Garden Blog

Kwitnąca róża w doniczce umrze, jeśli nie zrobi się tego po zakupie

Róże w doniczce to połączenie pełnej wdzięku klasyki i wyrafinowanej egzotyki. Kwiaty wyhodowane z chińskich miniaturowych odmian ostatecznie zyskały popularność w Europie i zaczęto je uprawiać w domu. Róże wyróżniają się korzystnie zwartym rozmiarem (15-40 cm), obfitym i nieprzerwanym tworzeniem pąków o średnicy 1-4 cm. 

Nowoczesne odmiany róż w pomieszczeniach fascynują różnorodnością kolorów, ale wymagają opieki i uwagi. Nasze wskazówki pomogą Ci uniknąć błędów lub je skorygować, aby królowa kwiatów zdobiła Twoje wnętrze przez długie lata.

 

Róża w domu: pierwsze kroki po zakupie

W momencie zakupu kwiat cieszy się świeżością i obfitym kwitnieniem, ale po miesiącu można zauważyć nieprzyjemne metamorfozy: odlewy żółkną, pąki ciemnieją i opadają, roślina więdnie, pozostawiając po sobie tylko rozczarowanie. Nie spiesz się, aby obwiniać siebie za zakup. Powodem najprawdopodobniej nie jest jakość rośliny, ale kontrast warunków przetrzymywania. Faktem jest, że kultura w sklepie jest regularnie karmiona i zapewnia wystarczającą wilgotność powietrza i gleby. Po dotarciu do ciebie musi przejść okres adaptacji, pomoże jej szereg kompleksów.

Jak ożywić różę w doniczce ze sklepu:

  • ·         usuń opakowanie ochronne, aby roślina nie została zainfekowana chorobą grzybiczą;
  • ·         pociąć czystym i ostrym nożem (sekatorem) zwiędłe liście, suche pędy i pąki;
  • ·         będziesz musiał wyciąć wszystkie kwiaty wraz z gałęziami nośnymi, w przeciwnym razie róża zużyje całą swoją energię na ostatnie kwitnienie, a nie na adaptację;
  • ·         jeśli zauważysz kilka krzewów w doniczce, należy je posadzić;
  • ·         kwiat należy potraktować lekiem przeciwgrzybiczym (liście można przetrzeć wodą z mydłem lub specjalnym związkiem).

Po wszystkich działaniach, roślinie zostaną stworzone optymalne warunki do rozwoju i wkrótce krzew odrodzi się z odnowionym wigorem już w Twoim pokoju. Zwykle kultura w pełni dostosowuje się po 30-45 dniach i wznawia kwitnienie.

Kiedy przesadzić różę w domu po zakupie?

Sadzenie róży. Przesadzanie róż, zarówno, jak i skuteczna uprawa róż wymaga odpowiedniej wiedzy. Zalecamy przetrzymanie róży w nowych warunkach przez kilka dni, po czym zakupioną różę można przesadzić do doniczki. W tym czasie możesz podnieść pojemność. Lepiej jest użyć ceramiki lub tworzywa sztucznego. Średnica jest wybrana o 5 cm większa niż średnica starej doniczki. Wysokość nie jest szczególnie ważna, ponieważ korzenie rosną na boki. Gleba jest przygotowywana z próchnicy (40%), ziemi darniowej (40%), piasku (20%). Dno zbiornika ma być pokryte dwu- lub trzycentymetrową warstwą ekspandowanej gliny.

Lepiej wybrać dzień przeszczepu na wschód księżyca. Sadzonki róż ostrożnie wyjmuje się ze starego pojemnika i wraz z kawałkiem ziemi sadzi w nowej doniczce. Korzenie powinny być białe lub żółtawe. Suche i brązowe części korzeni, przypominające włosy, należy usunąć sekatorem. Uzupełnij przeszczep podlewaniem.

Uwaga! Tania mieszanka ziemi pod róże miniaturowe od pozbawionego skrupułów producenta może zawierać dużo torfu zamiast ważnych składników odżywczych – wpłynie to negatywnie na rozwój rośliny.

Jak pielęgnować róże w doniczce w domu po zakupie

To, jak długo żyją róże domowe, zależy w dużej mierze od pielęgnacji. Ważne jest stworzenie optymalnych warunków. Pielęgnacja róży nie jest trudną.

Lokalizacja i oświetlenie

Kultura kocha światło, ale bez oparzeń słonecznych. Idealnie jest umieścić doniczkę na południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim oknie. Zimą zaleca się oświetlenie fitolampem.

Temperatura i wilgotność

Podczas kwitnienia powietrze powinno ogrzać się do + 20-25 ° C. W ciepłe dni krzew można wyeksponować na balkonie lub w ogródku. Optymalny poziom wilgotności to 50-60%. Surowo zabrania się stawiania doniczki w pobliżu grzejnika.

Nawożenie

Ziemia podczas przesadzania jest używana pożywna, więc nawozu nie można natychmiast zastosować. Kultura potrzebuje organicznych i złożonych kompozycji wiosną, a także latem lub jesienią. Możesz zastosować schemat żywienia: od marca nawozić co 10 dni przez 6 miesięcy. Rośliny nie należy karmić w pochmurne i zimne dni, a także w okresie choroby.

Podlewanie

Ziemia nie powinna wysychać, ale przelew jest niedopuszczalny. Woda jest wstępnie broniona lub lekko podgrzewana. Latem liście są często spryskiwane butelką z rozpylaczem. Jesienią i zimą podlewane są dwa razy rzadziej zimną wodą.

Jak dbać o małe róże w doniczce latem: czy wynieść je na zewnątrz

Róża jest pierwotnie kulturą uliczną, po prostu hodowcom udało się opracować miniaturowe odmiany do doniczek. Gdy tylko minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami, wskazane jest wystawienie rośliny na balkon lub nawet wyniesienie jej na ulicę. Przez pierwsze trzy tygodnie wybiera się zacienione miejsce, aby kwiat przyzwyczaił się do ulicznego słońca. Aby krzak nie cierpiał z powodu przeciągów, tworzą ochronę przed papierem lub tkaniną.

Przez pierwsze trzy tygodnie wybiera się zacienione miejsce, aby kwiat przyzwyczaił się do ulicznego słońca. Aby krzak nie cierpiał z powodu przeciągów, tworzą ochronę przed papierem lub tkaniną.

Co zrobić z domową różą w doniczce zimą?

Pielęgnacja zimą obejmuje przycinanie. Każdy pęd jest skracany, pozostawiając 4-5 pąków. Czystym i ostrym sekatorem wykonuje się cięcie pod kątem 45 stopni, 5 mm powyżej nerki. Zimą podlewaj co trzy dni i upewnij się, że powietrze w pomieszczeniu nie wysycha. Odpoczynek pozwoli roślinie zakwitnąć na czas przed nowym sezonem.

Jak hodować różę w domu w doniczce: możliwe problemy i rozwiązania

Liście żółkną i opadają. Przyjrzyj się roślinie. Jeśli zauważysz małe kropki i cienką pajęczynę, przyczyną jest przędziorek. Specjalne rozwiązania pomogą zwalczyć to, co jest traktowane krzakiem dwa lub trzy razy w odstępach tygodniowych. Profilaktyka w postaci kąpieli pomoże zapobiec jej wystąpieniu.

Ciemne plamy na liściach z późniejszym opadaniem liści. Niestety krzew jest zarażony chorobą grzybową. Takiego rodzaju choroby róż dziś są rozpowszechnione. Często wynika to z wnikania wilgoci na warzywa i opakowania foliowe w sklepie. Jak leczyć róże? Zainfekowane liście są usuwane, krzew jest traktowany roztworem fungicydu.

Młode gałęzie i pąki są zdeformowane. Często przyczyną są mszyce. Mydło lub specjalny roztwór pomoże pozbyć się szkodnika, a także kilku innych chrząszczy biedronki, które można wnieść do domu i posadzić na krzaku.

Pąki i liście wydają się zmiażdżone białym proszkiem. Chodzi o mączniaka prawdziwego, który atakuje roślinę po gwałtownym spadku temperatury. Możesz to wyleczyć, traktując różę środkiem grzybobójczym.

Róża w doniczce wyschła. Wymaga natychmiastowej resuscytacji rośliny. Suszone gałęzie trzeba wycinać, pozostawiając 3-4 cm, ziemia ma być podlewana, trzeba zbudować szklarnię z polietylenu w celu zwiększenia wilgotności.

Kwiat jest wrażliwy na przymrozki, twardą wodę, suche powietrze, małą doniczkę, przedwczesne usuwanie zwiędłych pąków. Każdego dnia nauczysz się słyszeć swoją różę. Tylko w tym przypadku zakwitnie obficie i będzie mogła zdobić wnętrze przez wiele lat.

 

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023