Garden Blog

Główne prace ogrodowe w maju: zakończenie sezonu siewnego

Maj to jeden z najbardziej pracowitych okresów w życiu ogrodników, ostatni etap wiosennego maratonu. W tej chwili można już zaobserwować pierwsze efekty zainwestowanych prac, a ogólny obraz stanowiska nabiera stosunkowo pełnego wyglądu. Również ostatnia dekada miesiąca daje szansę na poprawienie zaniedbań dotyczących sadzenia lub siewu nasion, w przeciwnym razie dalsze opóźnienia negatywnie wpłyną na ich rozwój. Jakość czynności wykonywanych w ogrodzie w tym czasie w dużej mierze decyduje o zdrowiu i wyglądzie wszystkich jego mieszkańców, od trawy trawnikowej po drzewa owocowe. Możesz zaplanować główne prace ogrodowe w maju, na przykład sianie ogrodu, w oparciu zarówno o ramy czasowe, jak i teren.

Uprawa kwiatów jednorocznych i wieloletnich

Uprawa roślin wieloletnich i jednorocznych wymaga prac w maju. Te rośliny jako pierwsze otworzyły nowy sezon. Gdy tylko pojawiły się rozmrożone łaty, pierwiosnki natychmiast skierowały przygotowane od jesieni pąki w stronę słońca. Cóż, w maju praca ogrodnika wygląda następująco:

 • podział i sadzenie kłączy roślin wieloletnich (irysy, hosty, kanny, liliowce, maki, miodunki itd.);
 • w pierwszej i drugiej dziesiątce dnia miesiąca (w zależności od powierzchni) wysiew do gruntu roślin jednorocznych: cynie, astry, ageratum, tytoń pachnący, niecierpki, lewkonie itd.;
 • sadzenie sadzonek petunii, surfinii, pelargonii, a także kalii, begonii i innych roślin zimujących w pomieszczeniach (po ustąpieniu zagrożenia niskimi temperaturami);
 • sadzenie cebul mieczyków, bulw dalii, jaskrów, zawilców, cebulek lilii a innych roślin kwitnących;
 • kopanie, sortowanie i suszenie pierwiosnków (krokusy, przebiśniegi, hiacynty itd.).

Szczególną uwagę należy zwrócić na zwalczanie chwastów. Żeby to zrobić, pielenie i spulchnianie gleby, a także jej ściółkowanie. Przeprowadzane jest mulczowanie, a podlewanie jest regulowane w zależności od pogody.

Pielęgnacja krzewów owocowych i jagodowych

Zbiory, które planujesz uzyskać w nadchodzącym sezonie, w dużej mierze zależą od cech odmian krzewów owocowych i jagodowych. Jeśli jesteś jednym z klientów naszej firmy, osiągniesz doskonałe wyniki przy minimalnym wysiłku – dostarczamy tylko najlepsze sadzonki selekcji krajowej i zagranicznej, otóż będziesz miał najlepsze krzewy owocowe. Praca na tej stronie ogrodu może wyglądać następująco:

 • sprawdzenie i przeprowadzenie końcowego etapu przycinania;
 • zabiegi zapobiegające szkodom powodowanym przez choroby i szkodniki;
 • sadzenie nowych roślin we wcześniej przygotowanych dołkach;
 • ściółkowanie istniejących nasadzeń, podlewanie i nawożenie pogłówne;
 • tworzenie podpór pod pnące odmiany jeżyn, wiciokrzewów i innych krzewów, maliny i porzeczki (ale niektóre współczesne odmiany radzą sobie bez tego).

Jeśli nie miałeś czasu na zdobycie dobrego materiału do sadzenia, nadal będziesz miał szansę wszystko naprawić. Zamówienie złożone w sklepie internetowym Garden Number One zostanie przetworzone i wysłane tak szybko, jak to możliwe.

Pielęgnacja sadu

Maj to czas kwitnących ogrodów i słowiczych treli. Ciesząc się ulotnym pięknem, warto pamiętać o znaczeniu tego okresu. Po to, by uzyskać dobre zbiory, przeprowadza się ostateczne przycinanie drzew, ich bielenie i kopanie. Pierwszy zabieg specjalnymi preparatami chroniącymi przed szkodnikami i chorobami przeprowadza się w fazie uśpienia pąków (być może jest to koniec lub nawet połowa kwietnia – w zależności od strefy klimatycznej), a następnie w fazie pączków róży. Wprowadzenie nawozów azotowych przyczyni się do lepszego tworzenia zielonej masy. Zamieszki kwitnienia stopniowo ustępują i zastępują je nowe obowiązki związane z opieką nad rosnącym jajnikiem.

Pielęgnacja warzyw

Wyrażenie, że wiosenny dzień karmi rok, jest najbardziej aktualny w maju. Aby napełnić pojemniki jesienią, musisz wykonać następujące czynności:

 • siać marchew późnych odmian, cebulę, buraki, zioła;
 • posadzić ziemniaki przeznaczone do przechowywania, a także zestawy cebulowe;
 • na początku miesiąca sadzonki ogórków można już wyjąć pod folię, aby uzyskać wczesne zbiory, a te warzywa w ogrodzie należy wysiać w ziemi po nadejściu stabilnej ciepłej pogody;
 • sadzonki pomidorów, papryki i bakłażana sadzi się również po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Jednocześnie trzeba zadbać o ochronę psiankowatych przed wygłodniałymi zimą stonkami ziemniaczanymi – potrafią zniszczyć delikatne rośliny w ciągu kilku godzin.

Wieloletnie rośliny też wymagają pielęgnacji, zarówno, jak i jednoroczne rośliny. To dotyczy truskawek i poziomek. W maju usuwa się pojawiające się rozłogi i przeprowadza się pogłówny opatrunek. Problemem ogrodników w tym czasie są chwasty, które mają tendencję do zagłuszania delikatnych pędów uprawianych roślin. Szczególną uwagę należy zwrócić na walkę z nimi. Konieczne jest również uporządkowanie trawników, przygotowanie kompostowników, naprawa ścieżek, ogrodzeń, altan i wszystkiego, co wymaga uwagi i rąk troskliwego właściciela. Oprócz tego często odbywa się sadzenie warzyw.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023