Garden Blog

Jak przechowywać cebulki kwiatowe przed sadzeniem: najlepsze metody

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że późna jesień to idealny czas na uzupełnienie kolekcji kwiatów cebulowych. Można tanio kupić cebulki najpopularniejszych roślin ozdobnych. Jeśli nie mogłeś oprzeć się tak wielkiej pokusie, to teraz zapewne nurtuje Cię pytanie: jak zachować cebulki przed sadzeniem? W końcu sprzyjająca pogoda nie nadejdzie wystarczająco szybko, a materiał do sadzenia jest dość wymagający pod względem warunków utrzymania ... Tak, pytanie jest naprawdę interesujące. Jednak eksperci z Garden Number One zawsze znają odpowiedzi. W dalszej części przeanalizujemy przechowywanie cebulek przed sadzeniem i przedstawimy różne sposoby wyjścia z sytuacji!

Przechowywanie niekiełkujących cebulek

Obecnie każdy ogrodnik może kupić cebulki pojedynczej rośliny lub wybrać oryginalną mieszankę odmian. Jeśli kupujesz od zaufanego sprzedawcy o dobrej reputacji, możesz mieć pewność, że materiał do sadzenia był przechowywany w optymalnych warunkach przed zakupem i jest w 100% zgodny z wysokimi standardami.  

Na etapie przechowywania cebulki mogą być kiełkujące lub niekiełkujące. Określa to, co należy z nimi zrobić przed posadzeniem ich w otwartym terenie, gdy pogoda się ociepli. W przypadku niekiełkowanych cebulek wszystko jest znacznie prostsze, a metody przechowywania są dość standardowe. Przypomnijmy sobie te najbardziej podstawowe:

Przechowywanie w lodówce

Zacznijmy od najbardziej kontrowersyjnej opcji przechowywania... Często jesteśmy pytani, czy cebulę można przechowywać w lodówce? Tak, można! Metoda jest uniwersalna i odpowiednia dla każdego: zarówno właścicieli prywatnych domów z własnymi działkami, jak i mieszkańców bloków mieszkalnych. 

Każdy ma lodówkę! A temperatura w niej utrzymuje się na poziomie około +4...+5℃, co jest absolutnie akceptowalne dla cebulek wielu rodzajów roślin (ale nie dla wszystkich - patrz poniżej). W lodówce trzeba by jeszcze znaleźć wolną przestrzeń... Jednak jeśli kupiłeś trochę materiału do sadzenia, nie będzie problemu z wolną przestrzenią.  

Jak przechowywać cebulki w lodówce do czasu sadzenia? Zwykle używaj pojemników, które nie zamykają się hermetycznie. Alternatywnym pojemnikiem są zwykłe doniczki lub torby z otworami do cyrkulacji powietrza. W każdym przypadku, po umieszczeniu materiału do sadzenia w jednym lub drugim pojemniku, konieczne jest posypanie go odrobiną torfu.

Oczywiście nie każda cebulka może być przechowywana w ten sposób. Dobrze znoszą pobyt w lodówce: irysy, lilie, piwonie, tulipany itp. To w rzeczywistości te gatunki, które są szeroko rozpowszechnione w Polsce. Bardziej egzotyczne dla naszego regionu warianty - odpowiednio, bardziej wybredne.

Przechowywanie w piwnicy

Ta metoda nie jest dla każdego, ponieważ nie każdy ma do dyspozycji piwnicę. Odpowiednio zaaranżowane chłodne pomieszczenie to idealny dom dla kupionych w sklepie cebulek. Warunki są dość proste:

 • pomieszczenie całkowicie wolne od mrozu;
 • temperatura powietrza nie powinna wzrosnąć powyżej +12℃ i spaść poniżej +2℃;
 • piwnica powinna być zabezpieczona przed pleśnią i grzybami (można użyć tych samych metod, co przed sadzeniem warzyw);
 • pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane;
 • brak kontaktu z bezpośrednim światłem słonecznym (najlepiej - absolutna ciemność).

Jeśli powyższe warunki są spełnione, przechowywanie cebulek tulipanów, mieczyków, lilii itp. przed sadzeniem wiosną nie stanowi problemu. Jeśli chcesz maksymalnie zabezpieczyć materiał nasadzeniowy przed zepsuciem, możesz przykryć go piaskiem (musi być suchy) lub trocinami (ostrożnie, istnieje możliwość, że żyją w nich małe szkodniki). 

Nadal istnieją opcje przechowywania na balkonie (koniecznie przeszklonym i niezamarzającym). Ale w tym przypadku należy przykryć cebule czymś, co ochroni je przed kontaktem z promieniami UV. Doświadczeni ogrodnicy zajmują się uprawą cebulek, ale to trochę inna sprawa.

Przechowywanie wykiełkowanych cebulek

Opcje piwnicy, lodówki i balkonu automatycznie odpadają, gdy masz już pod ręką kiełkujące cebulki. Obecność kiełków zmienia nieco sytuację, ponieważ jeśli po prostu weźmiesz i umieścisz taki materiał do sadzenia w zwykłej lodówce, najprawdopodobniej cebulki się wyczerpią i ... Ogólnie rzecz biorąc, nie ma się czego spodziewać.

Jakie są alternatywy? Jak przechowywać cebulki lilii, tulipanów, hiacyntów i innych roślin przed sadzeniem? Można użyć specjalnych koszy. Materiał do sadzenia będzie przechowywany przez całą zimę w bardzo standardowy sposób, a wiosną zacznie rosnąć. Bezpośrednio w tym samym koszu można sadzić cebulki w ziemi już na otwartym terenie. Oferujemy jednak bardziej zaawansowane rozwiązanie.

Przechowywanie w plastikowych butelkach

Aby wdrożyć tę metodę, będziemy potrzebować dużych plastikowych butelek na wodę. Zazwyczaj są one dostępne w rozmiarach 5 lub 6 litrów. Następne w kolejności: 

 1. Musimy odciąć górną część butelek, aby uzyskać coś w rodzaju plastikowych cylindrów. 

 2. Przebij dno w kilku miejscach, aby zrobić otwory do drenażu. Możesz wziąć stu punktowy gwóźdź i przebić butelki młotkiem. Przy okazji, nie rób dużych otworów, w przeciwnym razie małe myszy mogą się przez nie przedostać. Nie potrzebujemy tego...

 3. Wypełnij plastikowe cylindry specjalnym podłożem dla cebulek lub uniwersalną mieszanką gleby (około 3 części pojemnika).

 4. Odetnij kiełki na cebulkach i umieść je w ziemi tak, aby ich spody znajdowały się na dnie. 

 5. Wypełnij pozostałą przestrzeń w butelkach ziemią, pozostawiając odstęp 3-4 palców. 

 6. Zakopujemy butelki z cebulkami na działce tak, aby wystawały tylko plastikowe wierzchołki i aby później można było zobaczyć, gdzie znajdują się rośliny.

 7. Na wierzchu butelek wykonujemy osłonę przed mrozem, używając zwykłej agrowłókniny lub suchej słomy.

Jest to dość prosta sztuczka do przechowywania tulipanów przed sadzeniem lub innych kiełkujących cebulek. Kiedy nadchodzi ciepła pogoda - schronienie jest usuwane. Rośliny rozwijają się bezpośrednio w plastikowych butelkach. Można je łatwo przesadzić w inne miejsce bezpośrednio w butelce, bez najmniejszego stresu dla rośliny. 

Jesienią można już wykopać cebulki do przechowywania w domu i przesadzić je w drugim roku do całkowicie otwartego gruntu. Ale jak pokazuje praktyka, plastikowe butelki nie tylko nie zakłócają rozwoju cebulek, ale naprawdę chronią przed gryzoniami.

Warunki przechowywania różnych roślin cebulowych

Jak przechowywać tulipany, lilie, mieczyki i inne cebulki? Ogólnie rzecz biorąc, dla większości cebulek, jak już powiedzieliśmy, odpowiednie są plus/minus te same warunki. Możemy osobno wyróżnić rośliny popularne w Polsce:

Jak przechowywać cebulki tulipanów po zakupie?

 • Optymalna temperatura przechowywania: +5...+12°C.

 • Wilgotność powietrza: umiarkowana.

 • Okres sadzenia w otwartym terenie: ІІІІ dekada marca - І dekada kwietnia.

Jak przechowywać cebulki lilii przed sadzeniem wiosną?

 • Optymalna temperatura przechowywania: +2...+5°C.

 • Wilgotność powietrza: średnia.

 • Czas sadzenia w otwartym terenie: koniec kwietnia - początek maja. 

Jak przechowywać cebulki mieczyków przed sadzeniem?

 • Optymalna temperatura przechowywania: +5...+10°C.

 • Wilgotność powietrza: średnia.

 • Czas sadzenia w otwartym terenie: cały kwiecień, początek maja.

Teraz, gdy już wiesz, jak przechowywać tulipany przed sadzeniem, lilie i inne cebulki, możemy życzyć Ci tylko jednego: udanych zakupów!

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One