Garden Blog

Jak przechowywać sadzonki do sadzenia na wiosnę: proponujemy kilka opcji

Zdecydowałeś się kupić sadzonki jesienią, ale nie miałeś czasu posadzić ich przed nadejściem chłodów? Jest to typowa sytuacja, w której znajduje się wielu ogrodników. Wcale nie ma w tym nic złego. Tak, oczywiście sadzenie jesienią jest uważane za lepsze, ale nawet na początku następnego sezonu będziesz mógł sadzić sadzonki roślin po zakupie w zeszłym roku. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, jak przechowywać sadzonki warzyw a innych kultur przed sadzeniem! Hurtownia ogrodnicza Garden Number One przedstawia zalecenia, dotyczące przechowywania sadzonek.

Jak długo można przechowywać sadzonki przed sadzeniem

Na początek warto porozmawiać o jednym punkcie: są sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym i są sadzonki z otwartym systemem korzeniowym. Te pierwsze są znacznie bardziej zróżnicowane pod względem sadzenia i przechowywania. Są mniej zestresowane, nie wymagają natychmiastowego przeszczepu i znacznie szybciej przystosowują się do nowych warunków, ponieważ korzenie wydają się w domku – pod ochroną rodzimej bryły ziemi. Drugi, to znaczy sadzonki z otwartym systemem korzeniowym, wymagają znacznie szybszego sadzenia, ponieważ nie są w stanie długo żyć poza ziemią. Wiele zależy od właściwości materiału sadzeniowego, formy, w jakiej przybył produkt i oczywiście od sposobu przechowywania. Okres przechowywania może wynosić od kilku dni (jeśli nic nie jest robione z sadzonką) do kilku miesięcy (jeśli zapewnione są optymalne warunki).

Co zrobić z sadzonkami po zakupie?

Przede wszystkim musisz jeszcze raz upewnić się: czy naprawdę nie jest za późno na sadzenie? Jeśli jesteś pewien, że jest już za późno i bardzo ryzykownie, ponieważ zimno jest już znaczne, musisz poczekać do wiosny. Co więc zrobić z sadzonkami otrzymanymi pocztą? W żadnym wypadku nie należy umieszczać materiału do sadzenia w ciepłym miejscu, ponieważ wysoka temperatura będzie miała szkodliwy wpływ. Konieczne jest zapewnienie pełnego dopływu tlenu do systemu korzeniowego. Jeśli produkt był oryginalnie owinięty folią lub innym nieprzepuszczającym powietrza materiałem, pamiętaj o uwolnieniu roślin lub przynajmniej wykonaniu otworów umożliwiających cyrkulację powietrza. Wilgotność bryły gleby jest również czynnikiem decydującym. Nie powinieneś nawet myśleć o tym, jak długo możesz przechowywać sadzonki przed sadzeniem, jeśli korzenie wyschły już na pierwszym etapie.

Jak utrzymać młode sadzonki w ziemi zimą?

Posiadanie wiejskiej działki lub ogrodu to ogromna zaleta, ponieważ można skorzystać z powszechnej metody kopania ogrodu (pod drzewa i krzewy owocowe). Polega na przetrwaniu przez drzewo zimy w glebie. Warunek obowiązkowy: należy wybrać miejsce, w którym nie ma wód gruntowych (jest to możliwe trochę na wzniesieniu) i wiosną nie gromadzi się wilgoć, to znaczy ziemia musi być stabilnie sucha. Na przykład odpowiedni jest obszar, w którym latem uprawiałeś warzywa. Przed zabiegiem sprawdź roślinę pod kątem uszkodzeń, ponieważ sadzonka musi być całkowicie zdrowa. Konieczne jest wykopanie rowu, którego długość powinna odpowiadać wielkości młodej rośliny. Przed sadzeniem sadzonek do gleby należy ją przetrzymać w wodzie przez kilka godzin. Materiał do sadzenia umieszcza się w dole w taki sposób, aby system korzeniowy znajdował się po stronie północnej. Spod ziemi powinna być widoczna tylko część wierzchołka, a korzenie powinny być dobrze chronione. Bliżej początku mrozu ważne jest wykonanie kopca ochronnego (można wziąć trociny, gałęzie iglaste, suche liście itp.). Nie zapomnij o ochronie przed gryzoniami. Roślinę należy usunąć wiosną, gdy gleba się nagrzeje.

 

Gałęzie powinny być pokryte kolczastymi gałązkami świerku, odpowiednie są również gałązki jeżyny lub dzikiej róży. Gdy pada śnieg, kopce wykopu należy przykryć śniegiem, pozostawiając wokół rowków ziemię wolną od śniegu o szerokości do 2-3 centymetrów. Ważne jest, aby to zrobić, aby chronić roślinę przed gryzoniami.

Jak przechowywać sadzonki w piwnicy prawidłowo?

Jeśli masz mrozoodporne, ale chłodne pomieszczenie, możesz uznać je za idealne miejsce. Może to być piwnica. Umiarkowany chłód i brak dostępu do słońca to warunki idealne. Materiał do sadzenia zakupiony jesienią należy umieścić w doniczce lub pudełku, a następnie posypać ziemią część, w której znajdują się korzenie. Gleba powinna być wilgotna i tylko umiarkowanie pożywna. Mikroklimat w pomieszczeniu jest stabilny. Temperatura powietrza nieznacznie przekracza 0°C. To właściwy sposób na zachowanie sadzonek zimą do wiosny. Jednak istnieją pułapki w postaci gryzoni, które wolą mieszkać w piwnicach. Te same myszy mogą szkodzić roślinom, więc umieszczenie w pobliżu trucizny lub pułapek na myszy byłoby mądrą decyzją.

Gdzie trzymać sadzonki do wiosny w mieszkaniu

Mieszkańcy wieżowców z chłodnymi pokojami często mają do dyspozycji tylko balkon. Zasadniczo całkiem możliwe jest uratowanie sadzonek zimą na balkonie, jeśli jest on zamknięty, a temperatura powietrza nie osiąga wartości ujemnych. Materiał do sadzenia należy umieścić w wolnej tymczasowej pojemności, wypełniając go wilgotną glebą. Ważne jest, aby system korzeniowy nie gnił. Glebę można uzupełnić suchymi trocinami i torfem. W pobliżu sadzonek nie powinno być żadnych źródeł ciepła. Należy chronić przed kontaktem z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Należy chronić przed wpływem nadmiernie wilgotnego środowiska (zbyt duża wilgotność powietrza ma negatywny wpływ na stan materiału sadzeniowego). To podstawowe zasady, jak uratować sadzonki choinek do wiosny lub każdej innej rośliny iglastej. Niezwykle ważne jest zapobieganie wysuszeniu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ożywić uschniętą sadzonkę.

Jak reanimować sadzonki podczas przechowywania?

W większości przypadków, jeśli rozsada jest prawidłowo przechowywana, wszystko powinno być w porządku. Jednak są chwile, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli. Na przykład zimą na zewnątrz zrobiło się nienormalnie ciepło, a temperatura w pomieszczeniu (na przykład w piwnicy) wzrosła powyżej +5C. Rozwiązaniem jest umieszczenie sadzonek na chwilę w lodówce (ta opcja sprawdza się w przypadku małych roślin). Czy można trzymać sadzonki w wodzie? Nie, na dłuższą metę to nie wchodzi w rachubę. Gleba pokrywająca system korzeniowy powinna być tylko lekko wilgotna. Chodzi o to, jak uratować sadzonkę persymony do wiosny (lub innego zbioru owoców). Zdarza się, że gleba lub podłoże, którym przykryłeś materiał do sadzenia do przechowywania, trochę osiadło. A więc – korzenie zostały odsłonięte. Aby sadzonki krzewów owocowych nie wyschły, należy je posypać ściółką. Konieczne jest, aby szyjka korzenia była całkowicie zakryta.

Jak przechowywać sadzonki róż po zakupie w domu?

Jako konkretny przykład weźmy ozdobne kwiaty – róże, które są bardzo popularne w Polsce. Wcześniej można było przeczytać artykuł o tym, jak wybrać odpowiednie sadzonki. Róże można przechowywać w lodówce przed sadzeniem w ziemi. Jest tam sucho, a temperatura wynosi około +1...+3°С. Jednak tę opcję należy uznać za ekstremalną i na krótki czas, ponieważ pędy mogą szybko wyschnąć. Materiał do sadzenia z otwartym systemem korzeniowym jest owinięty mokrym ręcznikiem. Jeśli masz mech, użyj go. Komora na warzywa najlepiej nadaje się do przechowywania w lodówce. Sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym można umieścić bezpośrednio w pojemniku, przykrytym zwykłą torbą. Balkon (zabezpieczony przed mrozem) nadaje się również do przechowywania. Róże są w stanie wytrzymać niewielkie wahania temperatury, dzięki czemu mogą przetrwać nawet sytuacyjny minus. Do ich przechowywania nadają się zwykłe pudełka. Jeśli twoje sadzonki zaczęły kiełkować stopniowo, nie powinieneś tutaj zwlekać i najlepiej przesadzić roślinę do tymczasowego pojemnika. Gdy zacznie się wiosenne sadzenie, kiedy będzie cieplej, sadzonki należy przesadzić na miejsce na czas.

Jaki sposób na przechowywanie róż jest najskuteczniejszy?

Są kilka sposobów na przechowywanie sadzonek róż. Przez kilka miesięcy sadzonki róż można bezpiecznie przechowywać w piwnicy lub pomieszczeniu. Aby to zrobić, biorą zwykłe wiadro, wkładają do niego rośliny i przykrywają je piaskiem. Czasami dodaje się torf i trociny. Ważne jest, aby podłoże było wilgotne. Jednak należy wziąć pod uwagę delikatność róż na różne choroby. Staraj się trzymać róże jak najdalej od przechowywanych zimą warzyw i sadzonek innych upraw, które potencjalnie mogą zostać zainfekowane. Istnieje również dość ekstremalna metoda – sadzonki róż można przechowywać w śniegu bezpośrednio na ulicy. W przypadku sadzonek róż weź kartonowe pudełko z torfem i przykryj je włókniną. Umieszcza się go w zacienionym miejscu na podwórku lub w ogrodzie, a następnie posypuje śniegiem na tyle, aby powstał gęsty stos, na którym układa się świerkowe lub sosnowe gałęzie. Nawet przy ujemnych temperaturach sadzonki róż będą miały komfortową temperaturę i teoretycznie będą mogły dożyć wiosny, gdy zaczyna się uprawa sadzonek róż.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023