Garden Blog

Kwiaty przeciwko chwastom - top 10: które rośliny ozdobne mogą wypędzić chwasty z ogrodu?

Jak można zapobiec wzrostowi chwastów? Jakie kwiaty i rośliny okrywowe wypierają chwasty? Masz dość niekończącego się pielenia? Nie masz czasu lub ochoty? Nie chcesz używać herbicydów? Wolisz relaksować się w pięknym ogrodzie niż kosić, pielić i przycinać? W takim razie nasze porady ekspertów dotyczące tego, jakie kwiaty sadzić w ogrodzie, aby ograniczyć chwasty, są właśnie tym, czego potrzebujesz.

Chwasty mają aktywny wzrost, bardziej rozwinięty system korzeniowy i mają czas na wschody i wzrost szybciej niż większość kwiatów i roślin ogrodowych. Są wszechobecne - wystarczy pozostawić ziemię czystą przez tydzień, a chwasty pojawią się wszędzie.

Czy istnieją rośliny uprawne, które mogą konkurować z chwastami i tworzyć gęste nasadzenia? Tak, istnieją. Charakteryzują się one szybkim wzrostem, zdolnością do tworzenia gęstych nasadzeń i roślin okrywowych. Są w stanie zająć sporo miejsca, skutecznie odbierając chwastom słońce, wodę, składniki odżywcze i przestrzeń życiową. Wiele z nich jest dalekich od łagodności i same mogą być nadmiernie aktywne na rabatach kwiatowych. Jednak łatwiej jest je ograniczyć niż hordy chwastów.

Rośliny odporne na chwasty

W zależności od miejsca i zadania można wybrać kwitnące i ozdobne liście, zioła, rośliny ogrodowe i sideraty. Większość anty-chwastów to bezpretensjonalne rośliny, które mogą pozostać ozdobne przy minimalnej pielęgnacji. Nie oznacza to, że nie będzie ani jednego chwastu, nie oczekuj cudów, ale będzie ich znacznie mniej i więcej piękna w ogrodzie.

Ta roślina okrywowa może rosnąć nawet na ubogich, piaszczystych glebach i toleruje zarówno słońce, jak i cień. Wszystkie rodzaje rozchodników ozdobnych są mało wymagające i odporne na chwasty. Rozchodnik kaustyczny rośnie szybko i wypełnia luki między innymi roślinami na rabacie oraz puste przestrzenie. Późną wiosną i wczesnym latem szmaragdowe kępy pokrywają się dywanem małych żółtych kwiatów. Rozchodnik pozostaje zielony nawet pod śniegiem i wygląda pięknie nawet w zaśnieżonych miejscach.

 
 
Karłowate i olbrzymie, o zielonych lub białych liściach - hosta jest znana jako królowa cienia i półcienia. Jednak niektóre odmiany mogą rosnąć również w pełnym słońcu przy odpowiednim podlewaniu. Gęste nasadzenia tych roślin pokrywają ziemię tak szczelnie, że chwasty mają niewielkie lub żadne szanse na przedostanie się. A sporadyczne, pojedyncze chwasty można łatwo wyrwać ręcznie. Różnobarwne odmiany potrzebują nieco więcej słońca, a te o zielonych liściach preferują zacienione miejsca. Przeczytaj na naszym blogu, jakie odmiany hosty są dostępne i jak prawidłowo je uprawiać.
Rośliny te mają silne kłącze i szybko tworzą bujną rozetę pięknych liści. Wybierz gatunki D. formosa i D. eximia. Są to krótkie byliny o wysokości 30-40 cm. Liście są zielone na górze i fioletowe na dole. Kwiatostany pojawiają się od maja do końca sezonu. Kształt kwiatów przypominający serce sprawił, że roślina zyskała przydomek złamane serce. Rośnie w miejscach nasłonecznionych i w miękkim półcieniu.
 
 
Gęste nasadzenia tworzą gęsty, ciemnozielony dywan. Piękne niebiesko-liliowe kwiaty zdobią ogród od wczesnego lata do jesieni. Barwinek to doskonała roślina okrywowa, która jestbardzo odporna na cień. Tylko barwinki mogą rosnąć w gęstym cieniu za domami po północnej stronie działki.
W wojnie kwiatów z chwastami zdecydowanie wygra konwalia. Konwalia nadal ma przewagę nad chwastami pod względem zdolności do szybkiego opanowania zacienionego lub półcienistego obszaru. Wymaga okresowego podlewania i nie lubi suszy. Istnieją oryginalne odmiany ogrodowe o różowych kwiatach.
 
 
 
W półcienistych, wilgotnych miejscach paproć ta może tworzyć luksusowe rozety o średnicy do 1 m. Gdy jest gęsto posadzona w cieniu, jej rozłożyste liście uniemożliwiają przedarcie się nawet takim chwastom jak bylica. Paproć rozmnaża się przez silne pędy korzeniowe, stopniowo rozrastając się i zajmując coraz większy obszar.
Ogrodowe odmiany geramium doskonale rosną na słonecznych, lekko zdrenowanych glebach. Jest to łatwa w pielęgnacji, piękna roślina, która pięknie rośnie. Rozety liściowe są krótkie i ażurowe, a istnieją odmiany zielne. Kwitną od wczesnego lata lekkimi kwiatostanami. Kwiaty mają barwę od białej i kremoworóżowej do purpurowej, fioletowej i błękitnej. Mają zagęszczone kłącza, które pozwalają roślinie przetrwać suszę i skutecznie konkurować z chwastami o przestrzeń życiową.
 
 
Jest to roślina wieloletnia o pełzających pędach. Ceniona za piękne, złożone, owłosione liście. Krzewy są krótkie, do 25 cm, z liśćmi na długich łodygach. Kłącze jest grube i wytrzymałe. Gęste sadzeniebędzie poważną przeszkodą dla chwastów. Od początku do połowy lata kwitnie delikatnymi wiechowatymi kwiatostanami z małymi żółtawymi kwiatami.
 

Tojeść

Różne gatunki tojeści tworzą gęste zarośla. Roślina może rosnąć nawet na zboczach. Większość odmian lepiej rośnie w półcieniu, niektóre rosną w pełnym słońcu, a są też takie, które dobrze radzą sobie nawet w cieniu. Lubi wilgotne, żyzne gleby i może rosnąć na stanowiskach o wysokim poziomie wód gruntowych. Roślina rośnie aktywnie i zajmuje przydzielony jej obszar szybciej niż chwasty.
 
 

Bezpretensjonalna roślina do zacienionych obszarów i rabat kwiatowych. Tworzy niewielkie krzewy o wysokości do 25 cm i średnicy 45-55 cm. Rośnie przez pełzające kłącza, łatwo się zakorzenia i tworzy gęstą matę. Dlatego ma duże szanse na wygranie walki z chwastami. Roślina jest ceniona za piękno trójkątnych lub sercowatych, owłosionych liści. Zabarwienie może być białe lub z żółtą obwódką itp. Kwitnie w maju-czerwcu drobnymi, pachnącymi białymi, żółtymi lub różowymi kwiatami, które przyciągają pszczoły, trzmiele i motyle.

Nisko rosnące byliny okrywowe mogą być sadzone jako rośliny wypełniające między płytami chodnikowymi, w alpejskich skalniakach. I nie trzeba już odchwaszczać niewygodnych szczelin między płytami.

Trawniki: co sadzić, aby pozbyć się chwastów?

  • Karmnik. Ta roślina okrywowa może zastąpić trawnik na obszarach, po których nie chodzi się zbyt często. Karmnik dobrze rośnie w półcieniu i cieniu, na lekkich glebach i bez nadmiaru wody. Gdy utworzą ciągły dywan, większość chwastów nie będzie w stanie się przez niego przebić. 

Jeśli nie masz możliwości regularnej pielęgnacji trawnika, najlepiej wybrać mieszankę nasion traw zdominowaną przez trawy z silnym systemem korzeniowym, a nie tylko rozwiniętą częścią nadziemną. Wówczas trawa szybko utworzy gęsty dywan, przez który chwasty będą miały trudności z przedostaniem się.

  • Trawa łąkowa o gładkich łodygach, kostrzewa czerwona i życica trwała to mocne trawy, które lepiej radzą sobie z chwastami trawnikowymi niż inne trawy.
     
  • Koniczyna jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych trawników. Szczególnie popularne stały się odmiany koniczyny o małych liściach, zwane mikrokoniczynami.

Syderaty: co siać na pustych działkach, aby powstrzymać chwasty?

Czy możliwe jest pozbycie się chwastów z wolnych grządek i jednoczesne nawożenie gleby? Tak, należy zasiać rośliny na nawóz zielony. Nie tylko zapobiegną one wzrostowi chwastów, ale także ożywią, użyźnią i odnowią glebę po poprzednich uprawach. Rośliny te rosną szybko, a jeśli umieści się je w glebie, stanowią dobry nawóz organiczny.

Rzodkiew oleista, gorczyca biała, łubin, lucerna i inne są dobre w walce z chwastami.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023