Garden Blog

Jak suszyć kwiaty hortensji: od zbioru do rezultatów

Prawdopodobnie wiesz, że hortensje mogą być z powodzeniem wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu, gdzie ujawniają się w 100% w okresie kwitnienia. Ale czy nie chcesz wycisnąć maksimum estetycznej przyjemności ze swojego ulubionego kwiatu? W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zasuszyć kwiaty hortensji i cieszyć się ich atrakcyjnością znacznie dłużej, także w zimnych porach roku. Niektórzy suszą miętę, inni lawendę, ale my skupimy się na hortensjach. Nawiasem mówiąc, nie ma znaczenia, czy uprawiasz ją w ogrodzie, czy w doniczce, ponieważ najważniejsze jest właściwe podejście do suszenia! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się wszystkim niuansom tego procesu, od zbierania kwiatów po różne sposoby tworzenia suszonych bukietów.

Kiedy i jak zbierać hortensje do dalszego suszenia?

Wielu miłośników kwiatów woli uprawiać najlepsze odmiany hortensji, naturalnie wierząc, że tworzą one nie tylko wspaniały wystrój mieszkania, ale także spektakularne zimowe bukiety. W tej sytuacji pozostaje tylko wybrać odpowiedni czas na ścięcie kwiatów. Wydawałoby się, co jest takiego trudnego? Jest to jednak ważna kwestia, ponieważ zbyt wczesne cięcie spowoduje, że w łodygach będzie dużo soku, a proces suszenia zajmie dużo czasu, a zbyt późne cięcie spowoduje, że hortensja straci swój piękny kolor i stanie się żółtawo-brązowa.

Należy przyjrzeć się każdej odmianie, a nawet każdemu kwiatowi z osobna. Zwróć uwagę na nasycenie kolorów. Musisz uchwycić moment, w którym kwiaty zaczynają blaknąć, ale podstawa kwiatostanu nadal zachowuje swój blask. Oznacza to, że roślina jest gotowa do suszenia.

Kwiaty należy ścinać ukośnie, tak ostrożnie, jak to możliwe. Idealną porą dnia jest wieczór, kiedy nie ma słońca. Wskazane jest wybranie ładnego dnia, aby nie padało kilka godzin wcześniej.

Co należy zrobić przed suszeniem kwiatów hortensji?

Możesz usunąć lekko wyblakłe części kwiatostanów (jeśli takie są), aby upewnić się, że suszone kwiaty są idealne. Usuwamy również liście i cząstki naturalnych zanieczyszczeń, które będą przeszkadzać w równomiernym i całkowitym suszeniu. Sprawdzamy, czy nie ma owadów. Pierwszym zadaniem jest wybranie najpiękniejszych kwiatostanów i odrzucenie reszty.

Ścięte kwiaty są układane na wcześniej przygotowanej szmatce, ręczniku papierowym lub na suchej poziomej powierzchni. Możesz zdecydować, jak długie będą przyszłe suszone kwiaty, ale optymalnie jest, gdy wszystkie łodygi są w przybliżeniu takie same. Najwygodniej jest pracować z długością 35-45 cm, jeśli chodzi o tworzenie kompozycji kwiatowych.

Mówimy teraz o tym, jak prawidłowo suszyć hortensje. Ważne jest, aby to zrozumieć, ponieważ nawet bez interwencji człowieka przedstawiciele tej kultury dekoracyjnej wysychają samodzielnie i zasadniczo powstałe suche kwiatostany można wykorzystać do bukietów. Jednak jeśli chcesz stworzyć idealne piękno, wybierz jedną z 4 najpopularniejszych metod suszenia, które oferujemy.

 

Jak suszyć kwiatostan hortensji na zewnątrz?

Dla tych, którzy nie chcą mieć zbyt wiele kłopotów, suszenie powietrzem jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli jesteś początkującym i nigdy wcześniej nie robiłeś czegoś takiego, możesz być pewien, że odniesiesz sukces.

Czego potrzebujesz? Po pierwsze, potrzebujesz dobrze wentylowanego i jednocześnie cichego miejsca. Po drugie, musisz wziąć mocną linę, drut lub coś podobnego i rozciągnąć ją między dwiema ścianami, lub drzewami. Jeśli nie ma się czego trzymać, można wbić 2 słupki w odpowiedniej odległości od siebie. Wszelkie listwy dostępne na farmie będą odpowiednie... wykonane z drewna, plastiku, czegokolwiek. Najważniejsze, żeby wytrzymały obciążenie.

Następnym zadaniem jest przymocowanie każdego pojedynczego kwiatu do liny lub drutu, tak aby główki patrzyły w ziemię.

Ważna uwaga! Dobrze jest, jeśli hortensja nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Owszem, znacznie przyspieszą one proces suszenia, ale jednocześnie znacznie wpłyną na kolor suszonych kwiatów, który będzie matowy i mało atrakcyjny. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie na strychu lub pod zadaszeniem.

Ogólnie rzecz biorąc, naprawiliśmy to: suszymy w stanie zawieszonym, na powietrzu, bez bezpośredniej ekspozycji na światło ultrafioletowe. Całkowity czas suszenia na powietrzu wynosi od 3-4 dni do tygodnia.

Jak suszyć hortensje na zimowe bukiety w wodzie?

Łatwo przewidzieć reakcję niektórych czytelników: jak można suszyć coś w wodzie?. Przecież to woda... Tak, to woda, ale istotą metody jest tylko częściowe zanurzenie.

W praktyce również wybiera się suche, wentylowane i chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych pomieszczenie. W zależności od liczby ściętych kwiatostanów pobiera się odpowiednią liczbę słoików (objętość 1-2 litrów wystarczy na 1 bukiet).

Możesz wziąć nie słoiki, ale wazony (jeśli używasz ich do dekoracji) lub inne pojemniki. Najważniejsze jest, aby napełnić je wodą i umieścić w nich ścięte rośliny tak, aby poziom wody sięgał około połowy długości łodyg. Hortensja będzie wysychać powoli, ale pewnie.

Zaletą tej metody jest to, że można umieścić słoik/wazon z kwiatami w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu i cieszyć się ich pięknem. Nie ma potrzeby uzupełniania wody. Wlewa się ją raz, na samym początku procesu.

Po zakończeniu suszenia pożądane jest odcięcie części łodyg, które znajdowały się w wodzie, ponieważ nie będą one miały najbardziej atrakcyjnego wyglądu. Ale poza tym - powinieneś uzyskać dobry wynik!

Ach tak, jeszcze jeden mały lifehack, jak wysuszyć hortensję na suchy kwiat w glicerynie: wystarczy dodać glicerynę w równych proporcjach z wodą. Pomoże to zachować świeżość kwiatów na dłużej, a suszone kwiaty będą tak piękne, jak to tylko możliwe.

Całkowity czas suszenia w wodzie wynosi około 2-3 tygodni.

Jak suszyć kwiaty hortensji na bukiet w żelu krzemionkowym?

Żel krzemionkowy - co to jest? Coś znajomego, ale nie możesz sobie przypomnieć? Jeśli kiedykolwiek kupowałeś buty, prawdopodobnie widziałeś małe kulki, które producenci wkładają do środka. To właśnie jest żel krzemionkowy, który ma świetne właściwości chłonne.

Jak suszyć wiechy hortensji z jego pomocą? Na początek należy znaleźć szczelnie zamykany pojemnik. Każdy pojemnik z wysokiej jakości pokrywką będzie odpowiedni. Dno pojemnika powinno być całkowicie pokryte żelem krzemionkowym. Idealnie byłoby uzyskać warstwę kulek o grubości 2-4 cm.

Rozmiar pojemnika powinien być taki, aby można było ostrożnie umieścić wszystkie kwiatostany hortensji kwiatostanem w dół na żelu krzemionkowym i aby nie stykały się one ze sobą. Wskazane jest również unikanie kontaktu ze ściankami pojemnika. Następnie wlej więcej żelu krzemionkowego - tak, aby kulki starannie przykryły przynajmniej część kwiatostanów. Zamknij szczelnie pokrywkę i pozostaw całość w suchym pomieszczeniu.

Szczelność pojemnika to ważna kwestia, gdyż żel krzemionkowy nie będzie działał tak efektywnie, jeśli dopłynie do niego świeże powietrze. Będzie on musiał wchłonąć dodatkową wilgoć z otoczenia, co spowolni wysychanie. Niedozwolona jest również ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Na koniec należy ostrożnie usunąć żel krzemionkowy z pojemnika i wyjąć wysuszone kwiatostany. Będą one bardzo delikatne, więc nie należy się spieszyć. Jeśli uważasz, że kwiatostany są nieco wilgotne, pozostaw je na kilka dni. Całkowity czas suszenia w żelu krzemionkowym wynosi od 4 do 6 dni.

Jak suszyć kwiaty hortensji na zimę w semolinie?

Ta metoda praktycznie nie różni się od poprzedniej pod względem praktycznych subtelności i niuansów. Ale jej oczywistą zaletą jest to, że prawie każdy ma w domu semolinę, a żel krzemionkowy wciąż można znaleźć.

Więc ... Ponownie wybieramy plastikowy lub metalowy pojemnik, zamykany pokrywką. Wielkość pojemnika powinna odpowiadać objętości kwiatostanów. Można wziąć kilka pojemników, nie ma to zasadniczego znaczenia. Podobnie jak w przypadku żelu krzemionkowego, przykryj dno pojemnika lub pojemników kaszą manną. Ostrożnie rozłóż kwiatostany i dodatkowo wypełnij je kaszą manną.

Ważne jest, aby umieścić kwiaty główkami do dołu. Wtedy kasza manna je przykryje, a łodygi pozostaną wystające (na końcu wygodnie jest je chwycić, aby usunąć kwiatostany). Pojemniki są zamknięte i stoją w suchym pomieszczeniu przez tydzień.

Ponieważ semolina nie wchłania wilgoci w takim stopniu jak kulki z żelu krzemionkowego, proces suszenia będzie nieco dłuższy. Czasami całkowity czas wynosi 8-10 dni.

Opcjonalnie! Wiesz już, jak suszyć kwiaty hortensji na bukiet, ale istnieją pewne osobliwości przechowywania suszonych kwiatów. Jeśli chcesz, aby kompozycje kwiatowe przez cały rok zachowały oryginalny luksusowy wygląd, zadbaj o to, aby wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 55-60%, a optymalna temperatura w tym czasie wynosiła około +20...+21 ° C. Niezależnie od metody suszenia, warunki te są uważane za najbardziej odpowiednie dla suszonych kwiatów.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023