Garden Blog

Jesienne sadzenie trawników: główne zasady i cechy

Co może być piękniejszego niż szmaragdowozielone płótno na środku przytulnego dziedzińca? Trzeba przyznać, że każdy obszar wygląda zupełnie inaczej, gdy jest pokryty gęstym trawnikiem. Nawet rośliny wokół stają się piękniejsze i nabierają dodatkowego uroku. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, czy kupić trawę trawnikową lub zasiać ją na swoim terenie, odpowiedź jest jednoznaczna: tak i jeszcze raz tak! Najważniejsze to prawidłowo ją zasiać. I od tego momentu, jak to mówią, przejdźmy do nieco bardziej szczegółowych informacji. Nasz dzisiejszy artykuł poświęcony jest jesiennemu wysiewowi trawy na trawnik. Dowiesz się, jak własnoręcznie zasiać trawnik jesienią i jakie są jego główne zalety.

Jesienne sadzenie trawnika: główne zalety

Wielu początkujących ogrodników pyta, kiedy lepiej siać trawę: wiosną czy jesienią? To rozsądne pytanie, ponieważ siew wiosenny jest praktykowany z powodzeniem i jest dobry na swój sposób, ale nadal skupiamy się na okresie jesiennym. Zacznijmy od zalet, które są prawdopodobnie nawet większe, niż można sobie wyobrazić:

 • optymalna wilgotność powietrza;
 • idealna wilgotność gleby;
 • umiarkowana temperatura powietrza.

Można powiedzieć, że wszystkie te czynniki występują wiosną. To całkowita prawda, ale jest jeszcze jedna istotna kwestia: jesienią wzrost chwastów jest zahamowany. Na przykład we wrześniu-październiku chwasty prawie nie rosną lub rosną tylko częściowo, co pozwala trawnikom na pełną swobodę. Z kolei wiosną chwasty często rosną szybciej i utrudniają wzrost trawnika. Sadzenie trawnika jesienią to szansa na szybkie ukorzenienie i bezbolesny przyrost zielonej masy. Czy trawnik zdąży się zakorzenić przed nadejściem chłodów? Dowiedz się więcej na ten temat poniżej!

Sadzenie trawnika jesienią: terminy sadzenia

Najodpowiedniejszą porą na zakładanie trawnika jest wrzesień. Większość rolników w Polsce stara się zakończyć wszystkie prace związane z sadzeniem do końca tego miesiąca. Wielu nawet wyznacza konkretną datę - do 25 września. Doświadczeni ogrodnicy, sadząc trawnik jesienią, przestrzegają niewypowiedzianej, ale w 100% istotnej zasady, że należy siać nie później niż 40 dni przed mrozem.

Oczywiście dziś można kupić różne rodzaje traw, które różnią się od siebie różnymi cechami, w tym odpornością na czynniki atmosferyczne, wytrzymałością itp. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wymagania dotyczące wilgotności powietrza i temperatury są w przybliżeniu takie same dla wszystkich gatunków.

Sadząc trawę we wrześniu, można uzyskać wysokiej jakości trawę o wysokości do 10 cm w tym sezonie. Czy można sadzić trawę w październiku? Odpowiedź częściowo zależy od okoliczności, takich jak pora roku (może być chłodniej niż zwykle lub cieplej) i regionu. W rzeczywistości okres sadzenia jesienią jest prawie nieograniczony. Sadząc w październiku i później, należy wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce trawnik najprawdopodobniej nie będzie miał czasu na przyjęcie się, ale przy korzystnym wyniku nasiona posadzone w ziemi przejdą naturalną procedurę stratyfikacji podczas zimnych miesięcy. W rezultacie na wiosnę pojawią się bardzo przyjazne kiełki. Mimo wszystko...

Czy można zasiać trawnik późną jesienią? Tak, jest to możliwe przy niewielkim ryzyku, ale jeśli chcesz mieć gwarancję, że trawa będzie rosła silniej w tym sezonie, siej wcześniej, we wrześniu.

Jak wybrać nasiona i przygotować się do sadzenia?

Zdecydowaliśmy już, kiedy siać trawnik jesienią. Przejdźmy teraz do praktycznych niuansów. Wcześniej na naszym blogu omówiliśmy już temat wyboru odpowiednich nasion, więc nie będziemy się powtarzać. Omówmy tylko główne punkty. Ważne jest, aby z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w materiał do sadzenia. Możesz kupić gotowe mieszanki lub przygotować je samodzielnie, biorąc pod uwagę specyfikę klimatu i gleby, aby uzyskać dobry wynik. Istnieją mieszanki, które doskonale dostosowują się do niemal każdego składu gleby i zapewniają dobre kiełkowanie w całej Polsce. Na przykład, można przygotować mieszankę z:

 • wiechliny łąkowej
 • kostrzewa czerwona
 • kostrzewa pospolita
 • biała trawa gięta;
 • życica pastwiskowa.

Procedury przygotowawcze obejmują również zakup produktów do nawadniania, agrowłókniny (jeśli potrzebujesz schronienia na zimę w przypadku późnego siewu) i innych istotnych materiałów ogrodniczych. Bardzo ważne jest przygotowanie terenu. Ten dość pracochłonny proces obejmuje następujące kroki:

 1. Oczyszczenie terenu z chwastów, niepotrzebnych roślin i gruzu.
 2. Przekopanie całego obszaru, na którym zostaną wysiane nasiona.
 3. Wyrównanie terenu (usunięcie wzniesień i wypełnienie dołków ziemią).
 4. Ubijanie gleby (górna warstwa powinna być gęsta).
 5. Nawożenie.

Nawóz do zakładania trawnika jesienią powinien zawierać przede wszystkim fosfor i potas. Pomagają one wzmocnić system korzeniowy, który dopiero powstanie. Przygotowanie gleby można rozpocząć miesiąc przed planowanym sadzeniem, a nawożenie trawnika tydzień wcześniej.

Jak sadzi się trawnik jesienią?

Jeśli zdecydowałeś się zasiać trawnik własnymi rękami, będziesz potrzebować instrukcji krok po kroku. Rzućmy okiem na wszystkie popularne metody siewu.

Ręcznie. Najprostsza i najpopularniejsza metoda. Polega na wysiewaniu nasion rękami, starając się równomiernie rozprowadzić je po terenie. Ważne! Siać tylko wtedy, gdy nie ma wiatru, w przeciwnym razie nasiona odlecą. Po rozprowadzeniu materiału do sadzenia ziemia jest dodatkowo wyrównywana za pomocą grabi, a następnie rozpoczyna się proces ubijania. Jest to konieczne, aby wiatr nie unosił nasion i nie stały się one smacznym kąskiem dla ptaków.

Mechanicznie. Aby wdrożyć tę metodę, potrzebny będzie ręczny siewnik do trawników. Urządzenie jest tak proste w obsłudze, jak to tylko możliwe, więc nawet początkujący nie będą mieli żadnych trudności. Główną zaletą siewnika jest to, że pozwala on rozprowadzić nasiona bardziej równomiernie niż w przypadku siewu ręcznego. Rezultatem są wysokiej jakości sadzonki bez żadnych łysych miejsc. Wystarczy zebrać wymaganą ilość nasion i kontynuować. Siewnik to przydatna rzecz w gospodarstwie, nie tylko do trawnika - do każdego siewu drobnego materiału roślinnego.

Hydrosiew. Jest to najbardziej zaawansowana ze wszystkich metod, ale także najtrudniejsza. Hydrosiew wymaga specjalnego siewnika hydraulicznego. Nie jest tani, więc jest odpowiedni dla przedsiębiorców i osób, które zawodowo zajmują się pielęgnacją trawników. W tym celu przygotowuje się płynną mieszankę, która zawiera nie tylko materiał do sadzenia, ale także wszystko inne, co jest potrzebne, w tym nawozy. W tym przypadku nie ma potrzeby wcześniejszego stosowania nawozu. Zaletą tej metody jest idealnie równomierne kiełkowanie i piękny trawnik.

Jeśli chodzi o liczbę nasion na metr kwadratowy, wszystko jest indywidualne. Należy zapoznać się z informacjami dostarczonymi przez producenta. Znajduje się ona zawsze na opakowaniu. Oczywiście trawnik należy podlewać zarówno na wczesnym etapie uprawy, jak i później. Należy go systematycznie zasilać. Pielęgnacja jesienią i pielęgnacja wiosną różnią się od siebie. Aby osiągnąć szmaragdowy blask w przyszłości, należy postępować zgodnie z instrukcjami.

Dodatkowo! Istnieje również metoda układania trawnika. Wtedy nie trzeba siać nasion, czekać na kiełkowanie itp. Po prostu kupujesz gotowy trawnik (zazwyczaj jest on w kwadratach), który układasz na swoim terenie na przygotowanej glebie. Trawnik zapuszcza korzenie i w rezultacie w krótkim czasie mamy piękny trawnik. Ale! Po pierwsze, jest to kosztowne. Po drugie, jeśli nagle zechcesz skorzystać z tej metody, pamiętaj, że musisz wykonać taras tylko wczesną jesienią. W październiku/listopadzie będzie zdecydowanie za późno, ponieważ trawnik nie zdąży się przystosować i istnieje duże ryzyko, że obumrze.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One