Garden Blog

Jadalna jagoda kamczacka: co to za jagoda, korzyści, zastosowania

Jagoda kamczacka to wiciokrzew ogrodowy, wyjątkowa roślina owocowa. Jagody wiciokrzewu są zarówno pyszne, jak i bardzo zdrowe. U wczesnych odmian dojrzewanie owoców następuje wiosną, do końca maja, kiedy szczególnie potrzebujemy świeżych jagód i witamin.

Wiciokrzew to wspaniała roślina owocowa, bezpretensjonalna, odporna na zimę, o pięknych liściach i pysznych jagodach. Początkujący ogrodnicy często pytają: Czy wiciokrzew to drzewo czy krzew?. W naturze istnieje około dwustu gatunków, które są wykorzystywane zarówno jako rośliny ozdobne, jak i owocowe. Ozdobna forma pnąca Caprifolium (łac. Lonicera caprifolium) i Fragrant (łac. Lonicera xylosteum) to duże ozdobne rośliny pnące, piękne pnącza. Wiciokrzew jadalny lub Brujmel (łac. Lonicera edulis) to piękny półtorametrowy krzew, który daje nam najwcześniejsze jagody w ogrodzie. Owoce są smaczne i bardzo zdrowe. U wczesnych odmian dojrzewanie owoców następuje wiosną, do końca maja, kiedy szczególnie potrzebujemy świeżych jagód i witamin. Uważa się, że roślina zawdzięcza swoją nazwę właściwościom leczniczym. Życie i młodość oznaczają witalną młodość. Prawdziwa etymologia (pochodzenie) tego słowa jest nadal przedmiotem dyskusji wśród językoznawców.

Jadalny wiciokrzew, cechy, charakterystyka, najlepsze odmiany

Jadalny wiciokrzew to bujny krzew o wysokości do dwóch metrów, o błyszczących, zdrowych i pięknych liściach.

  • Wiciokrzew pomorski jest rośliną niezwykle odporną na niskie temperatury; może wytrzymać temperatury zimowe do -45°C bez uszkodzeń. Kwiaty i zalążnia wytrzymują mrozy do -10°C. Roślina jest całkowicie niewymagająca w stosunku do gleby i warunków uprawy.

  • Jagody mają kolor podobny do borówek, ciemnoniebieski z lekkim nalotem woskowym, wydłużony kształt od 1,5 cm do 3 cm, zrównoważony słodko-kwaśny smak. Sadzonki wiciokrzewu owocują szybko. Pierwsze jagody można skosztować rok po posadzeniu sadzonek. Obfite owocowanie nastąpi w ciągu dwóch do trzech lat. Smak i konsystencja jagód przypominają borówki.

  • Wybierając sadzonki wiciokrzewu, lepiej wybrać rośliny z zamkniętym systemem korzeniowym. Takie sadzonki szybciej zakorzeniają się w ogrodzie, z większą gwarancją, nie tracą naturalnego tempa wzrostu i zaczynają produkować plony wcześniej niż rośliny z gołym korzeniem. Samodzielne rozmnażanie roślin jest dość trudne. Znacznie skuteczniej jest powierzyć to zadanie specjalistom szkółkarskim i posadzić w ogrodzie sadzonki wyhodowane przez profesjonalistów.

  • Zapylanie wiciokrzewu w celu poprawy owocowania jest ważną cechą uprawy. Uwaga: sadzonki powinny być sadzone co najmniej dwiema różnymi odmianami w tym samym czasie. Jedna odmiana nie może służyć sama dla siebie jako zapylacz. Najlepszym zapylaczem dla niej jest inna odmiana. Dlatego należy sadzić sadzonki wiciokrzewu co najmniej dwóch różnych odmian, a najlepiej kilku.

Przypominamy, aby natychmiast wybrać sadzonki co najmniej 2 odmian do wzajemnego zapylania. Najlepiej sadzić sadzonki w grupie 3-4 roślin różnych odmian. W naszej kolekcji sadzonek wiciokrzewu wybraliśmy dla Ciebie najlepsze odmiany.

Przydatne właściwości jagód i liści

Jadalna jagoda kamczacka ma nie tylko piękne krzewy, ale także bardzo smaczne i zdrowe jagody. Korzystne właściwości tej jagody są powszechnie znane. Zawierają one cukry proste, szeroką gamę witamin i kwasów organicznych. Są spożywane świeże, pieczone w ciastach, dżemach i kompotach, a także mogą być mrożone i suszone na zimę.

Jagody są przydatne w zapobieganiu i leczeniu chorób naczyniowych i serca, poprawiają wzrok, pomagają obniżyć ciśnienie krwi i mają działanie ściągające. Herbata z liści uważana jest w medycynie ludowej za środek tonizujący i przeciwzapalny. Chociaż niektórzy zielarze nie zalecają jej kobietom w ciąży, ponieważ taka herbata może mieć silne działanie przeczyszczające i moczopędne. Zwykłe spożycie wiciokrzewu jako jagód i owoców ogrodowych przyniesie korzyści wszystkim, zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Nawet diabetycy mogą się nimi cieszyć ze względu na brak w nich sacharozy. Ważne: pozbawieni skrupułów sprzedawcy często wyolbrzymiają właściwości lecznicze rośliny. Ale jako lek, używaj go mądrze, a co najważniejsze, nie korzystaj z niezweryfikowanych źródeł informacji.

Róże kanadyjskie - cechy sadzenia i pielęgnacji

Sadzonki jagody kamczackiej są wszechstronne w projektowaniu ogrodów. Sadzonki można bezpiecznie łączyć z dowolnymi roślinami o podobnych warunkach wzrostu. Przez cały sezon krzew jest ozdobiony błyszczącymi małymi liśćmi. Jesienią zielone liście nabierają czerwono-brązowego lub miedziano-żółtego koloru. Nie ma potrzeby wydzielania osobnego obszaru lub miejsca dla sadzonek wiciokrzewu w ogrodzie jagodowym.

Wraz ze standardowymi porzeczkami i standardowym agrestem, wiciokrzew będzie wyglądał świetnie nawet w mixborderze. W ogrodzie można swobodnie łączyć wiciokrzew z innymi krzewami ozdobnym. Sadzonki wiciokrzewu są dość mało wymagające dla gleby. Wystarczy wybrać dla nich przytulne miejsce, słoneczne, bezwietrzne i bez stojącej wody. Należy unikać silnego zacienienia roślin.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023