Garden Blog

Jak prawidłowo przygotować grządki na zimę

Jesienią należy poczynić wiele przydatnych przygotowań do zimy i następnego sezonu w ogrodzie warzywnym. Jak przygotować grządki, aby następnego lata rosły nie tylko smaczne, wydajne, ale i zdrowe warzywa. Jesienią można dobrze rozpocząć wiosnę, zwalniając czas, który jest tak cenny na początku sezonu, na inne niezbędne i ważne prace.

Do końca września prawie wszystkie główne uprawy ogrodowe zostały zebrane. Odporna na zimno kapusta, buraki i marchew, pory, seler, pietruszka korzeniowa itp. mogą nadal pozostać na grządkach do pierwszych przymrozków. Jeśli zielone sałaty i rzodkiewki zostały zasiane we wrześniu, nadal dojrzewają w grządkach. Ogólnie rzecz biorąc, zbiory zostały już zebrane i zmagazynowane. Teraz nadszedł czas, aby zacząć przygotowywać grządki, stosować nawozy i poprawiać strukturę gleby. Ale najpierw najważniejsze.

Podstawowe prace jesienne w ogrodzie warzywnym: jak prawidłowo przygotować grządki

Początkującym ogrodnikom warzywnym przypomina się, dlaczego należy przygotować grządki na zimę. Przez cały sezon do tworzenia liści, pędów, owoców - rośliny pobierają składniki odżywcze z gleby. Nadszedł czas, aby zadbać o żyzność gleby, aby przyszłoroczne zbiory również były dobre.

Istnieje opinia, że grządki można przygotować wiosną. Jednak znacznie lepiej jest zrobić to jesienią, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także znacznie poprawisz jakość gleby. Dlatego główne prace związane z przygotowaniem ogrodu warzywnego na zimę należy wykonać jesienią. A wiosną wystarczy tylko poluzować łóżka i rozpocząć sadzenie lub siew.

1. Sprzęt grządek, usuwanie resztek roślinnych

Po zbiorach z grządek należy usunąć opadłe liście, chwasty i resztki roślin z korzeni. Należy starannie wybrać wszystkie resztki roślinne, ponieważ gromadzą one patogeny chorób i mogą zimować szkodniki. Łodygi ziemniaków, pomidorów i papryki należy w miarę możliwości spalić. Rośliny bez oznak choroby są idealne do kompostowania. Przeczytaj o tym, jak prawidłowo przygotować kompost ogrodowy na naszym blogu.

Ostrożnie wybieraj korzenie chwastów, dzięki czemu wiosną nie będziesz musiał odchwaszczać zaraz po stopnieniu śniegu.

2. Nawożenie jesienią

Tradycyjnie jesienią na grządki stosuje się ściółkę (dobrze przefermentowany obornik), kompost, nawozy mineralne.

Ważne: używaj tylko specjalnych mieszanek jesiennych. Nie ma w nich azotu lub jest go bardzo mało. Stosuj nawozy potasowo-fosforowe, takie jak superfosfat podwójny lub zwykły, monofosforan potasu, siarczan potasu itp.

Wygodne jest stosowanie gotowych mieszanek jesiennych, takich jak nawozy jesienne Planta. Ta grupa nawozów powoli rozpuszcza się w ziemi i do wiosny stopniowo wzbogaci glebę w niezbędne elementy odżywcze dla roślin warzywnych. Superfosfat i chlorek potasu stosuje się w ilości około 15-20 g na 1 metr kwadratowy, postępując zgodnie z instrukcjami dla każdego nawozu.

Nawozy organiczne stosuje się w ilości: dojrzały obornik - 3-4 kg na metr kwadratowy grządki, kompost ogrodowy - 5-6 kg, popiół drzewny - 250-300 g.

3. Jak poprawić glebę na grządkach jesienią

Na ciężkich glebach gliniastych i czarnoziemach dodaj do grządek gruboziarnisty piasek, około ½-1 wiadra na metr kwadratowy. W ten sposób gleba na grządkach stanie się lżejsza, krucha, przepuszczalna dla powietrza i wilgoci.

Na piaszczystych, lekkich glebach, które nie zatrzymują wilgoci - dodaj 5-6 kg kompostu ogrodowego, możesz użyć neutralnego torfu. Jeśli gleba jest słabo uprawiana, kruszy się z powodu dużej zawartości piasku - dodaj ½-1 wiadra gliny. Poprawi to zdolność gleby do zatrzymywania wilgoci w strefie korzeniowej.

Gleby kwaśne należy uczynić bardziej neutralnymi. Większość roślin ogrodowych słabo rośnie na glebach o wysokiej kwasowości. W tym celu raz na kilka lat jesienią na grządki wprowadza się wapno, kredę, mączkę dolomitową. W ten sposób można znormalizować poziom pH i sprawić, że gleba będzie odpowiednia do uprawy roślin warzywnych. Preparaty te są stosowane pod kopanie, nie pozostawiają na powierzchni gleby.

4. Kopać czy nie kopać?

Dyskusja o tym, czy zaorać ogród warzywny, toczy się nie tylko między początkującymi ogrodnikami, ale także doświadczonymi rolnikami. Sposób uprawy ziemi jesienią zależy od celów i zadań, od tego, jak uprawiana jest gleba.

Oczywiście, na mocno zarośniętych obszarach, które pozostają głębokimi korzeniami niepotrzebnych lub zachwaszczonych roślin - trzeba będzie wykonać orkę, głęboką uprawę. Istnieją dwa sposoby:

  • Brak wysypywania. Przy takim kopaniu lub orce starają się uratować grudę ziemi. Jest wyrzucany, ale nie przewracany i nie łamany, aby zachować mikroflorę gleby. Dzięki takiemu zabiegowi gleba jest w stanie lepiej pozyskiwać i zatrzymywać wilgoć do wiosny. Wiosną, bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem - grudy są łamane, łóżka są wyrównane.

  • Z wysypywaniem. W tej metodzie gruda ziemi jest odwracana i rozbijana. Ten sposób kopania grządek jesienią pozwala na głębokie osadzenie nawozów. Ponadto obracanie grudy prowadzi do tego, że korzenie chwastów i szkodników zimujących w glebie znajdują się na wierzchu, a podczas mrozów giną.

Jeśli gleba jest dobrze uprawiana i nie ma inwazji szkodników, wystarczy poluzować tylko górną warstwę gleby, aby wprowadzić nawóz. Jeśli konieczne jest kopanie, lepiej jest użyć wideł, aby zminimalizować zmianę struktury gleby.

5. Sideraty poprawiające jakość gleby

Po zebraniu głównych plonów wysiewa się rośliny na nawóz zielony, aby poprawić strukturę gleby. Do siewu jesiennego najlepiej nadają się odporne na zimno, szybko rosnące rośliny, takie jak groch lub gorczyca. Późną jesienią nie trzeba nawet umieszczać ich w ziemi, a wiosną wystarczy lekko spulchnić grządki pod nawozem zielonym. Do wiosny korzenie dobrze spulchnią glebę, a część nadziemna stanie się nawozem organicznym. Grządki staną się luźne, wchłaniające wilgoć i miękkie nawet na ciężkich glebach. Przeczytaj o tym, jak poprawić żyzność gleby za pomocą sideratów w tej publikacji.

6. Jak pielęgnować ogród jesienią

Aby pozbyć się z gleby patogenów i szkodników, zalecamy traktowanie grządek preparatami zawierającymi miedź, zwłaszcza w szklarniach. 

Cechy jesiennego przygotowania grządek pod różne uprawy ogrodowe

Zwróć szczególną uwagę na płodozmian. Prawidłowo będzie, jeśli rośliny z tej samej rodziny powrócą na tę samą grządkę nie wcześniej niż za kilka lat. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zwłaszcza w szklarni, nie należy zaniedbywać jesiennej uprawy z przygotowaniami ogrodowymi.

Grządki pod warzywa korzeniowe: buraki, seler, pasternak itp.

Rośliny te dobrze rosną na grządkach nawożonych kompostem i próchnicą pod poprzednie uprawy - ogórki, cukinię, pomidory, bakłażany itp. Przygotowując grządki jesienią, należy dodać trochę kompostu w ilości do 0,5 wiadra na metr kwadratowy oraz nawóz potasowo-fosforowy. Na przykład superfosfat w ilości do 15-20 g.

Nie dodawaj świeżego lub słabo zgniłego obornika do roślin okopowych.

Grządki pod cukinię, dynie i kabaczki

Rośliny te dadzą obfite plony, jeśli gleba jest bardzo żyzna. Należy dodać więcej próchnicy lub kompostu, do 3-4 kg. Jesienią należy dodać superfosfat do 10-15 g i siarczan potasu do 10-15 g na metr kwadratowy. Dobrze jest sadzić te rośliny po ziemniakach, cebuli itp.

Grządki z ogórkami

Rośliny te są wielkimi żarłokami, potrzebują dużo materii organicznej i nawozów mineralnych. Gleba musi wchłaniać wilgoć, aby zatrzymać wodę, której ogórki potrzebują przez cały czas, i nie tolerują ani podlewania, ani wysychania. Dlatego jesienią grządki są przekopywane z 5-7 kg próchnicy na metr kwadratowy. Na ciężkich glebach dodatkowo dodaje się torf i piasek.

Wysokie grządki - jak zrobić to dobrze jesienią

Grządki wysokie lub kompostowe są tworzone w celu umożliwienia gnicia resztek roślinnych bezpośrednio na grządce. W tym procesie uwalniane jest ciepło, dlatego wiosną na takich grządkach często sadzi się rośliny ciepłolubne, które podczas wczesnego sadzenia przykrywa się agrowłókniną.

Aby założyć wysokó grządkę w ogrodzie jesienią, należy najpierw wykonać skrzynię z desek o szerokości około 100 cm i długości około 2 m. Na gęstych glebach ułóż warstwę drenażową u podstawy. Na lekkiej glinie piaszczystej można się bez niej obejść. Następnie ułóż warstwę przyciętych gałęzi, chrustu, warstwę opadłych liści, wierzchołków, resztek roślinnych na wierzchu i polej je humusem, kompostem, popiołem drzewnym. Jesienią dobrze podlej ciepłe podłoże. Przykryj folią lub agrowłókniną i dobrze zaizoluj opadłymi liśćmi, lub warstwą torfu, aby utrzymać ciepło. Takie grządki są bardzo dobre dla ogórków, ponieważ wiosną nagrzewają się szybciej niż główna gleba. Przed sadzeniem należy wylać warstwę żyznej gleby na ciepłe podłoże.

Co sadzić w ogrodzie jesienią?

Aby zaoszczędzić czas na wiosnę i uzyskać wczesne zbiory, można siać zieleninę zimą. W tym celu należy wcześniej przygotować grządki, wykonać bruzdy i poczekać, aż temperatura nie wzrośnie powyżej +3-5°C, a na powierzchni gleby nie będzie przymrozków. W tym czasie wysiewa się nasiona szpinaku, sałaty, rukoli, rzodkiewki, szczawiu, pietruszki, marchwi, buraków itp. Bruzdy przykrywa się wcześniej przygotowaną glebą, którą przechowuje się w ciepłym miejscu, aby nie zamarzła. Nasadzenia są izolowane agrowłókniną lub opadłymi liśćmi.

Jesienią na grządkach sadzi się cebulę dymkę i zimowe odmiany czosnku. Przeczytaj więcej o tym, jak prawidłowo przygotować grządki i sadzić cebulę dymkę na naszym blogu. Więcej informacji na temat wyboru odmian i sadzenia czosnku jesienią można znaleźć w tej publikacji.

Jesienią można zrobić wiele pożytecznych rzeczy w ogrodzie, przygotować grządki, siać sałatki, sadzić cebulę i czosnek. A wiosną można cieszyć się wczesnymi świeżymi ziołami i wykonywać inne prace ogrodnicze.

Kupić Nawozy Jesienne
  • Dla wszystkich klientów - gwarancja jakości.
  • Opłaca się kupować u nas nawozy jesienne.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023