lepiej jest się zabezpieczyć i wykonać warstwę ściółki. Zwykle stosuje się gałęzie lub chrust, który zatrzymuje mokry śnieg, tworząc efekt ciepłego płaszcza.

Paradoksalnie, przedłużająca się polska zima stanowi niewielkie zagrożenie dla lilii. Bardziej destrukcyjna może być zbyt ciepła jesień, kiedy wysokie temperatury powietrza powodują przedwczesne kiełkowanie cebulek w otwartym terenie. Co robić w takim przypadku? Ogrodnikom nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować sytuację. W większości przypadków nic złego się nie dzieje, a w najgorszym przypadku lilie wyglądają na nieco osłabione w przyszłym roku i mogą kwitnąć mniej intensywnie. Istnieją pewne sytuacje, w których wykopanie lilii po kwitnieniu jest właściwą decyzją w kontekście ochrony przed zimnem. Są to ciepłolubne oryginalne hybrydy. Owszem, można pozostawić je na zimę na zewnątrz na własne ryzyko, ale wykopanie ich i odpowiednie przechowywanie jest nadal niezawodną opcją.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One