Garden Blog

Jak przechowywać ziemniaki w mieszkaniu

W Polsce uprawa ziemniaków jest bardzo popularna. Ktoś uprawia go samodzielnie, a ktoś wybiera łatwiejszą opcję – kupić w sklepie lub na rynku. W każdym razie pytanie jest zawsze aktualne: jak przechowywać ziemniaki w domu, aby nie zepsuły się i nie straciły smaku? Rozwiążmy to razem!

W tym artykule postaramy się zrozumieć, czy możliwe jest przechowywanie ziemniaków w mieszkaniu, a jeśli tak, to jak i gdzie. Oczywiście piwnica to idealna opcja, ale większość mieszkańców wieżowców nie ma takiego przywileju, dlatego w materiale skupiamy się na przechowywaniu w mieszkaniu. Analizujemy zalety i wady wszystkich istniejących metod, a także dowiadujemy się, co należy zrobić, aby ziemniaki się nie zepsuły. Będziesz znać najlepsze sposoby przechowywania ziemniaków.

Dlaczego ziemniaki się psują?

Chcesz zadowolić ziemniaki dowolnej odmiany – dowiedz się, czego potrzebują! Przede wszystkim to ochrona przed wysokimi temperaturami. Idealne warunki to od +2°С do +10°С. Jeśli temperatura przechowywania ziemniaków jest znacznie wyższa - oczywiście ziemniaki kiełkują. Co powinienem zrobić? Czy w mieszkaniu jest ciepło? Spróbuj wybrać fajne miejsca spośród tych, które są dostępne. Równie ważnym czynnikiem jest wilgotność powietrza. Idealnie powinien sięgać 80%. W przypadku przesuszenia powietrza właściwości smakowe owoców później zmieniają się na gorsze.

Przebywanie w stale oświetlonym miejscu ma negatywny wpływ na smak. Ponadto światło słoneczne prowokuje syntezę solaniny. Owoce nabierają ledwo zauważalnego zielonkawego koloru. Lepiej ich nie jeść. Dlatego wstępna odpowiedź na pytanie, gdzie lepiej przechowywać ziemniaki, jest następująca: w chłodnym, ciemnym miejscu o średniej wilgotności. Dalej - bardziej konkretnie.

​Jak przechowywać ziemniaki w mieszkaniu?

Są różne sposoby przechowywania ziemniaków. Jeśli posiadasz przedsionek (pewną strefę buforową między mieszkaniem a podestem) lub posiadasz magazyn na antresoli – świetnie! Jest miejsce na ziemniaki. Nie będzie jej zimno, a jednocześnie niezbyt ciepło. To najlepszy sposób na przechowywanie ziemniaków, aby nie kiełkowały, nie psuły się i nie zajmowały cennych metrów kwadratowych. Jeśli masz mieszkanie bez przedsionka i bez wydzielonej spiżarni, będziesz musiał poświęcić przestrzeń.

Gdzie przechowywać ziemniaki w mieszkaniu zimą? Jak najdalej od urządzeń grzewczych, ścian, na których skrapla się para wodna, a także jak najdalej od innych warzyw. Nie zaleca się przechowywania ziemniaków zmieszanych z marchewką, cebulą, kapustą itp. Jednak buraki są wyjątkiem. Nie krzywdzą się nawzajem. Z głównego opakowania możesz wziąć: plecione kosze, płócienne torby, drewniane skrzynie, plastikowe pojemniki. Najbardziej praktyczne są siatki syntetyczne. Jest to najlepszy sposób przechowywania kartofli.

​Ziemniaki na balkonie: przechowywanie

Za odpowiedni uważa się tylko w pełni przeszklony balkon, który nie pozwala na mróz. Jeśli nie jest ocieplony specjalnymi materiałami, można wykonać tymczasową izolację ze starych koców, kawałków pianki itp. Świetnym rozwiązaniem byłoby wyposażenie oddzielnego przedziału na ziemniaki na balkonie. Prosty projekt można szybko wykonać z dostępnych materiałów. Na przykład z kawałków sklejki lub starych pudeł, dodatkowo układając izolację. To gwarancja jakości przechowywania na chłodnym balkonie - jak w piwnicy!

Większą uwagę należy zwrócić na wentylację, ponieważ czasami właściciele izolują ziemniaki tak dokładnie, że zupełnie zapominają o znaczeniu cyrkulacji powietrza. W rezultacie, pomimo optymalnej temperatury i ochrony przed mrozem, bulwy nadal gniją. Nie trzeba szczelnie zamykać go w pudełku ani przykrywać 10 warstwami koców.

​ Jak przechowywać ziemniaki w mieszkaniu bez balkonu?

Brak wolnego miejsca zmusza gospodynie domowe do przechowywania ziemniaków w kuchni. To szczerze mówiąc, nie jest najlepsze miejsce, ponieważ i tak już wysoka temperatura powietrza wzrasta w wyniku gotowania. Rozwiązaniem jest położyć ziemniaki gdzieś na podłodze, bo wiadomo, że im niżej, tym chłodniej. Pożądane jest, aby system wentylacji dobrze działał w kuchni.

Obszar pod zlewem wygląda najbardziej atrakcyjnie. Można tam trzymać kosz, pojemnik lub całą skrzynkę ziemniaków. Jeśli układ Twojej kuchni pozwala na wydzielenie oddzielnego miejsca do przechowywania – świetnie! Możesz zrobić szuflady. Posłużą jako warzywa przez wiele lat. Ogólnie rzecz biorąc, zalety przechowywania w kuchni są oczywiste: warzywa są zawsze pod ręką do gotowania. Jednak oprócz wad: wysoka temperatura powietrza wpływa na trwałość. Jak długo można przechowywać ziemniaki w mieszkaniu? W temperaturze pokojowej - do miesiąca lub nawet 2-3 tygodni. Nie zapominaj, że nie możesz gotować ziemniaków, które pomarszczyły się lub już wykiełkowały. Na naszej stronie internetowej znajdziesz cudowne przepisy z ziemniaków.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023