Garden Blog

Cudowny koleus! Sadzenie i pielęgnacja w otwartym terenie i w doniczce

Koleusy nie pozostają w pamięci ludzi tylko z dwóch powodów. Po pierwsze – nigdy ich nie widziałeś ani nie uprawiałeś. Drugi - po prostu nie miałeś czasu lub nie byłeś w stanie wziąć pod uwagę całego ich piękna.

Niedocenianie koleusów jest powszechne nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Wielu ogrodników uważa te kwiaty za mało spektakularne i wyraziste, więc ich nie uprawiają. I na próżno... Przecież jaki piękny jest coleus!

Sadzenie w ogrodzie lub w domu jest w 100% warte wysiłku i czasu. Można ufać, ale lepiej sprawdzić w praktyce. Tak więc uprawiamy koleus: sadząc w ziemi na ulicy i w domu. Spróbujemy pokrótce omówić główne punkty.

Sadzenie sadzonek koleus w domu

Jedną z zalet tego ozdobnego kwiatu można uznać za bezpretensjonalność w uprawie. Wytrzymałość rośliny jest doskonała, szczególnie jeśli kupujesz wysokiej jakości nasiona. Na szczęście teraz znalezienie kwiatu koleus w Internecie nie stanowi problemu: zdjęcie, sadzenie i pielęgnacja - rozmawiamy o wszystkim!

Wśród ogrodników dużą popularnością cieszą się tzw. mieszanki. W szczególności odmiany z Holandii i Anglii. Kupując materiał do sadzenia od sprawdzonego sprzedawcy, możesz liczyć na doskonałe podobieństwo, sięgające 100%.

Do uprawy wskazane jest zabranie pudełka z niskimi bokami (wystarczy 7-10 cm). Po co sadzić koleus? Do sadzenia nadaje się normalna, żyzna gleba z ogrodu lub warzywnika. Powtórzmy, że bezpretensjonalność to drugie ja pokrzywy. Ale w twoim interesie leży, aby gleba była lekka, luźna i pożywna.

Ostrożnie rozprowadzamy nasiona na powierzchni warstwy gleby. Staramy się układać równomiernie. Unikaj nadmiernych zakupów. Aby doprowadzić glebę do wymaganego poziomu wilgotności, spryskaj zimną wodą z opryskiwacza. Musimy stworzyć mini-szklarnię, przykrywając nasze pudełko folią lub szkłem.

Och, cudo! Po 7-10 dniach powstaje koleus. Czas lądowania jest odpowiednio obliczany. Po pojawieniu się kiełków możesz otworzyć pudełka i umieścić je bliżej światła. Jednak nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni! Zalecamy ustawienie skrzynki na oknach wychodzących na wschód lub zachód. Temperatura jest normalna, temperatura pokojowa lub trochę niższa - to jeszcze lepiej.

Sadzenie koleusa na otwartym terenie

Od tego momentu moglibyśmy zacząć artykuł, ponieważ koleus to kwiat, który można sadzić w otwartym terenie bezpośrednio z nasion. Jednak jest jeden punkt! Roślina bardzo ciepłolubna, dlatego o wiele bardziej opłaca się sadzić coleus w domu. Sadzenie sadzonek przyczyni się do wcześniejszego szczytu dekoracyjności.

Czas sadzenia sadzonek zależy od warunków klimatycznych panujących w regionie. Weź pod uwagę, że po około 22-28 dniach od wysiewu nasion otrzymasz pełnoprawną sadzonkę, która ma już 1-2 liście. Ale to nie wystarczy! Musisz poczekać kolejny tydzień lub dwa, po wcześniejszym zanurzeniu roślin w osobnych doniczkach, aby utworzyć silny system korzeniowy. W szóstym tygodniu należy wykonać uszczypnięcie, aby w przyszłości uzyskać dobre krzaczaste pędy.

Nie ma znaczenia, czy uprawiasz zwyczajny kwiat, czy modny koleus – sadzenie w otwartym terenie nadal nie następuje przed ustabilizowaniem się wysokiej temperatury powietrza. Zalecamy wybranie spokojnego, osłoniętego od wiatru miejsca w ogrodzie. Najlepiej w półcieniu. Do przesadzania wystarczy wykopać dół, przykryć podłożem, podlać i zagęścić. Nic skomplikowanego...

Wkrótce wyrośnie piękny koleus, którego zdjęcie można opublikować w sieciach społecznościowych i uszczęśliwić znajomych. Należy jednak pamiętać, że w Polsce kultura ta jest uprawiana głównie jako roślina jednoroczna. Tak, możesz trzymać ten sam okaz przez kilka lat, ale trudno nazwać go wieloletnim... W końcu wraz z nadejściem chłodów, jeśli nie chcesz, aby coleus umarł na ulicy, będziesz miał wykopać go w ten czy inny sposób i przynieść do domu.

Domowy coleus: sadzenie

W rzeczywistości te pokojowe rośliny  to ten sam koleus ogrodowy. Nasiona, czas sadzenia, zasady uprawy - wszystko odbywa się w taki sam sposób, jak opisaliśmy to w pierwszym bloku. Więc nie będziemy się powtarzać. Lepiej skupić się na rozmnażaniu rośliny przez sadzonki.

Sadzenie sadzonek pokrzywy do uprawy w pomieszczeniach jest powszechną praktyką dla doświadczonych ogrodników. Do szczepienia używamy zwykłych segmentów, które pozostają po pocięciu rośliny. Możesz je wziąć lub specjalnie wyciąć. Najważniejsze, że sadzonki są mocne, zdrowe, soczyste. Ich długość powinna wynosić około 8-12 cm.

Liście znajdujące się w dolnej części sadzonki są usuwane. Częściowo odsłonięty fragment należy zanurzyć w przygotowanym wcześniej wilgotnym podłożu. Alternatywnie możesz wziąć piasek. Niektórzy specjaliści kiełkują nawet w wodzie. Nadal zalecamy podłoże wysokiej jakości. Możesz wziąć tę samą mieszankę dla sadzonek. Nadaje się w 100%.

Przykryj szklankę lub doniczkę z sadzonkami czymś przezroczystym (plastikową butelką, plastikową torbą itp.). Pomieszczenie powinno mieć temperaturę powietrza co najmniej +18 ºC w celu szybkiego kiełkowania. Jeśli procedura zostanie przeprowadzona prawidłowo, w ciągu półtora tygodnia pojawią się małe pędy - początek nowego systemu korzeniowego. To znak, że można przesadzić. Gleba do sadzenia jest podobna do tej, której używaliśmy podczas sadzenia pokrzywy z nasionami do sadzonek.

Pielęgnacja koleus w domu

Sadzenie koleus w doniczkach wymaga prostej, ale obowiązkowej pielęgnacji. Dorosłe rośliny na początku sezonu przycina się na wysokość około 6-8 cm. Faza aktywnego wzrostu jest dość długa, dlatego należy ją uszczypnąć, aby w przyszłości zwiększyć dekoracyjność. Główne procesy można odróżnić od opieki ogólnej:

  • Regularne podlewanie. To najważniejszy etap wszelkiej pielęgnacji. Maksymalna wartość podlewania przypada po zimie. Konieczne jest użycie osiadłej wody o temperaturze pokojowej.

  • Systematyczne karmienie. Stosowanie nawozów wiosną i wczesnym latem przyczynia się do dodatkowej siły i atrakcyjności rośliny. Optymalne jest karmienie często, ale trochę. Jeśli używasz standardowych kompleksów mineralnych do ozdobnych drzew liściastych, możesz wziąć ½ normy zalecanej przez producenta. Takie karmienie wystarczy.

  • Opryskiwanie rośliny. Jest to konieczne tylko w gorącym sezonie. W okresie jesienno-wiosennym nie ma ostrej potrzeby.

  • Zwiększenie wilgotności powietrza w zimie. Kiedy urządzenia grzewcze działają w mieszkaniu lub domu, powietrze staje się przesuszone. Możesz zastosować dowolną skuteczną metodę zwiększania wilgotności roślin domowych. Jak pokazuje praktyka, dla tej kultury w domu wystarczy taca z wodą lub mokrymi kamieniami.

  • Usuwanie pąków, które się pojawiły. Osobliwością tej kultury jest to, że rozwijające się kwiaty mają na nią negatywny wpływ. Roślina nie zachwyca pięknem kwitnienia, ale zauważalnie słabnie, dlatego eksperci zalecają odcięcie tworzących się pąków w początkowej fazie. Wyjątkiem są tylko odmiany wysoce dekoracyjne, których kwiaty mają walory estetyczne.

Czy koleus cierpi na choroby? Sadzenie i pielęgnacja w domu zgodnie z zasadami opisanymi powyżej znacznie minimalizuje prawdopodobieństwo chorób. Ale jeśli roślina nie zostanie przycięta i nie uszczypnięta (pędy są zbyt grube i wydłużone), cierpiąc na suchą glebę i suche powietrze, stan rośliny może więdnąć. Czasami masa liści blednie. Zdarza się, że liście na ogół stają się prawie bezbarwne, matowe. Wszystko to koryguje normalizacja opieki.

A co ze szkodnikami? Podczas uprawy na świeżym powietrzu istnieje niebezpieczeństwo mszyc i mączlików. Ale z drugiej strony istnieją również wysokiej jakości środki ochrony przed tymi szkodnikami. Istnieje ryzyko pojawienia się przędziorka na ulicy i w pomieszczeniach zamkniętych. Można go zrywać z innych kwiatów. Lub jeśli koleus wyrósł na ulicy, a na zimę został zabrany do domu wraz ze szkodnikami. W takim przypadku pomoże Ci nasz artykuł na temat ratowania dotkniętych roślin. Ogólnie rzecz biorąc, coleus rośnie szybko i praktycznie nie sprawia kłopotów zarówno na otwartym terenie, jak i w domu lub mieszkaniu.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023