Garden Blog

Jesienne sadzenie sadzonek. Zalety i wady

Sadzenie drzew i krzewów jesienią wymaga długich i dokładnych przygotowań. Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy lepiej sadzić sadzonki. Jesienne sadzenie ma swoje wady i zalety. Biorąc je pod uwagę, można zdecydować, kiedy lepiej sadzić określone rośliny.

Ryzyko utraty sadzonek podczas sadzenia ich w zamarzniętej ziemi wynika z braku niezbędnego odżywiania i połączenia systemu korzeniowego z glebą. Jesienią wzrost roślin spowalnia. Ich kondycja przygotowuje się do zimowego spoczynku. Dlatego sadzonki lepiej znoszą transport nawet na duże odległości. Dotyczy to zarówno roślin z otwartym, jak i zamkniętym systemem korzeniowym. Sadzonki z otwartymi korzeniami na czas sprzedaży umieszczane są w ziemi lub w worku polietylenowym, natomiast rośliny z zamkniętymi organami sprzedawane są w pojemnikach lub z zapakowaną kępą ziemi. Ten ostatni rodzaj sadzonek może być przechowywany przez zimę. Jeśli przegapiłeś terminy jesiennego sadzenia, nie jest to straszne. Wybierz jedną z metod przechowywania:

 • umieść je w zimnym, wilgotnym miejscu, takim jak piwnica. Podlewaj sadzonki co najmniej raz na 10 dni;

 • należy wykopać sadzonki w ziemi. W tym celu wykop rów i umieść rośliny na zboczu. Zasyp ziemią i weź pod uwagę ochronę przed gryzoniami;

 • śnieg - umieść sadzonki w opakowaniu i umieść je pod warstwą śniegu. Zapobiegnie to spadkowi temperatury do poziomu niebezpiecznego dla sadzonek.

Sadzenie jesienne rozpoczyna się w połowie września i trwa do nadejścia mrozów.

Przygotowanie sadzonek

Przycinanie jest procesem niezbędnym do przygotowania sadzonek do sadzenia. Ogrodnicy nazywają tak usuwanie liści z pędów. Oznacza to, że sadzonka traci mniej wilgoci i nie wysusza pędów. Działania te przyczyniają się do lepszego ukorzenienia rośliny. Podczas sadzenia sadzonek jesienią konieczne jest utrzymanie wilgotności korzeni. Aby utrzymać wystarczający poziom wilgoci, należy owinąć system korzeniowy mokrą szmatką i nie zdejmować jej do momentu sadzenia. Sadzonki można również umieścić w wodzie na kilka godzin, ale przechowywanie ich w takich warunkach jest surowo zabronione.

Sadzenie sadzonek

Sadzenie materiału sadzeniowego odbywa się w kilku etapach:

 1. Kopanie dołu. W przypadku jabłek i gruszek głębokość wynosi 70-80 cm, średnica do 1 m. Dla roślin pestkowych - 10 cm mniej. Krzewy jagodowe nadają się do dołów o głębokości 30-40 cm i średnicy 50-60 cm. Górna warstwa ziemi powinna być wyrzucana z jednej strony, dolna - z drugiej.

 2. Przygotowanie gleby do wypełnienia wgłębień. Początkową glebę należy ulepszyć, dodając do niej nadtrawioną materię organiczną, odtleniony torf, nawozy mineralne (na bazie fosforanów i potasu).

 3. Wypełnienie dołu (do połowy) przygotowaną glebą.

 4. Podlewanie wodą do poziomu tuż nad wylaną glebą. Gleba powinna zamienić się w plastyczną masę. W tym samym czasie umieść kołek na środku dołka. Drzewo będzie do niego przywiązane, aby nie zostało złamane przez wiatr. Krzewy nie są przywiązywane.

 5. Umieść sadzonkę w dołku z grudką ziemi.

 6. Przykrycie rośliny resztą ziemi z dodatkiem wody. Rezultatem powinna być mokra ziemia.

 7. Ściółkowanie powierzchni wokół posadzonej sadzonki. W tym celu można zastosować stare trociny.

 8. Podlewanie przy bardzo suchej pogodzie.

 9. Przykrywanie rośliny na zimę po niewielkich, ale regularnych przymrozkach. Ten etap można rozpocząć nieco wcześniej, zanim temperatura spadnie poniżej zera.

Zalety sadzenia sadzonek jesienią

Główne z nich są następujące:

 1. Korzyści ekonomiczne. W tym czasie sprzedawany jest różnorodny materiał do sadzenia. Stąd niska cena i możliwość oceny jakości rośliny. Sadzonki są sprzedawane z ostatnimi liśćmi i świeżymi korzeniami.

 2. Prostota. Do jesiennego sadzenia wystarczy pojedyncze podlewanie. Deszczowa jesienna pogoda zapewni sadzonkom niezbędną wilgoć. Roślina rośnie, dopóki temperatura nie spadnie poniżej 4 stopni. Terminowo posadzone rośliny mają czas na wyhodowanie małych korzeni, które po nadejściu ciepła zaczną rosnąć wcześniej niż rośliny sadzone wiosną.

 3. Niskie zaangażowanie czasowe. Jesienne sadzenie uwalnia czas ogrodnika na wiosenne prace, których jest całkiem sporo.

 4. Najkorzystniej sadzić sadzonki w tym okresie w regionach południowych. Gleba nie zamarza do głębokości systemu korzeniowego, a rośliny nie boją się ochłodzenia i zamarznięcia.

Wady sadzenia sadzonek jesienią

Nie ma ich tak wiele, ale wciąż są:

 1. Szkodniki. W zimnych porach roku gryzonie stają się aktywne. Aby zapobiec ich psotom, należy zainstalować pułapki lub zastosować inne środki ochrony.

 2. Niekorzystne warunki pogodowe. Silny wiatr, lód, obfite opady mokrego śniegu, niskie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na zimowanie roślin.

Podczas sadzenia sadzonek należy pamiętać, że najważniejszy nie jest czas, ale warunki, jakie rośliny otrzymują. I oczywiście robić zakupy w zaufanych sklepach internetowych. Specjaliści ze sklepu internetowego Garden Number One mają 15-letnie doświadczenie, własną szkółkę, laboratoria i linie pakujące. Tylko najlepsze materiały są sprzedawane tutaj dla Ciebie!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023