Garden Blog

Lilie Martagon - zalety i cechy. Techniki uprawy

Lilia złotogłów (Martagon) to cała grupa supermodnych, uroczych odmian i mieszańców (Martagon Hybrids), które powstają na bazie zrównoważonych gatunków naturalnych. Żaden inny gatunek nie może konkurować z elegancją martagonów z ich pompatycznymi kwiatami.

Żaden inny gatunek lilii nie może pochwalić się tak dużą liczbą kwiatów w kwiatostanie, które wznoszą się na półtora do dwumetrowych szypułkach kwiatowych. Obecnie istnieje ponad sto najpiękniejszych odmian lilii złotogłów. Posadź w swoim ogrodzie wyjątkowe odmiany - ekskluzywne martagony z numerem selekcji. Zaskocz swoich bliskich i przyjaciół pięknem tych niezwykłych lilii! Nawet nazwa tej grupy może Cię zaskoczyć. Oprócz "kręconej lilii" lub "martagonu" - "królewskie loki" znajdują się w literaturze i katalogach ogrodniczych. A amatorzy nazywają je "liliami tureckimi" ze względu na kwiaty przypominające turbany.

Lilia Martagon: zalety i cechy

W klasyfikacji ogrodowej lilii unikalne martagony należą do 2 grup. Współczesne odmiany to złożone hybrydy kilku rodzajów lilii, które z form macierzystych przejęły wyjątkową elegancję i stabilność form naturalnych. Należy zaznaczyć, że takie lilie występują w przyrodzie bardzo rzadko i tylko dzięki staraniom hodowców można je sadzić w ogrodzie i cieszyć się pięknem tych wyjątkowych odmian. Wszystkie nasze odmiany są stabilne w polskim klimacie, absolutnie niewymagające, z wysokimi łodygami kwiatowymi i rzadkimi kolorami kwiatów.

Lilia hybrydowa Martagon - najlepsze właściwości:

  • Aromat kwiatów ogrodowych Martagon jest delikatny, rzadki, lekki. Bez śladu natrętnego, ciężkiego zapachu, jak w przypadku innych lilii.
  • Dorosłe cebule dają szypułki uderzającej wysokości - tak wysokie, jak osoba, do 150-180 cm, dorosłe cebule, które rosną w jednym miejscu przez kilka lat - wznoszą kwiaty na wysokość 2 metrów.
  • Pachnące kwiaty są eleganckie z mocno wygiętymi i lekko skręconymi płatkami, kształtem zbliżony do turbanu, ale bardziej elegancki i lekki.
  • Nie daj się zwieść stosunkowo małym kwiatom, ich średnica wynosi około 10 cm. Kwiatostan, który ma kilkadziesiąt pąków, wygląda na duży i efektowny. W młodych cebulach w kwiatostanie u dorosłych tworzy się 15-30 pąków. Według opinii do 50 kwiatów.
  • Po wiosennym posadzeniu już w maju-czerwcu będzie można podziwiać kwitnienie. Martagon charakteryzuje się wczesnym i długim kwitnieniem, jako jedne z pierwszych kwitną wśród lilii.

Grupa mieszańców martagonów charakteryzuje się niezawodną odpornością na nasze zimy i bezpretensjonalnością zarówno w zakresie pielęgnacji, jak i warunków uprawy. I nawet przy minimalnej pielęgnacji świetnie prezentują się w ogrodzie. Nasze martagony są całkowicie mrozoodporne i przy prawidłowym posadzeniu nie wymagają dodatkowego schronienia. Naturalni przodkowie hybrydowych złotogłów ogrodowych rosły w półcieniu. Dlatego uprawiane lilie świetnie czują się w półcienistych miejscach ogrodu, ale dobrze znoszą również miejsca nasłonecznione. Mogą rosnąć prawie wszędzie w ogrodzie, z wyjątkiem zacienionych miejsc. Ciekawą cechą lilii jest to, że u niektórych odmian w kątach liści mogą pojawiać się małe guzki. Z jednej strony w ten sposób można rozmnażać te rzadkie lilie. Pamiętaj jednak, że takie młode cebulki muszą być uprawiane przez kolejne 5-6 lat przed pierwszym kwitnieniem. Jednak wielu amatorów nie zna tej właściwości Martagonu. Dlatego nie spiesz się, aby kupić cebule mieszańców złotogłów w przypadkowym miejscu, ryzykujesz zakup takiej młodości i długie oczekiwanie na kwitnienie. Cebule w naszym katalogu są dorosłe i zakwitną w sezonie sadzenia. Kolejną wielką cechą jest to, że lilii tych nie trzeba przesadzać, mogą dobrze rosnąć w jednym miejscu przez dziesięciolecia. I nawet jeśli nie masz ogrodu, Martagony będą dobrze rosły w doniczkach. Kolorystyka jest najbardziej zróżnicowana, można je dobrać do każdego wnętrza. Istnieją nawet odmiany z ciemnowiśniowymi płatkami lakieru i żółtą obwódką. A w środku zimy możesz sadzić martagony na winorośli, aby zakwitły w środku zimy. Wypróbuj żarówki do destylacji w środku zimy. 

Jak sadzić lilie i uprawa cebulki lilii

Lilie te są bardzo trwałe, łatwe w pielęgnacji i zaskakująco mało wymagające jak na tak luksusowe rośliny. Po posadzeniu nie można ich przesadzać latami, a będą większe i piękniejsze. Ale ważne jest, aby prawidłowo je sadzić. Wybierz miejsce w półcieniu lub pełnym słońcu, ale nie gorące ani suche. Ziemia musi być osuszona i pozbawiona stojącej wody. W przeciwnym razie odpowiednia jest każda gleba ogrodowa.

Uprawa Lilii Martagon nie różni się zbytnio od większości lilii.  Nawet niedoświadczeni ogrodnicy poradzą sobie z tym zadaniem. 

 

Lilie Martagon - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Podczas sadzenia cebul najważniejsze jest umieszczenie ich na odpowiedniej głębokości. Są sadzone znacznie głębiej niż zwykle, na głębokość około 20 centymetrów. Następnie dobrze zimują i kwitną w pełni. Martagony wyglądają spektakularnie w grupie, odległość między roślinami podczas sadzenia wynosi co najmniej 20-25 cm. Nie zapomnij potraktować cebul fungicydami przed sadzeniem. Do karmienia staraj się używać dobrze zgniłego kompostu i dobrych nawozów mineralnych. Brak świeżej materii organicznej, obornika itp. To może zabić rośliny. W przeciwnym razie martagony praktycznie nie chorują, a szkodniki praktycznie nie są zainteresowane. Przeczytaj więcej o tajemnicach pielęgnacji lilii - przeczytaj zalecenia ekspertów.

 

Lilie złotogłów w klombach i mixborderach, projekt ogrodu

Te rośliny to po prostu skarb dla projektanta. Ich wyrafinowanie i pełne wdzięku piękno mogą dodać uroku ogrodom w każdym stylu. Ich zwiewne, wielokwiatowe kwiatostany wyglądają organicznie w formalnych regularnych klombach. Martagony równie dobrze prezentują się w ogrodach o naturalnym swobodnym stylu - w grupach na trawnikach, łąkach, w delikatnych klombach mieszanych i rabatach mieszanych, w skalniakach, u podnóża alpejskiego wzniesienia. Profesjonalni projektanci sadzą martagony w grupach po 5-7 roślin, aby wyglądały jak najbardziej dekoracyjnie.

 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023