Garden Blog

Co sadzić z piwoniami: opcje sadzenia

Piwonie to jedne z głównych kwiatów, które można znaleźć w prawie każdym polskim kwietniku. Kompozycje z piwoniami w ogrodzie zawsze wyglądają jak mały zakątek raju, który urzeka kwiatową magią. Zielne, drzewiaste, hybrydy ITOH - wszystkie gatunki są dobre na swój sposób i każdy z nich ma pewne preferencje co do powierzchni nasadzeń i sąsiedztwa z innymi roślinami. Dlatego dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, co lepiej sadzić obok piwonii. W naszym artykule rozważymy szereg ciekawych opcji, aby wyjątkowe piękno współgrało z jeszcze bardziej wyrazistymi kolorami. W końcu, kiedy ogrodnik rozumie, jak pięknie sadzić piwonie, automatycznie uwalnia ręce i może kompetentnie zintegrować piwonie z projektem ogrodu. Wybierz rośliny towarzyszące, twórz jasne kompozycje i ciesz się własnymi arcydziełami!

Najpiękniejsze piwonie: gdzie i jak sadzić

Projektanci krajobrazu wysoko cenią piwonie, ponieważ wykazują one stabilną dekoracyjność w polskich warunkach klimatycznych. Ponadto można je sadzić w otwartym terenie jesienią, a najpiękniejsze odmiany zdecydowanie znajdują się na listach najlepszych. Kultura obejmuje zarówno niskie, jak i wysokie gatunki. Wiele odmian różni się kształtem krzewu i kwitnieniem. Ze względu na różnorodność piwonii w ogrodzie są one bardzo wszechstronne, co potwierdza zdjęcie. Większość piwonii z natury dominuje - to znaczy te, które górują nad mniej odpornymi sąsiadami w klombie. Kochają światło i przestrzeń. W stałym cieniu kwitną mniej luksusowo. Niektóre odmiany rosną tak szeroko, że wymagają wsparcia.

Gdzie i jak sadzić piwonie? 

Należy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę kultury, ale także ogólny styl ogrodu lub klombu. Ważne jest, aby poprawnie wybrać przejścia kolorów. Na przykład, jeśli dominują pastelowe kolory, musisz wybrać odpowiednie piwonie. Jeśli priorytetem jest stworzenie kontrastowych akcentów, bardzo odpowiednie będą rośliny o jasnym i bogatym kwitnieniu. Ważne jest również ustalenie: czy chcesz ukryć pewne niedociągnięcia przestrzeni krajobrazowej, czy wręcz przeciwnie, podkreślić jakiś kąt. Od tego zależy gęstość sadzenia piwonii. Czy można sadzić obok siebie różne odmiany piwonii? Oczywiście! Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę wskaźniki wzrostu (powinny być w przybliżeniu takie same).

Z czym sadzić piwonie?

Są to bardzo towarzyskie rośliny, które dobrze komponują się zarówno z nisko rosnącymi, jak i bylinami, które przeplatają się i rosną w tle. Obok piwonii można sadzić prawie wszystko, ale są niepożądani sąsiedzi: wysokie drzewa o szerokich koronach, krzewy owocowe i aktywnie rosnące konwalie. Czy piwonie można sadzić obok tui? Tak, drzewa iglaste jako tło są całkiem odpowiednie, ale nie powinny tworzyć mocnego cieniowania. Klomby i rabaty mieszane mogą mieć kompozycje: proste (piwonia jest stosowana jako akcent na środku trawnika) i złożone (gdy piwonie rosną w tle, a niższe rośliny rosną na pierwszym planie). Drugą opcję można nadal nazwać wielopoziomową, ponieważ wysokość roślin stopniowo maleje i uzyskuje się pewną kaskadę. W takim przypadku trzeba dokładnie przemyśleć, co posadzić obok piwonii, aby podkreślić jej walory, a co powinno być na tym samym poziomie, co wzmocni efekt odświętności. Następnie na konkretnym przykładzie przyjrzymy się, które kwiaty łączą się z piwoniami.

Piwonie i Płomyki

Klomb z piwoniami i płomykami jest zawsze zwycięską opcją, ponieważ rośliny te kwitną w różnym czasie, ale mają dość dobrą zieloną masę, a tym samym wzajemnie się uzupełniają. Obok piwonii można sadzić różne rodzaje floksów. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę kochającą wolność naturę obu kultur i posadzić je w odległości co najmniej metra.

Eksperymentuj z lądowaniami! Jakie odmiany floksów można łączyć z piwoniami:

Rośnie nie więcej niż 1 metr wysokości. Wyróżnia się pięknym ulistnieniem, będąc doskonałym sąsiadem dla piwonii o delikatnym kwitnieniu.

W okresie kwitnienia piwonia odgrywa rolę pięknego zielonego masywu, a pod koniec lata sama pęka w jasnofioletowe kwiatostany.

Podobnie jak piwonie lubi przepuszczalną, żyzną glebę. Dorasta do około 100-140 cm wysokości.

Piwonie i hortensje

Hortensje i piwonie to sąsiedztwo, które w pełni się usprawiedliwia, ponieważ rośliny mają podobne preferencje co do wilgotności. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, co posadzić obok piwonii, pamiętaj, że agrotechnika uprawy hortensji nie jest trudna, a kwitnienie rozpoczyna się, gdy piwonie już przekwitły i trwa przez kilka miesięcy. Dlatego odpowiedź na pytanie, co sadzić z piwonii do ciągłego kwitnienia, sama się sugeruje.

Bądź oryginalny! Jakie odmiany hortensji uzupełnią delikatne piwonie:

  • Hortensja Diamentowa

Różowa piękność łączy w sobie kompaktowe rozmiary i czarujące kwitnienie. Przy całkowitej wysokości nieco ponad półtora metra długość kwiatostanów wynosi około 20-25 cm.

  • Hortensja Silver Dollar

Wyróżnia się gęstymi białymi kwiatostanami. Łączy się z wieloma aktywnie rosnącymi bylinami, w tym piwoniami.

  • Hortensja Wim's Red

Średnia wysokość to 1,5 m. Dzięki bujnym wiśniowo-czerwonym kwiatom i miodowemu aromatowi doskonale nadaje się do nasadzeń wzdłuż ścieżek.

Lilie i Piwonie

Wiele osób pyta, czy obok piwonii można sadzić lilie? Tak, kwietnik z piwoniami i liliami jest naprawdę godny podziwu, ponieważ okresy kwitnienia tych dwóch kultur częściowo się przeplatają. W praktyce obie rośliny lubią słońce i wilgotną glebę, ale bez stojącej wody. Są dobre w umiarkowanym karmieniu. Z estetycznego punktu widzenia wzajemnie się uzupełniają. Większość lilii jest niższa od piwonii, więc odpowiednio prezentują się na pierwszym planie i pozwalają ułożyć piękną kaskadę.

Z jakimi odmianami lilii sadzić piwonie:

Duża i dość rozłożysta roślina, wyróżniająca się delikatnym kolorem kwiatów i ich delikatnym aromatem. To coś, co można sadzić obok piwonii różowych, karmazynowych lub wiśniowych.

Łodygi rośliny rosną w różnych kierunkach, a kwitnienie wyróżnia się bogatym pomarańczowym kolorem z piękną grzywką. Wygląda luksusowo w otoczeniu trawiastych piwonii.

Kwitnie w środku lata (po piwoniach) i dzięki śnieżnobiałym kwiatom wygląda jak filigranowa panna młoda. Wciąga w magiczną atmosferę orientalnej baśni.

Piwonie i Tawułki

Decydując, które byliny posadzić z piwoniami, należy zwrócić uwagę na dekoracyjność roślin przed i po kwitnieniu. Tawułki to doskonała opcja na kwietnik o ciągłym kwitnieniu, ponieważ kwitną przez długi czas i po prostu pięknie wyglądają z boku nawet przy najprostszym sadzeniu. Na przykład możesz posadzić swoje ulubione piwonie, a przed nimi rząd niskich astilb. I niekoniecznie tej samej odmiany.

Z jakimi odmianami tawułki można sadzić piwonie:

Dorasta do 70-80 cm wysokości. Słynie z bujnych bladoróżowych kwiatów, które pojawiają się w czerwcu i lipcu, kontynuując ton nadany przez piwonie.

Ze względu na ozdobne liście pięknie komponuje się z piwoniami i innymi sąsiadami w klombie. Wyróżnia się czarującym rubinowo-czerwonym nalotem.

Wyrazista i reprezentacyjna - z bujnymi pierzastymi ciemnozielonymi liśćmi i brzoskwiniowo-różowymi kwiatami. Maluje ogród w pastelowych kolorach.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik, Visions Pictures

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One