Garden Blog

Co posadzić na cmentarzu? Najlepsze bezpretensjonalne rośliny na groby

W wielu krajach świata zwyczajem jest dekorowanie grobów roślinami ozdobnymi. W Polsce też istnieje taka tradycja, więc pytanie, jakie rośliny i kwiaty sadzić na cmentarzu, nigdy nie traci na aktualności. Postanowiliśmy poświęcić temu tematowi osobny materiał, abyś mógł dowiedzieć się, jak wybrać świeże rośliny na groby, jak są sadzone i inne szczegóły.


W przypadku grobów zwykle wybiera się najbardziej bezpretensjonalne rośliny, które nie wymagają częstej pielęgnacji, dlatego przy opracowywaniu listy opcji redaktorzy Garden Number One kierowali się głównymi czynnikami. Pierwszy – jakie bezpretensjonalne kwiaty sadzić na cmentarzu. Drugi – jakie kwiaty można sadzić na cmentarzu, aby nie były podlewane. Trzeci – jakie kwiaty posadzić na cmentarzu, aby kwitły przez całe lato. Dla Twojej wygody wszystkie rośliny zostały podzielone na osobne podgrupy, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie Ci wybrać, co posadzić na grobie.


Jak sadzić kwiaty na grobie: wybrane cechy

Biorąc pod uwagę rzadkie wizyty na cmentarz, należy preferować bezpretensjonalne rośliny – odporne na suszę i mróz. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę stanowisko: słoneczne lub w cieniu. Twoim zadaniem jest jasne określenie, co posadzić na cmentarzu na słońcu, a co łatwo zrobić bez dobrego oświetlenia. Także co należy sadzić na cmentarzu bez podlewania, a co podlewać przynajmniej okazjonalnie. 

Ważną rolę odgrywa gleba. Z reguły na cmentarzu jest glina lub piasek, więc rodzi się naturalne pytanie: co posadzić w piasku na cmentarzu? Konieczne jest wybranie takich roślin, które dobrze rozwiną się w warunkach gleby niezasobnej w materię organiczną. Na przykład chryzantemy na cmentarzu są przeważnie w doniczkach, ponieważ potrzebują składników odżywczych. Chcesz posadzić różę? Nie jest to najbardziej udana opcja, ponieważ potrzebuje starannej opieki. Jednak jeśli posadzisz portulakę na cmentarzu, szybko wyrośnie, wypierając inne uprawy. Hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje dużo różnych roślin do sadzenia na cmentarzu.

Rośliny wieloletnie na cmentarz

Krwawnik

Jakie wieloletnie kwiaty można sadzić na cmentarzu? Oczywiście, krwawnik! Wyróżnia się wieloma małymi liśćmi, które wizualnie przypominają igły. Jest to dość wysoka bylina o pięknych bujnych kwiatostanach. Jednak istnieją dość miniaturowe odmiany, które idealnie wpasują się w mały obszar. Kolor kwiatów waha się od białego do jasnoróżowego odcienia. Zaletą jest możliwość dostosowania do dowolnych gleb i obszarów uprawy. Takie kwiaty posadzone na cmentarzu są cudowną ozdobą.

Tulipan

Dla tych, którzy wątpią w to, co można sadzić w ogrodzie kwiatowym na grobie, istnieje opcja korzystna dla obu stron – tulipan. Naturalnie jest zaliczany do najmniej wymagających roślin cebulowych. W warunkach gleby dość ciężkiej, bez dodatkowego podlewania pięknie kwitnie wiosną. Liczne odmiany tulipanów są zaletą tego kwiatu. Sadząc cebulki o różnych okresach kwitnienia, można uzyskać efekt długiego kwitnienia.

Niezapominajka

Jeśli szukasz nisko rosnących bylin na cmentarz, Twoim faworytem jest niezapominajka, która dobrze ukorzenia się na stosunkowo ubogich glebach, może rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Doskonale nadaje się do kształtowania nagrobków, wyróżniających się uroczymi małymi, ale niezwykle licznymi kwiatami. Jego okres kwitnienia to pierwsza połowa lata. Jeśli pytasz: jakie kwiaty sadzić na cmentarzu jesienią? Tak, to jest właśnie niezapominajka!

Rośliny jednoroczne kwitnące na grobach

Onętek

Chcesz mieć najpiękniejsze kwiaty? Wtedy warto posadzić na cmentarzu onętek, który wyróżnia się cienkimi, wyprostowanymi pędami. Wizualnie można go pomylić ze stokrotką (inaczej mówiąc, stokrotki na cmentarzu są również popularną opcją), ale zaletą rośliny w nasyconych kolorach jest czerwień, bordo, róż i wiele innych odcieni. Kwiatostany osiągają ponad 10 cm średnicy, a szczyt dekoracyjności obserwuje się pod koniec lata - początek jesieni. Właśnie to należy posadzić na cmentarzu na wiosnę przede wszystkim!

Bratek

Jeśli szukasz jednorocznych kwiatów, które kwitną przez długi czas, to bratki są najlepszym wyborem! Dużą popularność zyskały dzięki luksusowym kwiatom składającym się z kilku zaokrąglonych płatków. Ilość odcieni jest po prostu oszałamiająca, a ich piękno urzekające. Roślina ta jest dość odporna na zimno i wysoką wilgotność. Optymalne jest sadzenie kwiatów na grobie (zdjęcie bratków w załączeniu) na początku wiosny.

Goździk

Co można sadzić na cmentarzu, aby nieprzerwanie kwitło od maja do września? Goździk ogrodowy do usług! Przyciąga dużym wyborem odcieni: bordowym, różowym, fioletowym itd. Uwielbia dobre oświetlenie, dlatego pożądane jest, aby grób znajdował się w miejscu otwartym na słońce. Niezbyt wysoka, zgrabna roślina ozdobna z dużymi pąkami - około 5-7 cm średnicy. Sadzenie najlepiej wykonać na początku wiosny.

Kwiaty okrywowe na grobach

Tojeść

Wymieniając najlepsze rośliny okrywowe na grób, nie sposób nie wspomnieć o tojeści, która jest typowym przedstawicielem tego gatunku. Pewnie można to było zobaczyć w internecie, gdzie dyskutowano, jakie rośliny posadzić na cmentarzu, albo na zdjęciu – śliczne kwiatki, które jak najbardziej przypominają małe złote gwiazdki, zagubione wśród wielu ozdobnych liści. Kwitnienie tojeści trwa kilka miesięcy, głównie w pierwszej połowie lata.

Rozchodnik

Panuje opinia, że ​​najlepszymi roślinami okrywowymi na grób są rozchodniki, które od dawna są klasyką dekoracji trawników. Jest w stanie pokryć dość duży obszar w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli chcesz posadzić go na grobie, aby stworzyć całkowicie zielony kopiec, rozchodnik jest znacznie bardziej praktyczną opcją. Roślina ta doskonale znosi nawet skrajną suszę, nie wymaga podlewania i dobrze rośnie w palącym słońcu. Uprawa rozchodników wcale nie jest trudna.

Barwinek

Jest niezwykle mało wymagający i doskonale rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w cieniu. Słynie z szybkiego rozprzestrzeniania się. Potrafi wydobywać wilgoć z głębokich warstw ziemi, dzięki czemu przetrwa nawet w trudnych warunkach. Okres kwitnienia barwinka to druga połowa wiosny. Kolor kwiatów może być niebieski, ciemnoniebieski, lekko fioletowy, w zależności od gatunku, którego liczba sięga tuzina. Nawet najlepsza wieloletnia trawa na grób jest gorsza od barwinka pod wieloma parametrami.

Rośliny otaczające pomnik

Berberys

Jeśli wokół grobu jest wystarczająco dużo wolnego miejsca na dekoracyjne zagospodarowanie terenu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie drzewa można posadzić na cmentarzu. Jedną z korzystnych dla wszystkich opcji jest berberys pospolity. Jest absolutnie mało wymagający w stosunku do warunków uprawy, kocha słońce, może rosnąć na każdej glebie. Masz możliwość wyboru między gatunkami zimozielonymi i liściastymi. Berberys jest interesujący ze względu na przemianę liści, które bliżej jesieni stają się czerwone lub lekko fioletowe.

Bukszpan

Szukasz, jakie drzewa posadzić na cmentarzu bez podlewania? To na pewno bukszpan! Od dawna uważany jest za uosobienie nieśmiertelności. Po raz pierwszy używano go do ozdabiania grobów w starożytności. Jest wiecznie zielony, z niewiarygodnie gęstym drewnem. Dorasta do 2 metrów i więcej. Jeśli posadzisz go na słońcu, będzie bardzo zwarty. Jeśli znajduje się w cieniu dużych drzew, korona okaże się nieco krucha z powodu pragnienia światła słonecznego. Można przycinać, nadając drzewu dobry kształt i nawet zrobić cały żywopłot z bukszpanu.

Jałowiec

Jeśli weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze rośliny zimozielone na cmentarz, to jałowiec musi znaleźć się na liście. W starożytności jego gałęzie pokrywały ostatnią ścieżkę zmarłego. Dziś często wypełniają puste miejsce przy grobie. Jego zalety: zimozielona, ​​odporna na suszę, doskonale rozwija się na słońcu, nie wymaga konserwacji. Wybierz między wysokimi roślinami lub gatunkami karłów, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One