Garden Blog

Hibiskus ogrodowy - luksusowe kwitnienie w ogrodzie: jak wybrać gatunki i odmiany sadzonek, sadzenie i pielęgnacja

Kwitnący hibiskus - wygląda luksusowo. Jednak mrozoodporny hibiskus ogrodowy do sadzenia na zewnątrz stał się dostępny dla naszych ogrodników stosunkowo niedawno. Większość z nich planuje dodać sadzonki hibiskusa do swoich kompozycji ogrodowych. Nasza kolekcja sadzonek hibiskusa jest najbardziej kompletna i prezentuje najlepsze odmiany ogrodowe. Czym jest ten wytrzymały hibiskus i czym różni się od zwykłego hibiskusa uprawianego w pomieszczeniach?

Wieloletni mrozoodporny hibiskus ogrodowy jest dość dużym i bujnym krzewem, z dobrze przyciętymi pędami lub może rosnąć jako małe drzewo, tj. w formie pnia. Zależy to od odmiany i sposobu kształtowania korony poprzez przycinanie. Wysokość i szerokość dorosłego, dobrze rozwiniętego krzewu wynosi około 300 cm, w regionach południowych - do 500 cm. Kwiaty hibiskusa ogrodowego są podobne do chińskiej róży w pomieszczeniach. I bardzo przypominają ulubione malwy. Bardzo duże, w rozpuszczeniu do 12-13 cm. Istnieją odmiany pełne i proste, o różnych kolorach - białe, różowe, z wyraźnym kontrastującym środkiem

.Liście hibiskusa ulicznego są również bardzo dekoracyjne - błyszczące, gęste, skórzaste, gęsto pokrywające gałęzie krzewów od dołu do góry. Można również znaleźć unikalne różnorodne odmiany o dwukolorowych liściach i super nabrzmiałych fioletowych kwiatach. Ale główną zaletą hibiskusa ogrodowego jest to, że sadzonki zaczynają kwitnąć w roku sadzenia, w zależności od ich wieku. Kwiaty hibiskusa są również bardzo trwałe. Pąki pojawiają się, gdy lato dopiero się nagrzewa i trwają do jesieni, aż do pierwszych przymrozków.

Hibiskus ogrodowy - gatunki i odmiany zewnętrzne

Zacznijmy od najważniejszego, aby kupić sadzonki hibiskusa nie do uprawy pokojowej, ale właśnie do uprawy w ogrodzie - uważaj, gatunków hibiskusa - ponad sto. Ale tylko niektóre są odporne na mróz. To właśnie tych drzewiastych hibiskusów, które mogą niezawodnie zimować w naszym klimacie, potrzebujemy. Grupy hibiskusów na otwarty teren:

  • Hibiskus syryjski w kształcie drzewa. Jest to jedna z najpopularniejszych form drzewiastych do ogrodu. Kwiaty Hibiscus syriacus są bardzo duże, mogą być zarówno pełne (nawet ze skąpymi krawędziami płatków), jak i wdzięczne proste w różnych odmianach. Hibiscus syriacus ma szeroką paletę kolorów, są delikatne pastelowe, różowe, białe i bogate fioletowe i bordowe. Liście są duże do 10 cm, jasnozielone, półbłyszczące. Pędy są gęsto ulistnione, rozgałęzione. Krzewy średniej wielkości, w ogrodzie do 120-200 cm, szczegóły w opisach odmian. Średnica korony wynosi do 150 cm. Takie sadzonki można sadzić w każdym ogrodzie, krzewy są dość zwarte. Kształt i wysokość krzewów można łatwo regulować poprzez przycinanie. Tempo wzrostu jest dość wysokie i wynosi 20-30 cm na sezon. Nowoczesna moda ogrodowa dla hibiskusa syryjskiego sugeruje formowanie tego gatunku jako zwartego drzewa. Ważne: wspaniałe odmiany pełne nie przenoszą właściwości poprzez rozmnażanie nasion, dlatego sadzonki należy zamawiać wyłącznie w sprawdzonych profesjonalnych szkółkach i na rynkach internetowych.

  • Hibiskus hybrydowy to stosunkowo nowy, gatunek. Z reguły rośliny te mają pędy zielne. Obumierają one na zimę, podobnie jak w przypadku zwykłych bylin zielnych. Zagęszczone kłącze bezpiecznie zimuje z tymczasowym lekkim schronieniem i odrasta na wiosnę.

Dla ogrodników-amatorów zrozumienie współczesnych gatunków i odmian hibiskusa jest trudne. Należy czytać opisy, zadawać pytania ekspertom, wyjaśniać cechy sadzonek.

Hibiskus ogrodowy - zalecenia dotyczące agrotechniki

Hibiskus budzi się wiosną niezbyt wcześnie, co pozwala przedłużyć wiosenny sezon sadzenia sadzonek. Siła wzrostu sadzonek jest dość wysoka, krzewy dobrze rosną. Dlatego sadzimy je od razu w stałym miejscu, a na tymczasowym trzymamy nie dłużej niż jeden sezon. W letnim asortymencie do sadzenia między sezonami należy zwrócić uwagę na rośliny w pojemnikach. Większość odmian można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasach lub patio w dużych doniczkach. Ważne: pojemniki muszą pozostać na miejscu przez cały sezon, hibiskus nie lubi być przestawiany podczas tworzenia pąków i kwitnienia, nawet jeśli jest obracany w tym samym miejscu. Może zrzucić liście i pąki.

Gleby. Wszystkie rodzaje hibiskusa uprawianego na zewnątrz zaleca się uprawiać na lekkich, dobrze nawożonych glebach, ale bez świeżej materii organicznej. Dobry drenaż i całkowite wykluczenie stojącej wody zapewnią dobry wzrost sadzonek.

Miejsce do sadzenia należy wybrać, które jest bezwietrzne, przytulne, tak ciepłe i słoneczne, jak to tylko możliwe. W takich warunkach sadzonki zakwitną wcześnie i będą tworzyć coraz więcej pąków aż do jesieni. Z powodu przeciągów i wiatrów roślina często zrzuca pąki, a liście mogą również żółknąć.

Przygotowanie sadzonek do sadzenia jest tradycyjne. Sadzonki należy uwolnić z opakowania, korzenie z folii i podłoża. W razie potrzeby należy odciąć uszkodzone części korzeni i pędów. Następnie należy zanurzyć system korzeniowy sadzonek w roztworze stymulatora z dodatkiem środka ukorzeniającego. I pozostawić na kilka godzin do 1 dnia.  

Sadzenie sadzonek. Przygotowując dół do sadzenia na wiosnę, lepiej jest przynieść dobry kompost, próchnicę i nawozy mineralne - od jesieni. Jesienią pożądane jest sadzenie sadzonek co najmniej 1,5 miesiąca przed nadejściem chłodów. Aby prawidłowo posadzić hibiskus ogrodowy - należy obserwować pogłębianie się szyjki korzeniowej. Powinna ona pozostać na poziomie gruntu. Nadmierne pogłębienie szyjki korzeniowej może prowadzić do żółknięcia i wysychania liści.

Nawozy dla hibiskusa ulicznego są odpowiednie na wiosnę i lato - uniwersalny, na jesień - z minimalną ilością azotu. Nawożenie hibiskusa można przeprowadzić i preparatami AQUA, są one wprowadzane wraz z podlewaniem. Jeśli dobrze przygotowałeś miejsce do sadzenia, pierwsze karmienie można przeprowadzić dopiero od następnego sezonu.

Pielęgnacja hibiskusa jest prosta nawet dla początkujących. Nawet przycinanie kształtujące, podczas którego pędy są lekko skracane, przeprowadza się raz na 2-3 lata. Krzew niezależnie tworzy piękną koronę. Czasami trzeba pomóc hibiskusowi pozbyć się mszyc na młodym wzroście, od chorób liści - stosować środki owadobójcze i grzybobójcze zgodnie z instrukcją. Podlewaj hibiskus, gdy gleba wysycha, nie dopuszczaj do stagnacji wody i wysychania.

Hibiskus zimuje w otwartym terenie bez przykrycia korony, gdy staje się dorosłym krzewem. Przykryj gałęzie sadzonek i młodych roślin kilkoma warstwami agrowłókniny. Ściółkuj krąg krzewu grubą warstwą kompostu, liści, resztek roślinnych od 15 cm.

Hibiskus ogrodowy w projektowaniu ogrodów

Obficie kwitnący, pokryty pąkami od czerwca do października, hibiskus jest bardzo ceniony w projektowaniu krajobrazu. Nawet bez kwiatów krzew wygląda pięknie, pędy pokryte są od dołu do góry błyszczącymi, mocno wciętymi liśćmi, jakby liśćmi klonu. Hibiskus będzie dobrym dodatkiem do mixborderów. Grupa sadzonek stanie się akcentem na tle trawników. Żywopłot z hibiskusa wygląda po prostu luksusowo. Niskie róże, hosty, geichery itp. dobrze wyglądają na pierwszym planie.

Hibiskus to bardzo dekoracyjny kwitnący krzew, który zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników w Polsce. Oczywiście istnieją pewne osobliwości i subtelności w uprawie hibiskusa, ale bujne i piękne kwiaty są zdecydowanie warte wysiłku.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023