Garden Blog

Iglaki w doniczkach: żywy świerk na Nowy Rok i nowa roślina w ogrodzie

Świerki doniczkowe jako noworoczny wystrój wnętrz i inne drzewa iglaste w pojemnikach - z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Zakup żywej rośliny, a następnie zasadzenie jej w ogrodzie to świetny trend!

Świerk w doniczce stał się nie tylko tradycyjną dekoracją noworoczną, ale także wspaniałym prezentem świątecznym. Rośliny te mają wiele zalet w porównaniu z ciętymi choinkami:

 • Małe iglaki świetnie wyglądają w świątecznych kompozycjach stołowych.

 • Igły pozostają bujne i zielone przez kilka tygodni.

 • Prawdziwy aromat żywych igieł - daje poczucie świąteczności i użytecznych fitoncydów.

 • Pod pewnymi warunkami - można utrzymać świerk przy życiu i posadzić go w ogrodzie.

Drzewa iglaste w pojemnikach są specjalnie uprawiane w celu sprzedaży żywych choinek na święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Są to rośliny gruntowe, które są specjalnie uprawiane w doniczkach, aby można je było wykorzystać jako świąteczny wystrój wnętrz.  Sadzenie sadzonek drzew iglastych zimą nie jest łatwe. Aby taka urocza choinka dobrze się czuła i zakorzeniła w ogrodzie, należy odpowiednio o nią dbać, gdy stoi w ciepłym pomieszczeniu. W końcu takie drzewa iglaste to nie tylko dekoracje świąteczne czy kwiaty pokojowe - to rośliny zewnętrzne, które zimą bezpiecznie rosną na zewnątrz.

Aby udekorować swój dom żywą choinką i sprawić, by rosła w ogrodzie, musisz znać kilka ważnych zasad. Pomoże to prawidłowo ocenić dostępne opcje, wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj drzew iglastych. I wystarczy zrozumieć, że choinki w pojemniku to nie tyle materiał do sadzenia, co element dekoracji noworocznych wnętrz. Ale Nowy Rok i Boże Narodzenie - często dają nam cuda. Dlatego zrozummy, jak zachować świąteczne tradycje i utrzymać choinkę przy życiu.

Najlepsze rodzaje doniczkowych drzew iglastych do roli choinki

Na początek należy wybrać odpowiedni iglak doniczkowy. Powinien on być w stanie wytrzymać tymczasową przeprowadzkę z warunków normalnego zimowania w niskich temperaturach do ciepłego pomieszczenia. Jego igły powinny być zachowane w jak największym stopniu w suchym powietrzu ogrzewanego pomieszczenia.  A także, czego tylko rośliny nie oferują sprzedawcom detalicznym w sprzedaży przed Nowym Rokiem. Ponadto, dość odporne na mróz drzewa iglaste, często oferują ciepłolubne rośliny domowe, które wyglądają bardzo podobnie do choinek. Dlatego należy być ostrożnym.

 1. Świerk kanadyjski Konica - maksymalizowany jako roślina pojemnikowa do świątecznej dekoracji domu. W większości przypadków w Wigilię oferuje się mały świerk Konica w pojemniku. Wygląda uroczo, mały, puszysty, z gęstymi, pachnącymi igłami. Dorosłe drzewo świerka Konica ma dość umiarkowane rozmiary, dorasta do 3 m, zwykle niższe. Korona jest stożkowata, bardzo gęsta, zadbana. Rodzina i przyjaciele będą mogli ubierać to drzewo w ogrodzie przez wiele lat. Jest mrozoodporny i bezpretensjonalny, może rosnąć nawet w półcieniu i jest dość łatwy w pielęgnacji. Przypomnijmy, że inne gatunki świerków i sosen w ogrodzie mogą szybko urosnąć do 10-15 metrów lub więcej. Unikaj takich niespodzianek. Zadawaj pytania sprzedawcom. Konica jest najbardziej odporna ze wszystkich opcji i lepiej znosi tymczasowe warunki domowe niż inne iglaki doniczkowe.

 2. Cyprysik Lawsona w pojemniku może również stać się choinką bożonarodzeniową. Cyprys ma jasnozielone lub niebieskawe, gęste, płaskie igły. Sprawdzą się także odmiany o piramidalnej koronie. Dojrzałe cyprysy o stożkowej koronie o wysokości 1,5-3 m, bezpretensjonalne, dobrze rosną w półcieniu.

 3. Jałowiec w doniczce z wydłużoną koroną jest również często używany w projektowaniu wnętrz noworocznych. Większość jałowców w wieku dorosłym rzadko przekracza 2,5 m, więc z łatwością znajdą swoje miejsce w ogrodzie.

 4. Tuja często pełni również rolę żywej choinki. Wybieraj spośród odmian o piramidalnej koronie. Wybierz odmiany, biorąc pod uwagę wysokość korony dorosłego drzewa. Istnieją tuje, które osiągają 10 metrów lub więcej, a także odmiany kompaktowe.

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu - i utrzymać ją przy życiu?

Zdajesz już sobie sprawę, że utrzymanie przy życiu choinki w doniczce w mieszkaniu nie jest prostym zadaniem, ale jest całkiem realne.

 • Okres, w którym choinka w doniczce może być stosunkowo bezpieczna w upale - nie więcej niż 2 tygodnie dla świerku Konica, a według ekspertów jest on najbardziej odporny. Wszyscy, którzy twierdzą, że wytrzyma trzy - delikatnie mówiąc są w błędzie.

 • Roślina nadal wegetuje - oznacza to, że igły nadal odparowują wilgoć. A w pomieszczeniach korona będzie bardzo wysychać. System korzeniowy jest w stanie półsnu zimowego. I nie będzie w stanie dostarczyć wystarczająco szybko wody do korony, aby igły otrzymały wystarczającą ilość wilgoci i nie wyschły.  A naszym zadaniem jest upewnienie się, że roślina jest prawie obudzona i można ją przywrócić do uśpienia w naturalnych warunkach.

 • Suche i ciepłe pomieszczenie po zimowych warunkach - dla świerka w pojemniku to spory stres. Od ciepła roślina zaczyna się powoli budzić, może nawet zacząć rosnąć. A to jest wysoce niepożądane. Dlatego w upale jodła w doniczce powinna być jak najmniej czasu, jeśli chcesz ją później posadzić w ogrodzie.

 • Stopniowa adaptacja - pomaga roślinie przystosować się do nagłego ocieplenia i przesuszenia powietrza. Przygotowanie roślin do ciepła rozpoczynamy już w przechowalni przed sprzedażą, gdzie temperatura jest nieco powyżej zera. Po otrzymaniu świerka w doniczce należy najpierw umieścić go na kilka dni w przeszklonej loggii lub werandzie. Następnie - na zimnym parapecie. I dopiero potem przenieś go do pokoju. Po świętach - stopniowo obniżaj temperaturę dla rośliny.

 • Wilgotność w domu zimą, gdy grzejniki pracują, zwykle nie przekracza 40 procent. Dlatego należy umieścić roślinę z dala od urządzeń grzewczych. I spryskaj igły opryskiwaczem co najmniej 2 razy dziennie. Umieść w pobliżu pojemnik z wodą. Najlepiej włączyć nawilżacz powietrza.

 • Podlewaj ziemię w doniczce, gdy wyschnie. Nie używaj nawozów ani stymulantów. Nie podlewać nadmiernie, podlewać przez tackę ociekową.

 • Dekoracje, które zapobiegają parowaniu - zaszkodzą roślinie, takie jak sztuczny śnieg, brokat itp. Wszystko to zakłóca proces oddychania. Nie przykrywaj też ziemi dekoracjami. Najlepiej po prostu owinąć doniczkę ozdobną szmatką lub papierem. A sama korona pozostaje w swojej naturalnej formie.

 • Sadzenie świerka w doniczce na stałe odbywa się wiosną. Po świętach najlepiej ustawić świerk na nieogrzewanej werandzie lub loggii. Jeśli ziemia nie jest zamarznięta - doniczkę należy wkopać w ogrodzie, w zacienionym miejscu lub przykryć koronę agrowłókniną, aby chronić igły przed słońcem. Wiosną sadzimy roślinę z ziemią z doniczki, nigdy nie usuwamy ziemi z korzeni. Większość drzew iglastych rośnie w glebie lekko kwaśnej lub kwaśnej. Konieczne może być zakupienie specjalnego podłoża do sadzenia roślin iglastych w centrum ogrodniczym.

Jak wybrać odpowiednie iglaki doniczkowe?

Sprzedawcy bez skrupułów przed Nowym Rokiem wrzucają do sprzedaży choinki doniczkowe, które na pewno nie dożyją do wiosny. Pospiesznie wykopują rośliny z ziemi i umieszczają je w doniczkach, pośpiesznie przysypując je ziemią. A czasami robią to z już całkiem dojrzałymi i wysokimi roślinami, umieszczając je w pojemniku, który jest dla nich oczywiście za mały. Ich korzenie są poważnie uszkodzone. To tak, jakby ściąć choinkę. A takie rośliny nie tylko nie przetrwają do wiosny, ale także do końca świąt. Ich igły stracą swój wygląd, staną się suche i matowe. Ważne: żywe igły - jasne, elastyczne, pachnące. Jeśli zauważysz młody wzrost na drzewie iglastym, roślina ta nie obudziła się na czas i jest mało prawdopodobne, aby pozostała zdrowa do wiosny. Dlatego lepiej jest wcześniej wybrać dobrego dostawcę, który przywiezie młode małe jodły bezpośrednio ze szkółki i w doniczkach, w których rosły. Przypomnijmy, że to właśnie młode iglaki mają znacznie większe szanse na zakorzenienie się w ogrodzie.

W Sylwestra jodła w doniczce wygląda w domu uroczo. A nawet kilka dni aromatu prawdziwych żywych igieł stworzy świąteczny nastrój i sprawi, że ferie zimowe będą niezapomniane dla całej rodziny!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023