Garden Blog

Bzy: wiosenne przycinanie - jak kształtować krzewy po kwitnieniu

Krzewy bzu różnych odmian są integralną częścią nie tylko tradycyjnego polskiego ogrodu, ale także nowoczesnego designu. Sadzonki bzu to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych i kwitnących. Kwitnący ogród wygląda niesamowicie. Czy chcesz, aby Twoje krzewy kwitły rok po roku? Kluczem do sukcesu jest przycinanie bzu po kwitnieniu. Jak zrobić to prawidłowo, aby krzewy kwitły tak bujnie, jak to tylko możliwe?

Początkujący ogrodnicy często uważają, że przycinanie bzu nie wymaga specjalnych umiejętności, a krzewy kwitną same. Jednak większość najpiękniejszych odmian kwitnie coraz słabiej, gdy są przycinane nieprawidłowo, a krzewy szybko się starzeją. Jednym z najważniejszych etapów przycinania jest okres po kwitnieniu. Nasi eksperci nauczą Cię, jak przycinać bzy, jest to łatwiejsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak przycinać bzy po kwitnieniu - zalecenia ekspertów

Nasi konsultanci często zadają pytania: Kiedy bez przekwitnie, co robić dalej? Kiedy należy przycinać bzy po kwitnieniu? Czy muszę przycinać gałęzie bzu po kwitnieniu? A jeśli krzewy nie są przycinane przez lata lub robią to nieprawidłowo, pojawiają się trudniejsze pytania: Jak sprawić, by bzy zakwitły? Dlaczego na krzaku jest niewiele kwiatów?

W końcu każdy właściciel ogrodu chce, aby bzy kwitły obficie, a kwiatostany były duże i jasne. Niektórzy pozostawiają krzewy w ogóle bez przycinania, pozwalając koronie rosnąć w górę i szeroko w niekontrolowany sposób. Tak, na żyznych działkach w sprzyjających warunkach - bzy mogą rosnąć i kwitnąć wystarczająco dobrze. Ale tylko przez jakiś czas. Potem kwitnienie staje się skromniejsze, a następnie całkowicie ustaje.

Nadgorliwi ogrodnicy przycinają krzewy tak mocno i często, że stale tworzą się na nich tylko młode pędy. Pąki kwiatowe nie są jeszcze uformowane, więc krzewy nie kwitną przez lata po takim cięciu.

Bzy należy przycinać - jak robić to prawidłowo

Najpiękniejsze i największe kwiatostany powstają na 2-5-letnich gałęziach bzu. Oznacza to, że najmłodsze pędy, na których krzew zaczyna kwitnąć, mają dobrze dojrzałe drewno. Im wyższe i starsze stają się gałęzie, tym wyższe są kwiatostany i tym mniejsze się stają. Na najstarszych gałęziach kwiatostany mogą w ogóle przestać się tworzyć. Znając te cechy krzewów bzu, wiesz już, że roślina ta wymaga odpowiedniego przycinania, jeśli chcesz, aby kwitła regularnie i pięknie.

Jak prawidłowo przycinać bzy po kwitnieniu - przycinanie formujące

Najpierw przygotuj narzędzia. Potrzebne będą ostre nożyce do przycinania. W przypadku grubszych gałęzi lepiej kupić sekator z mechanizmem zapadkowym. Mogą one bez wysiłku ciąć gałęzie o średnicy do 25-30 mm. W przypadku grubszych gałęzi potrzebna będzie piła do metalu. Aby uformować żywopłot z krzewów bzu - wygodnie jest użyć specjalnych nożyczek. Wszystkie narzędzia powinny być ostre i czyste. Ważne jest, aby cięcie było wyraźne i równe, bez poszarpanych krawędzi.

  • Przycinanie należy rozpocząć od usunięcia wszystkich zwiędłych kwiatostanów. Są one przycinane powyżej pierwszej pary liści.

  • Czy można skrócić gałęzie bzu? Jeśli konieczne jest mocniejsze przycięcie w celu uformowania korony, pędy można skrócić o około 1/3 długości.

  • Jak mogę zmniejszyć wysokość bzu? Jeśli konieczne jest znaczne zmniejszenie wysokości wszystkich górnych gałęzi, należy wziąć pod uwagę, że silne przycinanie po kwitnieniu - prowokuje wzrost młodych zielonych pędów, często ze szkodą dla kwitnienia. Dlatego takie przycinanie najlepiej wykonywać późną jesienią, kiedy pąki kwiatowe następnego sezonu już się uformowały.

  • W okresie po kwitnieniu, jeśli nie zrobiłeś tego wczesną wiosną - usuń stare, chore i uszkodzone gałęzie. Usuń pędy, które zagęszczają koronę, aby była lepiej wentylowana i oświetlona przez słońce. Zachęci to do tworzenia większej liczby pąków kwiatowych w przyszłym sezonie.

  • Cięcia, których średnica przekracza 1 cm, należy pokryć lakierem ogrodowym lub innymi preparatami.

Przycinanie bzu po kwitnieniu powinno być wykonywane co roku, aby krzewy były dobrze uformowane, zdrowe i bujnie kwitły. Dzięki temu nie trzeba wykonywać radykalnego silnego cięcia odmładzającego lub przerzedzającego. Jeśli korona jest zbyt gęsta, wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Krzewy stają się słabsze i w konsekwencji słabo kwitną. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami dotyczącymi sadzenia i pielęgnacji bzu, stosuj nawozy, monitoruj stan krzewów.

Kiedy przycinać bzy wiosną?

Przycinanie wczesną wiosną nie jest dobrym pomysłem. Lepiej jest wykonać główne przycinanie po kwitnieniu. Pod koniec maja lub na początku czerwca. Pozwoli to roślinie rozpocząć formowanie pąków kwiatowych na czas przed kolejnym sezonem. Ważne jest, aby nie dopuścić do powstania nasion. Pozostawienie ich na krzewie opóźnia dojrzewanie drewna na pędach, opóźnia układanie pąków kwiatowych.

Podstawowe błędy podczas przycinania bzu po kwitnieniu

  • Przycinanie formujące zaleca się wykonywać bezpośrednio po kwitnieniu, ani wcześniej, ani później.

  • Nie przesadzaj, zbyt krótkie i mocne przycinanie, usuwanie dużej liczby gałęzi - może nie poprawić, ale pogorszyć następne kwitnienie. Jeśli konieczne jest radykalne przycinanie, należy pamiętać, że w przyszłym roku nie będzie dobrego kwitnienia. Jeśli to możliwe, należy przyciąć jedną część krzewu w jednym sezonie, a drugą w następnym. Jest to mniej traumatyczne dla rośliny.

  • Nie należy pozostawiać dużych cięć. Przez nie wnikają patogeny. Bzy są już podatne na choroby grzybowe.

  • Upewnij się, że oprócz rutynowego przycinania - na czas, aby usunąć pędy korzeniowe. Odrosty zabierają składniki odżywcze z rośliny macierzystej, ze szkodą dla tworzenia pąków kwiatowych.

  • W przypadku lilaków szczepionych przycinanie formujące przeprowadza się powyżej miejsca szczepienia, a wszystkie pędy i pędy poniżej szczepu są regularnie całkowicie usuwane.

Przy odpowiednim przycinaniu krzewy bzu są jednymi z najpiękniejszych, obficie kwitnących i łatwych w pielęgnacji roślin ogrodowych. Różnorodność odmian pod względem koloru kwiatów i czasu kwitnienia pozwala cieszyć się kwitnieniem przez ponad półtora miesiąca. Jeśli masz mały ogród i nie masz gdzie posadzić dużych krzewów, zwróć uwagę na karłowe odmiany, ich wysokość nie przekracza półtora metra.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023