Garden Blog

Lawenda - jak zbierać i suszyć niebieskie złoto: pachnące saszetki, lecznicza herbata, suszone bukiety

W połowie lata ogród wypełnia się cudownym zapachem lawendy. Nasadzenia grupowe i obwódki z ażurowych krzewów o wielu niebieskich kwiatach tworzą w ogrodzie wdzięczne kwitnące fale. Lawendowy ogród to świat spokoju, piękna i zapachu.

Nawet początkujący ogrodnicy mogą stworzyć piękne rabaty, obwódki i ogrody alpejskie z sadzonkami lawendy. Przeczytaj o tym, jak prawidłowo uprawiać niebieskie złoto Prowansji na naszym blogu.

Lawenda ma pachnące liście i kwiaty. Czy chcesz zachować jasne kwiaty, zrobić pachnące saszetki lub ozdobne suszone bukiety? W takim razie dowiedzmy się razem - jak suszyć kwiaty lawendy? Kiedy i jak zbierać kwiatostany do suszenia? Jak zachować kolor?


Jak zbierać i suszyć lawendę - kiedy zbierać, jak ścinać, jak konserwować

Kiedy lawenda już wyrośnie i zakwitnie, nadchodzi czas, aby w pełni cieszyć się jej walorami dekoracyjnymi, użytkowymi i leczniczymi. Aby to zrobić, należy zebrać ją na czas, aby ją wysuszyć i zachować jej jasny kolor, użyteczne właściwości i zapach.

Kiedy zbierać lawendę, ścinać kwiaty

Najlepszą porą na zbieranie lawendy jest czas, gdy jej kwiatostany są w pełnym rozkwicie, od dolnych do górnych kwiatów, ale nie zaczęły jeszcze blednąć, gdy kwiaty obumierają. Zwykle jest to okres od połowy lata do końca sierpnia, w zależności od odmiany.

Jakie łodygi i kwiatostany wybrać do zbioru i suszenia lawendy?

Do bukietów należy wybierać kwiatostany, które na dole mają już otwarte kwiaty, a na górze - jeszcze pąki. Do pachnących saszetek, które już prawie się rozpadły. Pudełka pod kwiatami zawierają największą ilość pachnącego lawendowego olejku eterycznego.

Uniwersalnym czasem zbioru lawendy jest czas, gdy jej kwiatostany są w pełnym rozkwicie, ale jeszcze nie zaczęły tracić jasności koloru, bladości.

Jak zbierać lawendę - technika przycinania

Przygotuj wcześniej narzędzia do przycinania. Upewnij się, że sekator i nożyce ogrodowe są czyste i ostre. Ważne jest, aby cięcia były czyste i równe, dzięki czemu krzewy lawendy pozostaną zdrowe.

Ostrożnie odetnij kwiatostany lawendy. Pozostaw około 2/3 ich długości na łodydze, aby zapewnić zdrowy wzrost rośliny. Przytnij lawendę około 1-2 cm nad młodymi liśćmi na łodydze. Takie cięcie pomaga stymulować wzrost nowych pędów i zapewnia piękny kształt rośliny.

Ważne: Nie zaleca się zbyt krótkiego przycinania lawendy, ponieważ może to uszkodzić roślinę i utrudnić jej ponowny wzrost.

Pielęgnacja lawendy po odcięciu kwiatostanów

Po zebraniu lawendy należy usunąć wszystkie kwitnące kwiatostany oraz pożółkłe i zaschnięte liście z dolnej części łodyg. Zastosuj nawóz jesienny i kontynuuj podlewanie.

Jak suszyć lawendę

Przygotowanie lawendy do suszenia. Usuń wszelkie przebarwione lub uszkodzone kwiatostany i nadmiar liści ze spodu łodyg. W razie potrzeby dokładnie opłucz zebraną lawendę pod zimną wodą, aby usunąć kurz i brud.

Aby zapobiec opadaniu kwiatów, przygotuj pęczki lawendy do suszenia - małe, do 5 cm. Zawieś pęczki z kwiatostanami zwisającymi w dół w takiej odległości, aby się nie stykały. Jeśli chcesz zachować kwiat, jasne zabarwienie kwiatostanów - miejsce do suszenia powinno być zacienione.

Najlepszym miejscem do suszenia lawendy jest ciemne, chłodne, dobrze wentylowane miejsce. Lawendę można suszyć na tacach, rozkładając pod spodem czysty papier lub ściereczkę. Warstwa ściętej lawendy nie powinna być zbyt gruba, do 3-4 cm.

Jak długo suszyć lawendę. Lawendę należy suszyć do całkowitego wyschnięcia, aby zachować jej aromat i jakość. Średnio proces suszenia lawendy trwa około 1-2 tygodni, ale czas ten może się różnić w zależności od warunków suszenia, temperatury powietrza i grubości warstwy kwiatostanu.

Ważne: lawenda musi być całkowicie wysuszona, aby uniknąć pleśni i zachować swój zapach i kolor. Sprawdź, czy lawenda jest gotowa, zginając kwiatostany - powinny być kruche i łatwo odrywać się od łodygi. Jeśli lawenda jest nadal miękka lub wilgotna, należy kontynuować suszenie.

Jak przechowywać suszoną lawendę

Gdy lawenda całkowicie wyschnie, przełóż ją do czystych i suchych szklanych słoików lub szczelnie zamknij woreczki. Przechowuj lawendę w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, aby zachować jej aromat i jakość.

Jak używać suszonej lawendy

Teraz, gdy twoja lawenda wyschła i zachwyca cię swoim zapachem, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak korzystać z tego naturalnego skarbu.

Herbata lawendowa

Jest to bardzo przydatna i popularna herbata. Zaparz 1 łyżeczkę suszonej lawendy w filiżance wrzącej wody. Parzyć przez 5-7 minut. Odcedź i ciesz się aromatyzowaną herbatą.

Przydatne właściwości herbaty lawendowej:

  • Poprawia sen. Herbata lawendowa znana jest ze swoich właściwości uspokajających i łagodzących stres. Może pomóc poprawić jakość snu i złagodzić bezsenność.
  • Łagodzi stres. Lawenda ma właściwości relaksujące, więc herbata lawendowa może pomóc złagodzić napięcie i zmęczenie po ciężkim dniu.
  • Wspomaga trawienie. Aromat i smak lawendy może stymulować trawienie i zmniejszać dyskomfort związany z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
  • Działanie przeciwutleniające. Lawenda zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Wzmocnienie emocjonalne. Zapach lawendy może poprawić nastrój i zmniejszyć poziom lęku.

Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny być uzależnione od herbaty lawendowej. Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny spożywać lawendę z umiarem, ponieważ może ona obniżać ciśnienie krwi. Jeśli jesteś uczulony na miętę pieprzową lub szałwię, możesz być również uczulony na lawendę, bądź ostrożny.

Saszetki zapachowe 

Napełnij małe saszetki suszoną lawendą i umieść je w szafie, szufladach z bielizną lub nawet w samochodzie. Lawenda nada przyjemny zapach praniu w szafach, ochroni wełniane swetry przed molami.

Olejek lawendowy

Olejek eteryczny z lawendy można wykorzystać do tworzenia aromatycznych mieszanek lub po prostu dodać kilka kropli do lampy zapachowej. Zapach lawendy szybko wypełni pomieszczenie, tworząc przytulną i spokojną atmosferę.

Aromatyczne kąpiele

Dodaj suszoną lawendę w woreczku lub kilka płatków do kąpieli. Podczas kąpieli zapach lawendy rozniesie się po całej łazience, pomagając się zrelaksować i odstresować. Wrzuć garść lawendy do małego garnka z wrzącą wodą, zaparzaj przez 10-15 minut, odcedź i wlej do wanny. Zapach lawendy pomoże ci się zrelaksować i dobrze spać w nocy.

Teraz, gdy masz już domową suszoną lawendę, możesz cieszyć się jej aromatem i tworzyć wspaniałe herbaty o dobroczynnych właściwościach. Dodaj trochę suszonej lawendy do swojej ulubionej herbaty i ciesz się spokojem, który przynosi.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023