Garden Blog

Jak traktować piwnicę przed przechowywaniem warzyw: wybierz najlepszą metodę

Czy zbiory były udane? Gratulacje! Teraz nadszedł czas, aby pomyśleć o odpowiednim przechowywaniu warzyw, aby jak najdłużej nie straciły swojego pierwotnego smaku. Powiesz, że najlepszym miejscem do ich przechowywania jest piwnica i będziesz miał 100% racji. Rzeczywiście, jest to idealne miejsce do zimowania buraków, marchwi i wielu innych owoców. Zarówno w mroźne, jak i ciepłe dni piwnica zapewnia stabilny i umiarkowany chłód. Jednak wszystkie plusy już znasz. A co z minusami? Chcielibyśmy twierdzić, że ich nie ma, ale tak nie jest ... Minusy są obecne, a najbardziej gruby z nich - prawdopodobieństwo grzyba, pleśni itp. Zrozummy, jak traktować piwnicę przed położeniem owoców i warzyw. Czekają na Ciebie różne sposoby leczenia - wybierz to, co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Jakie powinny być warunki w dobrej piwnicy?

Przed obróbką piwnicy na zimę w prywatnym domu lub daczy konieczne jest zapewnienie optymalnych warunków do utrzymania upraw. Jeśli sama piwnica jest zła, żadne leczenie nie pomoże. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wentylację. Czy jest obecna? To już jest dobre! Idealnie byłoby, gdyby istniały 2 rury wentylacyjne - naprzeciwko siebie. Jedna powyżej, a druga poniżej. Jedna wpuszcza świeże powietrze, a druga usuwa opary z warzyw. Należy sprawdzić, czy w rurach nie ma zanieczyszczeń. Należy również czyścić ruszty. Niezbędna jest przepustnica (zabezpieczenie przed gryzoniami). Izolacja pomaga utrzymać stabilną temperaturę powietrza (mały plus). W piwnicy nie powinno tworzyć się zbyt dużo skroplin. Jeśli zaobserwujesz taką sytuację, musisz zmienić coś w samej konstrukcji. Poproś o pomoc specjalistę.

Szczelność piwnicy jest niezbędnym elementem wysokiej jakości przechowywania. Jeśli podczas deszczowej lub śnieżnej zimy występowały wcześniej zastoiny wody, należy najpierw wyeliminować ten problem, a następnie zastanowić się, jak traktować piwnicę jesienią. Konieczne może być wzmocnienie fundamentów. Czasami konieczne jest położenie nacisku na hydroizolację. Jeśli system odwadniający nie spełnia swojej funkcji - należy go zmienić lub przerobić. Obowiązkowe jest uszczelnienie wszelkich pęknięć i dziur w ścianach i suficie. Możesz zrobić zaprawę cementową i poradzić sobie dosłownie w kilka minut. I tylko wtedy, gdy pomieszczenie będzie w 100% gotowe do użycia, zaczynamy myśleć o tym, jak traktować piwnicę przed ułożeniem ziemniaków, kapusty i reszty zbiorów. Dalej przejdziemy konkretnie przez sprawdzone metody.

Czy można leczyć piwnicę siarczanem miedzi?

Większość gospodarstw domowych, myśląc o tym, jak leczyć piwnicę z grzyba, zwraca uwagę właśnie na siarczan miedzi. Jaka jest zaleta siarczanu miedzi? Jednoznacznie jest to dostępność (można kupić w niskiej cenie) i wydajność. W celu dalszego wykorzystania granulki, które są sprzedawane w sklepie, należy rozpuścić w wodzie. Stosunek wynosi 1 do 100, czyli na standardowe wiadro wody potrzeba dosłownie 100 gramów produktu. Zalecamy trzymanie się tej proporcji, ponieważ została ona przetestowana w praktyce i jest najbardziej optymalna zarówno pod względem wydajności, jak i wpływu substancji na zdrowie człowieka. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej!

Jak prawidłowo traktować piwnicę siarczanem miedzi? Po dokładnym wymieszaniu granulek i doprowadzeniu ich do jednolitego stanu ciekłego, należy wlać roztwór do butelki z rozpylaczem. Jeśli planujesz użyć pędzla do obróbki powierzchni, pozostaw go w wiadrze. Można nawet wlać do butelek i rozpylać za pomocą standardowej dyszy. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni podatnych na tworzenie się grzybów, zwłaszcza drewnianych półek.

Zabieg przeprowadzany jest w 2 lub nawet 3 etapach. Każdy kolejny rozpoczyna się po wyschnięciu powierzchni po poprzednim zastosowaniu roztworu. Po zakończeniu prac piwnicę należy przewietrzyć. Siarczan miedzi - w ten sposób można wyleczyć piwnicę z grzyba i uzyskać pożądany efekt, ale zawsze należy pamiętać o środkach ochrony osobistej!

Wapno - najlepsze zapobieganie pleśni?

Wśród ogrodników warzywnych często dochodzi do sporów na temat tego, co lepiej traktować w piwnicy. Istnieje pewien odsetek osób, które uważają, że wapno jest obowiązkowym środkiem zapobiegawczym. Wystarczy użyć go 1 raz w sezonie, dokładnie jesienią, przed przechowywaniem zbiorów. Wapno jest tym, czym można oczyścić piwnicę z pleśni. Zabija patogeny i zapewnia długotrwały efekt, który utrzymuje się do następnego sezonu.

Bielenie ścian, sufitu i innych powierzchni w piwnicy - jest to jakościowa dezynfekcja, a ponadto normalizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dlatego można rozważyć tę metodę również jako opcję niż leczenie piwnicy przed wilgocią, tak aby warzywa leżały w komfortowych dla nich warunkach. Nie powinno być żadnych szczególnych trudności w stosowaniu wapna.

Wybielanie odbywa się ręcznie (wymagana jest specjalna szczotka lub pędzel). Wcześniej należy usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy z piwnicy, zaczynając od produktów, a kończąc na pudełkach, wiadrach itp. Użycie maski i rękawic jest w 100% uzasadnione. Jeśli chodzi o proporcje, stosunek wapna do wody wynosi około 1 do 3 lub 1 do 4. Otrzymasz nasycony roztwór - to, co potraktować ściany w piwnicy na zimę, będzie właściwą decyzją.

Czy kwasy borowy i solny są skutecznymi środkami przeciwko pleśni?

Oprócz wapna, istnieją inne sposoby na oczyszczenie piwnicy z pleśni i wilgoci. Proponujemy zwrócić uwagę na kwas borowy. Od dawna jest on skutecznym środkiem do walki z pleśnią. Wystarczy wziąć tylko 1 opakowanie produktu i rozcieńczyć w podgrzanej wodzie (powinna być lekko ciepła, ale nie gorąca). Następnie dodać 1 kg soli i jeszcze raz dokładnie wymieszać, aby konsystencja była jednolita. Powstałym roztworem należy spryskać bezpośrednio te obszary powierzchni, na których pojawiła się już pleśń, a także stosować jako środek zapobiegawczy na obszarach, na których nie ma oznak pleśni.

Alternatywą dla kwasu borowego jest kwas solny. Nie zalecamy jednak jego stosowania ze względu na ekstremalną toksyczność tego kwasu. Niemniej jednak nie możemy nie wspomnieć o tej metodzie, ponieważ jest naprawdę skuteczna. Kwas solny należy rozpuścić w wodzie w stosunku 1:10 (dokładniejsze informacje znajdują się na opakowaniu producenta). Kwas solny należy rozpylać w kombinezonie ochronnym, goglach, masce. Nawet najmniejszy kontakt substancji z odsłoniętym ciałem może spowodować oparzenie. Dlatego przed potraktowaniem desek w piwnicy kwasem solnym należy zadbać o własne bezpieczeństwo!

Co jest lepsze: amoniak czy nadtlenek wodoru?

Znowu ktoś uważa, że amoniak daje bardziej wyrazisty efekt. Inni zapewniają, że to nadtlenek radzi sobie z zadaniem w 100%. W praktyce można wypróbować obie metody i wybrać najbardziej optymalną dla siebie. Jeśli chcesz użyć amoniaku, musisz rozpuścić go w niewielkiej ilości ciepłej wody w stosunku 50 do 50. Całkowita objętość powinna być wybrana w zależności od obszaru, który planujesz leczyć. Z minusów amoniaku - bardzo ostry zapach, ale jeśli procesy wentylacyjne w piwnicy są dobrze ustawione (pamiętasz, rozmawialiśmy o tym na początku?), smród zostanie bardzo szybko zwietrzały. Jeśli chodzi o nadtlenek wodoru, zalecamy stosowanie go bez rozcieńczania w wodzie. Po prostu weź czysty produkt i użyj opryskiwacza do leczenia problematycznych obszarów w piwnicy.

Ważny niuans - lepiej nie stosować nadtlenku na pomalowanych powierzchniach. Ma on działanie wybielające, może powodować korozję farby, a w rezultacie - uszkodzenie powłoki. Jeśli substancja zostanie zastosowana na powierzchniach drewnianych, konieczne jest wcześniejsze oczyszczenie ich z kurzu, gruzu itp. W takim przypadku efekt będzie zmaksymalizowany. Dotyczy to jednak również każdej innej metody. Przed obróbką desek z grzyba w piwnicy - oczyść drewno!

Czy bomba siarkowa pomaga na wszystko?

No i na koniec naszego materiału przejdźmy do ciężkiej artylerii. Jeśli słyszałeś od sąsiada lub znajomego, że siarka pomaga na wszystko (pleśń, grzyby, gryzonie, owady itp.), to te plotki są bardzo bliskie prawdy. Szukasz, czym wyleczyć piwnicę ze ślimaków? Bomba z siarki! Chcesz zdezynfekować pomieszczenie? Bomba siarki! Nie wiesz jak wyleczyć grzyba w piwnicy na ścianach? Bomba siarkowa!

Jest to uniwersalne urządzenie, którego istotą działania jest uwalnianie gazu siarkowego prawie bez dymu, co jest bardzo wygodne. Szczegółowe instrukcje użytkowania należy czytać bezpośrednio od producenta, który dołącza go do swojego produktu, ponieważ istnieją różne rodzaje przeciągów. W związku z tym zawsze istnieją własne niuanse.

Jak prawidłowo traktować piwnicę? Z ogólnych zaleceń możemy podkreślić znaczenie wstępnego czyszczenia, uwolnienia pomieszczenia od rzeczy zewnętrznych, zwierząt domowych, a także jego całkowitego uszczelnienia. Umieść bomby siarkowej, podpal, szczelnie zamknij drzwi piwnicy i poczekaj. Musisz zostawić go na 24 do 48 godzin. Następnie tyle samo czasu należy poświęcić na wietrzenie. Dopiero wtedy można wejść do piwnicy. Środki ostrożności są niezwykle ważne podczas pracy z bombą siarkową. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ignorować!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023