Garden Blog

Kolumnowe drzewa owocowe: jak uprawiać kompaktowe drzewa w ogrodzie

Kolumnowe sadzonki drzew owocowych mają najbardziej zwartą koronę. Niskie, smukłe drzewa stały się dostępne dla ogrodników stosunkowo niedawno i są stale poszukiwane. I jest to naturalne. Kolumnowy kształt pozwala wyhodować pełnowartościowe drzewo owocowe na bardzo małej powierzchni. Jeden metr kwadratowy przestrzeni ogrodowej wystarczy na jedną taką roślinę.

Taka kompaktowa forma została opracowana ze względu na fakt, że w połowie ubiegłego wieku znaleziono naturalną mutację jabłoni. Drzewo nie miało gałęzi szkieletowych, a jedynie małe boczne gałęzie owocowe. W ciągu kilku dziesięcioleci hodowcy stworzyli całe linie odmian różnych drzew kolumnowych. Różnią się one od zwykłych drzew tym, że ich wysokość rzadko przekracza 2-2,5 m, a szerokość korony wynosi do 70-80 cm. Boczne gałęzie są krótkie i zagęszczone, rosną pod ostrym kątem do głównego pnia. W niektórych odmianach plon powstaje na krótkich gałęziach owocowych zwanych pierścieniami i praktycznie nie ma gałęzi bocznych. Pień kolumnowych drzew owocowych jest pogrubiony i mocny, aby bezpiecznie utrzymać plon. W okresie kwitnienia pąki pokrywają pnie tak gęsto, że liście nie są widoczne. Obecnie ogrodnicy mają możliwość sadzenia i uprawy kolumnowych sadzonek różnych drzew owocowych:

 • Jabłonie kolumnowe. Jabłonie mają najszerszą grupę odmian. Do tej pory stworzono ponad sto różnych odmian jabłoni kolumnowych. Nawet początkujący ogrodnicy mogą sadzić i uprawiać takie kompaktowe jabłonie i są one znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż zwykłe drzewa.

 • Grusze kolumnowe. Te kompaktowe drzewa dają tak samo duże owoce, jak zwykłe gruszki. Jednak gruszę kolumnową można pielęgnować i zbierać bez użycia drabiny. Nawet dziecko może z łatwością zerwać luksusową, soczystą gruszkę z niskiego drzewa.

 • Śliwa kolumnowa. Kompaktowy kształt drzewa jest bardzo wygodny dla ogrodu. Możesz uprawiać wielkoowocowe, doskonałe śliwki i śliwki wiśniowe nawet na bardzo małym obszarze. A nawet w dużych wannach na balkonie lub tarasie można posadzić takie drzewo, a za rok będziesz zbierać dojrzałe śliwki, po prostu wyciągając rękę z letniego krzesła.

 • Wiśnie kolumnowe. Bardzo popularne sadzonki do sadzenia w nowoczesnym ogrodzie. Drzewa obwieszone owocami wyglądają wspaniale przez cały sezon, a wiosną są dosłownie zasypane kolorami.

 • Brzoskwinie kolumnowe są tak samo wielkoowocowe, jak zwykłe brzoskwinie. Według ogrodników ta karłowata forma jest bardzo wygodna w uprawie i pielęgnacji. Nie jest tajemnicą, że brzoskwinie są dość kapryśne, wymagają opryskiwania, podlewania i nawożenia. O wiele łatwiej jest sadzić i pielęgnować kompaktowe drzewo. Zamiast jednego dużego, można posadzić kilka różnych odmian brzoskwiń kolumnowych na tym samym obszarze.

Zalety drzew kolumnowych

Drzewa kolumnowe mają szereg unikalnych zalet i cech, które sprawiają, że sadzenie i pielęgnacja są łatwiejsze, a proces uprawy mniej pracochłonny, a wszystko to przy jednoczesnym osiągnięciu wysokich plonów.

 • Zwartość - daje formom kolumnowym kilka innych zalet. Takie sadzonki można sadzić nawet na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie zwykłe drzewa nie mogą rosnąć, korzenie gniją. System korzeniowy drzew kolumnowych jest bardziej zwarty i nie dociera do wody. Otwór do sadzenia sadzonek kolumnowych może być mniejszy niż w przypadku zwykłych sadzonek. Jest to szczególnie ważne na ciężkich lub ubogich glebach, gdzie należy dodać dużo dobrej, osuszonej gleby do miejsca sadzenia, aby drzewa dobrze rosły. Drzewa kolumnowe można sadzić nie tylko w ogrodzie. Dobrze rosną w dużych pojemnikach. Na przykład, mogą być uprawiane na płaskim dachu wielopiętrowego budynku, na tarasie, na wybrukowanym patio, na miejskim podwórku, gdzie nie ma lub jest mało ziemi, a nawet na balkonie.

 • Wydajność drzew kolumnowych jest nawet wyższa niż w przypadku tradycyjnych drzew z tego samego obszaru. Na przykład, jeśli średniej wielkości jabłoń zajmuje w ogrodzie powierzchnię co najmniej 3 na 3 metry, na tej samej powierzchni można posadzić 9 lub więcej kompaktowych drzew kolumnowych różnych typów i odmian. W ten sposób uzyskuje się większą różnorodność drzew owocowych w ogrodzie.

 • Wczesne owocowanie. Jeśli zwykłe drzewa po posadzeniu dwuletnich sadzonek dadzą pierwsze zauważalne zbiory po 3-4 latach, to drzewa kolumnowe zadowolą owocami w ciągu roku.

 • Wygodna pielęgnacja. Kompaktowe drzewa aktywnie owocują co roku przez okres do 15 lat. W przeciwieństwie do zwykłego ogrodu, ogród kolumnowy jest łatwy w aktualizacji - nawet starsza osoba może wykopać stare małe drzewa i posadzić nowe. Sadzenie, podlewanie i przycinanie oraz opryskiwanie można wykonywać bezpośrednio z ziemi, bez drabiny lub dodatkowego sprzętu.

Kolumnowe drzewa owocowe - techniki uprawy

Sadzonki sadzi się jak zwykle, wiosną i jesienią. Rośliny ciepłolubne, takie jak brzoskwinie, najlepiej sadzić wiosną, gdy pogoda jest stale ciepła. Jeśli jednak konieczne jest wcześniejsze sadzenie, a istnieje zagrożenie przymrozkami, po posadzeniu należy przykryć drzewka agrowłókniną. Po jesiennym sadzeniu lepiej jest również przykryć brzoskwinię w pierwszą zimę. Kolumnowa wersja drzew owocowych ma takie same wymagania dotyczące sadzenia i pielęgnacji jak zwykłe drzewa. Ogólne zalecenia dotyczące uprawy jabłoni, grusz, śliw, wiśni i brzoskwiń można znaleźć na naszym blogu. Cechy uprawy form kolumnowych:

 • Jak sadzić drzewa kolumnowe. Sadzonki różnych gatunków są przygotowywane do sadzenia w ten sam sposób. Usuń folię z korzeni, usuń specjalne podłoże. Pamiętaj, aby rozwinąć i wyprostować korzenie, przyciąć końcówki sekatorem. Przygotuj roztwór stymulantów i adaptogenów. Zanurz korzenie w roztworze i obficie podlej sadzonki w pojemnikach. Pozostaw rośliny na kilka godzin. I przystąpić do sadzenia. Otwór do sadzenia ma być około 2 razy większy za system korzeniowy. Na gęstych glebach należy wykonać drenaż. Posyp dno warstwą piasku, keramzytu itp. W przypadku sadzenia wiosennego należy dodać kilka garści kompletnego nawozu mineralnego, w przypadku sadzenia jesiennego - tylko potasowo-fosforowy lub monofosforanowy, nie należy stosować nawozów azotowych. Głębokość sadzenia - należy pozostawić szyjkę korzeniową (miejsce, w którym korzenie wchodzą do pnia) na poziomie gruntu. Miejsce szczepienia pozostaje jeszcze wyżej. Minimalna odległość między sadzonkami w grupie lub w rzędzie wynosi 50-60 cm. Między rzędami w alei lub ogrodzie kolumnowym - od 1 m.

 • Miejsce sadzenia. Jabłonie odporne na zimno można również sadzić w otwartym, dość wietrznym miejscu. Inne rodzaje drzew kolumnowych najlepiej sadzić w zacisznych, osłoniętych od północnych wiatrów miejscach. Bardzo ważne jest, aby górny pąk drzewa nie zamarzł w zimie. Brzoskwinie kolumnowe potrzebują dużo słońca i ciepła, podobnie jak zwykłe brzoskwinie. Miejsca o dużej wilgotności gleby i stojącej wodzie nie nadają się do sadzenia.

 • Nawożenie i podlewanie drzew kolumnowych. Te małe drzewa owocują bardzo intensywnie. Dlatego wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Wiosną należy zastosować kompletny nawóz mineralny. Wokół pnia należy rozsypać kompost, który będzie zarówno nawozem organicznym, jak i ściółką zatrzymującą wilgoć. System korzeniowy drzew kolumnowych nie jest tak silny i głęboki, jak w przypadku zwykłych drzew. Dlatego w gorącym sezonie wymagają one stałego, dobrego podlewania. Wygodnie jest połączyć je z nawożeniem nawozami rozpuszczalnymi w wodzie. Najwygodniej jest wykonać system nawadniania kropelkowego w miejscu uprawy ogrodu kolumnowego.

 • Przycinanie drzew kolumnowych rodzi wiele pytań, a nawet kontrowersji. Aby zrozumieć, jak prawidłowo przycinać, należy zwrócić uwagę na strukturę korony takich drzew. Ich osobliwością i wartością jest brak dużych bocznych gałęzi szkieletowych. Dlatego korona jest wąska i zwarta. Wszystkie boczne małe gałęzie są owocne. Przycinanie zwykle stymuluje rozgałęzianie się roślin. Dlatego ważne jest, aby chronić wierzchołkowy pąk głównego pnia przed uszkodzeniem. Nie należy skracać głównego pnia. Boczne gałęzie, które rosną pod ostrym kątem do pnia, mogą rosnąć zbyt długo, więc w razie potrzeby można je skrócić do 30-40 cm. Małe gałęzie owocowe na pniu - staraj się je chronić i nie uszkadzać podczas zbiorów.

Stosuj fungicydy i insektycydy w celu zapobiegania i leczenia chorób oraz ochrony przed szkodnikami. Jesienią stosuj specjalne nawozy. Przeczytaj artykuł o tym, jak nawozić ogród jesienią. Jeśli sadzonki zostały posadzone jesienią, lepiej owinąć je agrowłókniną przez pierwszą zimę aż do wiosny.

Drzewa kolumnowe mają wiele zalet. Wyglądają bardzo dekoracyjnie w ogrodzie. Można je sadzić w grupach, alejkach lub wzdłuż ścieżek.

Nie wymagają dużo miejsca, a ich korony są bardzo zwarte. Jest dość łatwa w uprawie, a zbiory smacznych owoców cieszą o każdej porze roku.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One