Garden Blog

Chryzantemy w doniczkach: jak przechowywać do wiosny - pielęgnacja po kwitnieniu

Kwitnące chryzantemy w doniczkach na ulicy lub w domu to najlepsza jesienna dekoracja balkonów, parapetów, patio, tarasów itd. To najpopularniejsze kwiaty jesienią. Kupowanie chryzantem doniczkowych to szczególna przyjemność. Kwitną przez kilka tygodni i ozdabiają dom jasnymi odcieniami pąków i liści o pikantnym aromacie. A może kupiłeś sadzonki chryzantem i sam wyhodowałeś je w doniczkach? Świetnie.

Jak przechowywać chryzantemy doniczkowe do wiosny? Jak przygotować chryzantemy doniczkowe na zimę? Co zrobić z zakupioną chryzantemą w doniczce? – porozmawiaj z naszymi ekspertami.

Jakie chryzantemy wieloletnie uprawia się w doniczkach

W naszym katalogu odmian znajdują się dwie grupy, które lepiej od pozostałych nadają się do uprawy w doniczkach. Należy pamiętać, że w katalogach sadzonek różne odmiany chryzantem są grupowane warunkowo. Większość nowoczesnych odmian to złożone formy hybrydowe naturalnych gatunków koreańskich, indyjskich, wielokwiatowych itd. I nawet profesjonaliści nie są łatwo to zrozumieć. Zależy nam na tym, abyście mogli wybierać chryzantemy do sadzenia w doniczkach. Dlatego przeczytaj opisy odmian, opisują one cechy sadzenia i pielęgnacji każdego z nich. Czym są chryzantemy doniczkowe? Są to odmiany, które dobrze rosną i kwitną w warunkach ograniczonej ilości gleby, są niskie, dobrze reagują na tworzenie korony.

  • Chryzantemy wielokwiatowe lub karłowe to chryzantemy niskie, z kulistą koroną i wieloma pąkami. Przy odpowiedniej pielęgnacji chryzantemy drobnokwiatowe kwitną bardzo obficie i długo. Kwiaty są małe 2-4 cm, wysokość krzewów wynosi od 30 cm, jak w odmianach Boreus i Dreamstar Lachs. Zwróć uwagę na ampeliczne chryzantemy. Są niskie do 25-35 cm, tworzą gęstą i szeroką koronę z opadającymi pędami o średnicy do 45-50 cm, świetnie wyglądają uprawiane w doniczkach. Istnieją również wyższe odmiany o drobnych kwiatach, które dobrze rosną w doniczkach, na przykład bordowo-czerwona chryzantema ogrodowa Avalon, wysokość i średnica krzewu sięga do 50-60 cm.
  • Chryzantemy wielkokwiatowe niewymiarowe - w tej grupie są niskie odmiany o dużych kwiatach do 15-18 cm średnicy, są wyższe od wielokwiatowych, ale dobrze rosną w doniczkach na tarasach, balkonach, parapetach. Pod względem kształtu i koloru kwiatów ta grupa odmian śmiało konkuruje z odmianami drobnokwiatowymi.
  • Chryzantemy wielkokwiatowe (jednogłowe) zwykle nie są uprawiane w doniczkach na parapetach. Ich pędy są zbyt wysokie do 90-120 cm, a kwiaty są zbyt duże, o średnicy większej niż 20 cm i potrzebują ciężkich, dużych doniczek, aby rośliny się nie przewracały.

Kupiłeś kwitnące chryzantemy w doniczkach - co dalej: jak przechowywać do wiosny

Co zrobić z zakupioną domową chryzantemą w doniczce, gdy już wyblakła? Jak przechowywać chryzantemy doniczkowe zimą, aby w przyszłym roku zakwitły ponownie? Naucz się prawidłowo dbać o chryzantemę doniczkową. Przy dobrej pielęgnacji takie chryzantemy w doniczce będą dobrze kwitły w Twoim domu przez lata.

Jeśli sam wybierzesz chryzantemę doniczkową, dokładnie sprawdź roślinę, aby była zdrowa, bez plam na liściach, oznak szkodników, pajęczyn pod liśćmi itp. Zaleca się trzymanie nowej rośliny na osobnym parapecie w pierwszym tygodni w zaimprowizowanej kwarantannie. Uratujesz w ten sposób swoją domową kolekcję roślin przed kłopotami.

Wybierz chryzantemę w doniczce, na której pąki tylko nieznacznie przebarwiły się. Takie krzewy będą kwitły w Twoim domu dłużej niż te, w których kwiaty już masowo się otwierają. Uprawa chryzantem w doniczkach nie jest trudną.

Jak je uprawiać?  Zróbmy to krok po kroku

  • Dostosowanie. Rośliny sprzedawane w doniczkach uprawiane są w specjalnych warunkach. Dlatego też, kiedy zabierzemy je do domu, będą potrzebowały trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Doniczki ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu, można je postawić na zewnątrz, bez bezpośredniego światła słonecznego, podlewać w miarę wysychania podłoża. Ukierunkowany po 2 tygodniach będzie można przesadzić roślinę do większej doniczki.

Ważne: jeśli przy dobrej pielęgnacji, przy braku chorób i szkodników, roślina doniczkowa w domu lekko zwiędnie, upuści kilka liści i pąków - jest to proces adaptacyjny, nie martw się.

  • Sadzenie. Jaka doniczka jest potrzebna na chryzantemę? Wybierz pojemnik większy od poprzedniego o 3-5 cm średnicy i głębokości. Lepiej kupić gotowe, zdezynfekowane podłoże, niż zabierać ziemię ogrodową z możliwymi patogenami i szkodnikami. Wybierz neutralne lub lekko kwaśne luźne podłoże odżywcze. Pamiętaj, aby na dnie garnka umieścić drenaż, ekspandowaną glinę lub wermikulit. Przeszczep można przeprowadzić nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakupie rośliny lub można go przełożyć na okres zakończenia kwitnienia. Ostrożnie przenieś chryzantemę z mniejszej doniczki do większej, wraz z całą grudką ziemi. Młode rośliny przesadza się co roku. Dorosłe krzewy - raz na 2-3 lata. Po przesadzeniu roślinę należy podlać i umieścić na kilka dni w cieniu.
  • Podstawowa pielęgnacja po kwitnieniu. Co zrobić z suszonych kwiatów chryzantemy? Usuń wszystkie wyblakłe części rośliny. Im częściej odcinasz wyblakłe kwiaty, tym dłużej trwa kwitnienie krzewu. Najbardziej optymalna temperatura do uprawy chryzantem w doniczkach to około 20°C. W okresie jesiennego kwitnienia unikaj miejsc, w których jest za gorąco dla chryzantem, ale pamiętaj także o jesiennych nocnych przymrozkach. Oczywiście chryzantemy w ogrodzie są dość odporne na zimno. Jednak rośliny doniczkowe często nie są przystosowane do warunków otwartej dotacji, uprawia się je w szklarniach.
  • Po kwitnieniu chryzantemę należy przyciąć w doniczce 10 cm od poziomu gleby i przechowywać do wiosny w temperaturze + 3 ° С + 7 ° С. Podlewaj trochę raz na 1-2 tygodnie, gdy gleba wyschnie. Ważne jest, aby chryzantemy miały okres uśpienia. Jeśli nie zapewnisz im prawidłowego zimowania, w przyszłym roku chryzantemy również nie zakwitną.
  • Nawożenie. Rośliny kwitnące nie nawożą już. Zwykle w doniczkach znajduje się nawóz długo działający, który wystarcza do końca kwitnienia.
  • Wiosną chryzantemy zaczynają dawać nowe pędy. W tym czasie należy przestawić doniczki na dobrze oświetlonym parapecie, w miejscu, w którym dobrze kwitły w poprzednim sezonie. Jeśli to konieczne, podziel dorosłe krzewy i posadź je w różnych doniczkach.

Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o chryzantemy, przeczytaj nasz blog. Chryzantemy w doniczkach, które rosły w ogrodzie, można pozostawić na zimę w szklarni, na przeszklonej werandzie lub bezpośrednio w ogrodzie. Jak to zrobić dobrze - przeczytaj artykuł o tym, jak chryzantemy zimują na otwartym polu.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023